Grupinė logopedinė pamoka tema „balsių garsai ir raidės“. Pamokos santrauka "priebalsių garsai ir raidės" Balsių garsų logopedas

Logopedinio užsiėmimo su 2 klasės mokiniais, kuriems diagnozuotas FFDD, santrauka

Tema: Priebalsių garsai ir raidės.

Tikslas: mokyti vaikus atskirti kietuosius ir minkštuosius priebalsius

Užduotys:

Lavinti smulkiąją rankų motoriką;

Išmokti atskirti kietus ir švelnius priebalsius pagal ausį ir savo tarimu;

Išmokti koreliuoti priebalsius su raidėmis;

Ugdykite foneminį suvokimą, analizę ir sintezę;

Įranga ir medžiagos: paveikslėliai, kuriuose vaizduojami mėlyni ir žali namai, lentelė su skiemenų eilėmis (žr. 4 pastraipą), lentelės su priebalsinėmis raidėmis (žr. 7 pastraipą), kortelės su žodžiais (žr. 12 pastraipą).

Pamokos eiga:

    Organizavimo laikas:

Koks dabar metų laikas? (žiema)

Kokį mėnesį? (sausio mėn.)

Sausis yra antrasis žiemos mėnuo, tad koks jis? (žiema)

2. Pamokos temos ir tikslo išdėstymas. Pagrindinių žinių atnaujinimas:

Šiandien kalbėsime apie kietuosius ir minkštuosius priebalsius ir išmoksime juos atskirti.

Kietuosius ir minkštuosius priebalsius vadinkime poromis. Atkreipkite dėmesį į tai, kaip tarimo metu keičiasi liežuvio ir lūpų padėtis. Taigi, pradėkime po vieną. (Vaikai taria priebalsių poras: B - B',T - T“, N – N“ ir kt.)

(Ant lentos kabo dvi nuotraukos: mėlyni ir žali namai).

Vaikinai, kas prisimena, kokia spalva naudojama švelniems priebalsiams, o kokia – kietiems priebalsiams? – Kietos yra mėlynos, o minkštos – žalios.

Taigi, kokiais priebalsiais gyvename mėlyname name? O kurios žalios?

3. Pirštų gimnastika:

Truputį pasitreniruokime prieš pamoką:

Pirštai yra draugiška šeima, (suspauskite ir atlaisvinkite pirštus)

Jie negali gyventi vienas be kito.

Tai yra didelis, o šis yra vidutinis, (ištieskite nurodytus pirštus)

Bevardis ir paskutinis

Mūsų mažasis pirštas.

Pamiršai rodomąjį pirštą.

Kad pirštai gyventų kartu, ( ploja rankomis)

Sujunkime juos (sujunkite nykštį su likusia eilės tvarka)

Ir atlikite judesį.

Mes parodysime ragus ožiui ( rodyti ragus)

Ir net elnio ragai.

Mes nepamiršime apie zuikį -

Mes naudosime ausis, kad padėtų jums. ( parodyti zuikio ausis)

Kalbėti aiškiai (sujungti pirštus)

Draugaukime pirštais.

sa

Xia

sa

Xia

su

viskas

su

viskas

su

syu

su

syu

sy

si

sy

si

se

se

se

se

4. Skiemenų serijų skaitymas:

Priešais jus yra planšetinis kompiuteris su skiemenimis. Dabar visi paeiliui skaitys vieną eilutę.

Ar pastebėjote, kad jei po priebalsės raidėsar yra 2 eilučių balsis (e, ё, yu, ya, i), ar priebalsis bus tariamas švelniai?

Dabar vykdykite mano nurodymus: perskaitykite skiemenis minkštu priebalsiu iš pirmo stulpelio; iš antrosios eilutės; skiemenys su kietuoju priebalsiu iš paskutinės eilutės ir kt.

5. „Pasakykite priešingai“:

Dabar pavadinsiu skiemenis, jeiJei girdite kietą versiją, greitai pasakykite švelniai, ir atvirkščiai, jei sakau minkštą, tada sugalvokite kietą:

Ma - me, do - de, nu - gerai, zya - už, te - te, ka - kya, tu - tu, vo - ve, pi - py, ra - rya, gi - gy, ve - ve.

6. "Koks tai garsas?":

- Ant jūsų stalų yra 2 apskritimai: mėlynas ir žalias. Jei įvardinu skiemenį kietu garsu, parodykite mėlyną apskritimą, jei švelnų – žalią apskritimą:

Ma, gya, tyu, ro, di, ke, ly, to, fe, py, no, do, kyu, la, te, mi, sy, ru, vi, ne, zy, se, le, va, ku, ry, du, cha, bo.

7. Kietųjų ir minkštųjų priebalsių žymėjimas raidėmis:

Ant lentelių yra ženklai (žr. 1 pav.)

Taisyklės yra paprastos: jei žodis prasideda kietu priebalsiu, tada ant atitinkamos raidės uždėkite mėlyną žetoną, jei jis prasideda švelniu priebalsiu, įdėkite žalią lustą.

Ryžiai. 1

Žodžiai: vasara, loto, sietelis, gerai šeriamas, pelė, lokys, griovys, riaumojimas, balas, trankyti.

Vaikinai, kokią išvadą galime padaryti? – Viena priebalsio raidė gali reikšti du garsus – kietą ir minkštą.

8. Darbas sąsiuviniuose:

Atsiverčiame sąsiuvinius, užrašome numerį nuo lentos ir klausomės užduoties. Aš pavadinsiu skiemenis, o jūs užsirašykite tik tuos, kurie turi minkštą priebalsį:

a) SA, SE, LE, MU, ME, GI, LO, SY, LIU, KI, GE, FA….

b) ADO, GRU, KVE, GLU, DRYA, MEDIA, ATI, SVA, DIRECT...

9. Kūno kultūros minutė:

Saulė miega, dangus miega, - (sudėkite galvą į rankas)
Net vėjas nekelia jokio triukšmo.
Anksti ryte pakilo saulė
Išsiuntė savo spindulius visiems - (
rankas aukštyn išskleidus pirštus)
Staiga papūtė vėjelis - (lenkdami pasukite rankas iš vienos pusės į kitą )
Dangus apsiniaukęs debesimis -
(sukamaisiais judesiais rankomis į kairę, tada į dešinę)
Ant stogų pradėjo barbenti lietus.
Lietus būgnoja ant stogo -
(būgnų pirštai ant stalo)
Saulė leidžiasi vis žemiau.
Taigi jis pasislėpė už debesų,
Nematyti nė vieno spindulio -
(palaipsniui atsisėskite ir sudėkite galvą į rankas).

10. „Pabėgę laiškai“:

Vaikams išduodamos kortelės su žodžiais, kuriuose trūksta balsių.

Atspėkite, kurių raidžių trūksta, įterpkite jas ir užrašykite žodžius.

L..m..n, r..z.., d..m, p..r..g, ..rb..z, g..s, v..r..n.., z..ich..k, v..t..r, b..chk.. .

Dabar švelnius priebalsius pabraukite žaliu pieštuku, o kietus – mėlynu pieštuku.

Perskaitykite man skiemenis, kuriuose yra minkštas priebalsis.

11. „Rasti klaidą“:

Dabar perskaitysiu vieno daug klaidų padariusio nesėkmingo mokinio sakinius, suraskime ir pataisykime.

Mama pjauna liuką sriubai. - (svogūnai)

Zinos kojose yra gražūs kapliai. - (šlepetės)

Mėgstame garinti indelyje. - (pirtis)

Ant šakos sėdi akmenukas. – (aušra)

12. Eilėraščio mokymasis:

Atidžiai klausykite eilėraščio:

Lena ieškojo smeigtuko,

Ir smeigtukas pakrito po suolu.

Tingėjau lįsti po suolu.

Visą dieną ieškojau segtuko.

Pakartokime tai su manimi.

Dabar surašykime tai į sąsiuvinius pagal mano diktantą.

Jūsų namų darbas bus išmokti atmintinai šią eilutę.

13. Pamokos santrauka:

Vaikinai, kokius priebalsius išmokome atskirti šiandien?

Ar patiko pamoka?

Grupinis logopedinis užsiėmimas „Kelionė į taisyklingos kalbos šalį“

Tema: Balsių garsai ir raidės.

Tikslas:patikslinti ir įtvirtinti taisyklingą balsių garsų tarimą.

Užduotys.

Švietimas:stiprinti vaikų idėjas apiebalsių garsus, skiemeninį balsių vaidmenį, ugdyti aiškaus jų tarimo įgūdžius. Tobulinti garsinės skiemeninės žodžių analizės įgūdžius.

Vystomasis:praturtinti leksika, lavina foneminį suvokimą, regimąjį ir girdimąjį dėmesį, atmintį, taip pat klausos-motoriką ir regos-motoriką, smulkiąją pirštų motoriką.

Ugdomasis: ugdyti teigiamą požiūrį į užsiėmimus, gebėjimą valdyti savo kalbą, ugdyti bendradarbiavimo įgūdžius, gebėjimą klausytis pašnekovo, ugdyti pagarbų požiūrį vienas į kitą.

Medžiagos:įrašyti gamtos garsus, muziką,balsių garsų simbolių lentelė,dalykiniai paveikslėliai, lentelė „Formos ir raidės“, žodžių garsiniai raštai, masažo kortelės pirštų mankštai, lenteles vizualinei gimnastikai, testo „Tiesa ir klaidinga“ kortelės,pieštukai .

Žodynas: maršrutas, kriptografai, šifravimas, iššifravimas.

Pamokos eiga:

    Laiko organizavimas

Šiandien leisimės į kelionę po „Teisingos kalbos“ šalį.

Norėdami tai padaryti, turite pakartoti kalbos taisykles:

Kiekvieną dieną, visada, visur

Klasėje, žaidime

Mes kalbame aiškiai,

Nes mes niekur neskubame.

Darome pertraukas!

Pabrėžkime būgnų garsą!

Ir mums lengva pasakyti

Ir aš nenoriu skubėti.

Toks ramus, toks malonus.

Kalbame ir visi supranta.

Puiku, vaikinai, nepamirškite šių taisyklių ir laikykitės jų visos kelionės metu.

II. Pamokos tikslo nustatymas.

Dabar pabandykite atspėti, su kokiais garsais susidursime„Teisingos kalbos“ šalis?

Kai tariame šiuos garsus, burna yra atvira, oras išeina laisvai, nesutikdamas jokių kliūčių. Kaip tie garsai vadinami?

Taip, šiandien kartosime balsių garsus ir atskirsime juos nuo žodžių.

III. Pagrindinė dalis

    Pirštų gimnastika.

Kelionės pradžioje turime pasirinkti maršrutą, tai yra kelią, kuriuo eisime. Norėdami tai padaryti, paruošime pirštus.

Pratimas „Pamoka“.

Mes spaudžiame varpelį, vaikai spaudžia po vieną

Pamoka prasideda pirštų galiukais ant gumbų

masažuoklis

Čia išlyginame delnus dešiniuoju, tada kairiuoju delnu

Apdorokime šiek tiek per visą paviršių

masažuoklis, darantis judesius

"į priekį ir atgal".

Ir tada judėsime ratu, ištiesta ranka, dešine ranka

Ištieskime kiekvieną pirštą. kairysis pernešamas per visą

masažuoklio paviršiai yra apskriti

judesiai.

O dabar kelias bėga Vaikai pakaitomis su trinkelėmis

Per iškilimus, tarp kiekvieno piršto kelmų jie „bėga“ kartu

Šiek tiek pasivaikščiokime masažuotojo taku.

Jūsų pirštai taps stipresni.

    Psichoreguliacijos pratimas.

Valdorfo figūrų piešimas.

Dabar pradėkime piešti kelią. Piešti reikia lėtai, atsargiai, nepakeliant kreidelės nuo popieriaus lapo.

Vieni vaikai piešia spiralę, besivyniojančią nuo centro, kiti spiralę, besisukančią link centro. Likusi dalis yra horizontali aštunta figūrėlė ir išsiskleidžianti spiralė, kuri sklandžiai virsta sulankstoma.

Piešimas atliekamas akomponuojant lėtai muzikai.

    Artikuliacinė gimnastika.

Visi „Taisyklingos kalbos“ šalies gyventojai žino, kaip svarbu paruošti lūpas ir liežuvį taisyklingam tarimui.

Lūpų pratimai.

    Imituoju dramblį, su kamienu traukdamas lūpas.

    Varlėms patiks

Patraukite lūpas tiesiai prie ausų.

    Stipriau sukandame dantis

Ir tada mes juos atlaisvinsime.

Pratimai liežuviui.

    Mūsų liežuvis yra plokščias, lygus – pasirodo, kad tai mentės.

    Mūsų liežuvis yra kaip adata, nepatingėkite - jis pradurs.

    Tikėti, tikėti, laikrodis eina taip.

    Aukštyn ir žemyn, aukštyn ir žemyn, važiuokite sūpynėmis.

    Vienas-du, vienas-du - ir siena nudažyta.

Trys-keturi, trys-keturi – išbalinome lubas.

    Pratimai kalbiniam kvėpavimui lavinti.

O dabar atsiduriame „Ramaus kvėpavimo“ mieste, visi jame kvėpuoja lėtai, sklandžiai, ramiai.

Štai kaip pripūsti balioną

Ir mes tai patikriname rankomis.

Balionas sprogo - mes iškvepiame,

Atpalaiduojame raumenis.

Kvėpuokite lengvai, laisvai, giliai.

Vaikai kontroliuoja teisingą įkvėpimą ir iškvėpimą delnu, kuris dedamas ant diafragmos srities.

(Vaikų pradinė padėtis: laisvai sėdėkite ant kėdžių, žiūrėkite į priekį.)

Mįslių žaidimas

Logopedas tyliai artikuliuoja balsių garsusa, o, u, e, s - vaikai juos įgarsina, tardami juos ilgai iškvėpdami, tada kalba apie balsių garsų artikuliaciją, sutelkdami dėmesį į simbolių lentelę.

    Fonetinis pratimas.

Pravažiavome „ramaus kvėpavimo“ miestą, tačiau priešais mus pasirodė kliūtis - tai „Vieningo tarimo“ upė, norint ją pravažiuoti, reikia kartu tarti garsus.

A-u-e aue, u-o-a uaa, o-u-y oui

ir atvirkščiai: eua e-u-a, uay u-a-s.

    Koncentracijos pratimas „Mąstymas akimis“

Atsiduriame kitame mieste – „Raidžių ir garsų“ mieste, kuriame gyventojai ne tik taisyklingai kalba, bet ir moka „mąstyti akimis“.

Štai užduotys, kurias jie jums paruošė.

Pratimas:

a) peržiūrėkite raidžių eilutes iš kairės į dešinę ir išbraukite tik balses. Atlikite greitą tempą;

b) antroji užduotis – pratimas „Formos ir raidės“.

Įvardykite, kokie skaičiai pavaizduoti lentelėje? Kiek yra trikampių, apskritimų, stačiakampių?

Dabar atsakykite, kurios balsės dedamos:

    Apskritime, bet ne trikampyje ar stačiakampyje.

    Stačiakampyje, bet ne apskritime ar trikampyje.

    Trikampyje, bet ne apskritime ir stačiakampyje.

    Dinaminė pauzė.

O dabar, vaikinai, atsiduriame garso poilsio parke. Pailsėkim ir mes.

a) Prisiminkite, kuris judesys atitinka kurį nors iš garsų.

A - rankas aukštyn.

U - rankos į priekį.

APIE - viena ranka aukštyn, kita žemyn.

E – rankos ovalo formos už nugaros.

(Pratimai atliekami pagal muziką.)

Atidžiai klausykite kiekvieno sakinio žodžio ir į pirmąjį garsą atsakykite judesiu.

A taipU pamatė Asilą irU nusišypsojo.

APIE laU išgirdoE xo.

E TaiU duodamasAPIE labaiU daug.

A ndreyU pamačiauU skaitytojas.

b) Gimnastika akims.

c) Pratimas klausos suvokimui lavinti.

Vaikai klausosi gamtos garsų įrašo ir pasakoja, kokius garsus girdėjo.

Kokius garsus girdėjai? Kalba ar nekalbėjimas? Kas skleidžia kalbos garsus?

8. Pratimai garsinių skiemenių analizės įgūdžiui lavinti.

Vaikinai, Laiškų ir garsų miesto gyventojai gali ne tik „mąstyti akimis“, bet ir gerai atsiminti viską, ką išgirsta. Štai keletas kitų užduočių, kurias jie jums paruošė:

a) Iš padiktuotų žodžių atsiminkite tik tuos, kuriuose garsas [y] yra antroje vietoje, o garsas [a] – 4 vietoje: VAZA, RANKA, KALNAI, MĖNULIS.

b) Garsas [o] yra 2 vietoje, o garsas [s] yra 4 vietoje: PELĖDĖS, LETENOS, ROŽĖS, PŪDOS.

Žodžių parinkimas pagal garsų-skiemenų raštus.

Kitas miestas yra „Crypto Masters“ miestas. Šio miesto gyventojai turi užšifruotus žodžius, kuriuos reikia iššifruoti.

(Lentoje yra garsiniai žodžių raštai, vaikai turi objektų paveikslėlius.)

Užduotis: suderinkite paveikslėlį su atitinkama schema, nustatykite skiemenų skaičių ir balsių skaičių žodyje. Prisiminkite, kokia taisyklė padeda nustatyti žodžio skiemenų skaičių. (Balsių skaičius žodyje yra lygus skiemenų skaičiui.)

9. Tikras-klaidingas testas

Padėkite (+) ženklą lentelėje po sakinio, kuriame teiginys teisingas, numeriu; ženklas ( - ) po sakinio, kuriame teiginys neteisingas, numeriu.

    Žodyje yra tiek skiemenų, kiek jame yra priebalsių.

    Žodyje yra tiek skiemenų, kiek balsių.

    Skiemenyje turi būti balsis.

    ŽodyjeDRAUGAS Vienas skiemuo.

    ŽodyjeVAISIAI penkių skiemenų.

IV . Pamokos santrauka.

Ką mes veikėme klasėje?

Kokius garsus kartojai?

Santrauka: Ši pamoka tema „Balsiai, priebalsiai ir raidės“ skirta 3 klasės mokiniams, turintiems NVONR (neaiškiai išreikštą). bendras neišsivystymas kalba). Tikslas šią pamoką yra apibendrinti ir įtvirtinti vaikų žinias apie balses ir priebalsius, garsus ir raides. Užduotys skirtos garsinių raidžių ir skiemenų analizės ir sintezės, klausos ir regos dėmesio gebėjimų ugdymui, domėjimosi dalyku ugdymui.

Pamoka atitinka programos reikalavimus, pastatyta atsižvelgiant į ankstesnėse pamokose įgytas žinias ir orientuota į būsimą darbą.

Pamokos žaidimo forma motyvuoja mokinius atlikti užduotis ir taip leidžia mokiniams būti aktyviems visos pamokos metu.

Pogrupinės logopedinės pamokos 3 klasėje santrauka.

Tema: Balsės, priebalsiai ir raidės.

Tikslas: Apibendrinti ir įtvirtinti vaikų žinias apie balses ir priebalsius, garsus ir raides.

Užduotys :

Švietimas:

  • Stiprinti fonetikos ir rašybos standartų žinias.

Korekcinis ir vystomasis:

  • Ugdykite garso raidžių ir skiemenų analizės ir sintezės įgūdžius žaidimo situacijose, klausos ir regos dėmesį.

Švietimas:

  • Ugdykite susidomėjimą šia tema.

Įranga: sąsiuviniai, rašikliai, dalykiniai gyvūnų paveikslėliai, kortelės su žodžiais su trūkstamomis raidėmis.

Užsiėmimų metu:

Pamokos etapas Mokytojų veikla Studentų veikla
1. Organizacinis momentas. - Sveiki. Sės tas, kuris turi sąsiuvinį viršutiniame dešiniajame stalo kampe, apatiniame dešiniajame stalo kampe, viršutiniame kairiajame stalo kampe.
2. Įvadas į temą. Atidžiai klausyk – jo nematyti,

Negalima paimti į rankas

Bet jei išgirsi

Tu gali rašyti.

Atspėk mįslę ir pasakyk, apie ką kalbėsime klasėje? Šiandien jūs ir Pochemučka leisitės į kelionę po žodžių miestus, kuriuose gyvena balsės, priebalsiai ir raidės.

Dabar atidarykite užrašų knygelę ir užsirašykite šiandienos datą.

„Garsas ir raidė“ reiškia, kad kalbėsime apie garsus.
3. Žinių atnaujinimas. - Pochemuchka siūlo prisiminti, kokie garsai yra - Kuo skiriasi balsių garsai ir priebalsiai? - Jie įvardija, kokie garsai yra.
4. Pagrindinis pamokos etapas. 1. Dabar atėjome į žodžių miestą. Bet ką mes matome? Tik priebalsiai, nei vieno žodžio! Šiame mieste buvo Garsų valgytojas. Jis taip išgąsdino balsius, kad jie pabėgo nuo žodžių. Sudėkite juos į žodžius.d...m (u, o, s, e) m...l (e, s, a, i)

p...l (y, a, i, e, o) s...n (o, a, s, y, i)

2. Kodėl užduoda klausimus.

a) Kiek yra balsių? Pavadink.

b) Kiek balsių garsų? Pasakyk tai.

c) Kodėl balsių garsų yra mažiau nei balsių raidžių?

3 Kas čia atsitiko? Kokias raides Garso Valgytojas išgąsdino šiais žodžiais? Užpildykite raidę, kad sudarytumėte žodį:

Sy..., ko..., ma..., lu..., le..., ra..., ...tiki., ...raski., ...liva., .. .lava.

Kodėl vėl užduoda klausimus.

Kiek priebalsių yra rusų kalboje?

Kiek priebalsių yra rusų kalboje? Daugiau ar mažiau nei raidžių?

- Namas, dūmai. Kreida, muilas – Gėrė, dainavo. Miegok, sūnau.

Pavadinkite 10 balsių raidžių.

Įvardykite 6 balsių garsus

Kadangi raidės e, e, yu, i reiškia 2 garsus.

Sūris, katė, aguona, pieva, miškas, vėžys, durys, dažai, slyva, šlovė.

Priebalsiai.

Nes yra kietų ir minkštųjų priebalsių.

Fizik. viena minutę. Na, mes grąžinome visas raides į savo vietą žodžiais. Atėjo laikas judėti toliau, o balsės ves mus 1, 2, 3, 4, 5 –.

Balsiai išėjo pasivaikščioti.

A, E, O – vaikščioti vietoje,

Tu, aš, Y - šokinėkite kartu,

Aš, Yo, Yu - pakreipkite į dešinę, pakreipkite į kairę,

E raidė atsisėdo prie stalo.

- Kokia bėda, gyvūnai neleidžia mums praeiti toliau. Ant lentos: karvė, ruonis, leopardas – pirmame stulpelyje parašykite naminių gyvūnų vardus, antrame stulpelyje – laukinių gyvūnų vardus. Pabraukite žodžius, kuriuose yra mažiau garsų nei raidžių.

Kodėl garsų mažiau nei raidžių?

Parašykite sakinį naudodami vieną iš jūsų pasirinktų žodžių. (žodžiu)

Karvė, šuo

Ruonis, Leopardas

Makiažas

4.- Įėjome į kitą žodžių miestą. Čia vyksta varžybos ir reikia visus žodžius suskirstyti į 2 komandas. Padėkite man atskirti žodžius. Vienoje komandoje rinksime žodžius, kuriuose garsų ir raidžių skaičius vienodas, o kitoje – kuriuose garsų mažiau nei raidžių. Skaityk žodžius. Užsirašykite juos į sąsiuvinį „2 stulpeliais“, šalia jų parašykite raidžių ir garsų skaičių, pabrėžkite. Darbas (4b., 4 žvaigždutės), vinis (6b., 5 žvaigždutės), jėga (4b., 4 žvaigždutės),žodynas (7b., 6 žvaigždutės),šaldytuvas (11b., 10zv.).

5. Išsiaiškinkite, kiek aukštų yra namuose, kuriuose gyvena balsių ir priebalsių garsai bei raidės.

Padalinkite šiuos žodžius į skiemenis vertikalia linija – žodyje esančių skiemenų skaičius lygus namo aukštų skaičiui.

6. Balsės su mumis žaidžia slėpynių.

Užrašykite žodžius, kuriuose paslėptos balsės, žyminčios 2 garsus

Darbo kambarys, beržas, laikraštis, vežimas , sėlinti, uogauti , lelija, laukymė

7. Atėjome į žodžių miestą, kuriame gyvena balsės ir švelnūs, duslūs priebalsių garsai.

Pabraukite žodžius švelniais bebalsiais priebalsiais.

Kepti, baigti, penkios, arktinė lapė, dainuoti, dainavimas, arbata, tinklai, stepė, platybė.

8 Ir paskutinis miestas, kurį šiandien aplankysime, yra balsių ir kietų priebalsių miestas.

Pabraukite žodžius kietais priebalsiais.

Veidas, boras, šerkšnas, vabalas, lazdele, lempa, parduotuvė, gerai, ragai, žievė, vaivorykštė.

Darbas (4b., 4 žvaigždutės), vinis (6b., 5 žvaigždutės), jėga (4b., 4 žvaigždutės),žodynas (7b., 6 žvaigždutės),šaldytuvas (11b., 10zv.).

sėlinti, uogauti

Pabraukite žodžius: orkaitė, penki dainuoti, tinklas

Akcentuojami žodžiai: boras, šerkšnas, geras, ragai

5. Pamokos santrauka. Ar dabar, po tokios ilgos kelionės, galėsite atsakyti į visus klausimus „Kodėl ką mes kartojome šiandien?

Kiek balsių yra rusų kalboje? Kiek balsių garsų?

Kodėl balsių garsų yra mažiau nei raidžių?

Kiek priebalsių? Kuris turi daugiau priebalsių raidžių ar garsų, kodėl? Į kokias grupes galime suskirstyti visus priebalsius? Kada garsų gali būti mažiau nei raidžių? Kada garsų gali būti daugiau nei raidžių?

Kokios užduotys jums pasirodė sudėtingos?

6. Įvertinimas. Šauniai padirbėta! Šiandien gerai padirbėjai.

Gondar Elena Alekseevna,
mokytoja logopedė,
MBOU "antrinis" Bendrojo lavinimo mokyklos Nr. 6",
Salechardas, Jamalo-Nencų autonominis rajonas

Tema: Balsių ir priebalsių diferencijavimas.

Tikslai:

Švietimas:

    įtvirtinti gebėjimą aiškiai tarti balses ir priebalses;

    tobulinti foneminės analizės ir sintezės įgūdžius;

    išmokti atskirti balsio garsą žodyje

    išmokti atskirti priebalsį žodyje;

    išmokti atskirti balses ir priebalses;

    įtvirtinti gebėjimą sudaryti daugiskaitos daiktavardžius. I.P.

Korekcinis ir vystomasis:

    foneminio suvokimo ir klausos ugdymas remiantis garsais;

    bendrosios, smulkiosios ir artikuliacinės motorikos ugdymas.

Švietimas:

    ugdyti gebėjimą dirbti visos pamokos metu;

    ugdyti gebėjimą bendrauti tarpusavyje;

    ugdyti rūpestingą požiūrį į gamtą ir paukščius;

Įranga: kompiuteris, multimedijos įrenginys, metalofonas, temos paveikslėliai, raidės, atvirutės, spalvoti pieštukai.

Pamokos eiga

1.Organizavimo momentas.

L. - Sveiki, vaikinai!

Klausykitės sėdėdami.

Jūsų vokuose yra raidžių, pažiūrėkite, kokia tai raidė, ir pavadinkite tą garsą

Šauniai padirbėta!

2. Temos pranešimas

L. - Pamokos metu atliksime daug įvairių užduočių, todėl atidžiai klausykite manęs ir prisiminkite taisyklę visos pamokos metu

Mūsų ausys atidžiai klauso ir viską girdi.

Mūsų akys atidžiai žiūri ir viską mato.

Mūsų galvos gerai galvoja.

L. - Vaikinai, atsakykite į mano klausimus.

Kaip dūzgia vabalas? (zhzhzh)

Kaip urzgia šuo? (rrrr)

Kaip skamba laivas? (oo)

Ką sakome, kai gydytojui parodome, kad skauda gerklę? (ahh)

Ką mes pasakėme?

D-mes leidome garsus

L.-Į kokias grupes galima skirstyti garsus?

D. –Garsus galima skirstyti į balses ir priebalsius

L.- Kaip manai, apie ką mes kalbėsime pamokoje?

D. – Kalbėsime apie balses ir priebalses.

L.-Taip, pakalbėsime apie balsius ir priebalsius, išmoksime juos atskirti.

L. – Kaip manai, ką lengviau ištarti – balses ar priebalses?

D. – Lengviau ištarti balsių garsus

L. - Kodėl?

D. – Balses galima ištraukti ir dainuoti

L. – Pažiūrėkime

3. Eksperimento vykdymas

L.-Siūlau atlikti nedidelį eksperimentą.

atnešiau muzikinis instrumentas. Tai vadinama metalofonu.

Bakstelėdami melodiją metalofonu, pirmiausia dainuokite balsę, o tada priebalsį.

Kurį garsą dainuoti buvo lengviau?

D. - buvo lengviau dainuoti balsiu garsu

L. – kuo mes dar kartą įsitikinome?

D. – esame įsitikinę, kad balsių garsus dainuoti lengviau.

L.- Kas nutinka oro srovei tariant balsinį garsą?

D. - tariant balsinį garsą, oras nesusiduria su kliūtimi

L.- Kas nutinka oro srautui tariant priebalsį?

D. - tardamas priebalsį, oro srautas susiduria su kliūtimi.

L. – kas gali tapti kliūtimi?

D. – liežuvis, lūpos, dantys tarnauja kaip barjeras.

Išvada: balsių garsai dainuojami ir ištraukiami, o priebalsiai – ne.

4. Žaidimas „Pasirink paveikslėlius“

L. – Paruošiau tau užduotį

Ant jūsų stalų yra vokai su paveikslėliais.

Išdėstykite paveikslėlius į 2 eilutes.

Į 1 eilutę įdėkite paveikslėlius, kurie prasideda balsių garsu

2 eilutėje žodžiai, prasidedantys priebalsio garsu

L. – tikrina

5. Balsių garsų išskyrimas nuo žodžio vidurio. Žaidimo skaidrė „Paryškink garsą“.

L. – norėdami atlikti kitą užduotį, pažiūrėkite į ekraną

Pavadinkite paveikslėlius ir paryškinkite balsių garsą

L.-Kokius garsus atpažinome?

D. – paryškinome balsių garsus

6. Žaidimo „Baik žodį“ skaidrė

L. - atlikite šią užduotį

Parašiau žodžio pradžią, bet praleidau paskutinę raidę

Padėkite man, prašau įterpti trūkstamą raidę

Perskaitome 1 žodžio pradžią, pasirenkame norimą raidę iš skliaustų

Kokias raides įdėjome?

D. - įterpėme priebalsių

7. Žaidimo „Ketvirtasis nelyginis“ skaidrė

L. - pažaiskime žaidimą „Ketvirtasis ratas“

Atsižvelgiant į 4 nuotraukas, viena iš jų yra nereikalinga

Kurią ir kodėl man dabar pasakysi?

Pavadinkite paveikslėlius

8. Fiziniai pratimai. Pirštų gimnastika. skaidrė

L. – Vaikinai, sakyk, koks mėnuo yra mūsų kalendorius?

D. – dabar gruodis

L.- O kokio metų laiko mėnuo yra gruodis?

D. – žiemos

L. – Siūlau šiek tiek atsipalaiduoti ir žiemą išeiti pasivaikščioti miškas "Paukščiai ir vėjas"

Paukšteliai, (sugniaužti ir atlaisvinti kumščius)
Maži paukščiai
Jie skrenda per mišką,
Dainos dainos.
(mojuojame rankomis kaip sparnais )
Pūtė stiprus vėjas, (
rankas aukštyn, siūbuokite iš vienos pusės į kitą )
Norėjau nunešti paukščius.
Paukščiai pasislėpė įduboje (
sudėkite pirštus į „užraktą“)
Niekas ten jų nelies.

9.Darbas naudojant korteles. skaidrė

L. - dabar dirbkime ant popieriaus lapų

L. - gerai žiūrėk, ką čia atpažįsti?

D. – Atpažinau paukščius

L. -Kokie paukščiai čia slepiasi?

D.-balandė, šarka, žvirblis

L. - paimkite spalvotus pieštukus ir nubrėžkite paukščių kontūrus skirtingomis spalvomis

L. – į kokias grupes galima skirstyti paukščius?

D- žiemojantis ir migruojantis

L. – Kokius dar žinai žiemojančius paukščius?

D - sniegas,

10. Žaidimas „Vienas – daug“

L. - Vaikinai, sakyk man, vienas žvirblis ir keli yra...

Vienas bulius ir keli yra...

Vienam keturiasdešimt, o keliems -

Vienas balandis ir keli yra...

genys-

Zyle-

Skaidrė

L.- Vaikinai, dar nesnigo, bet labai greitai jis uždengs žemę puria balta antklode. Ir tada paukščiai bus šalti ir alkani.

L. vaikinai, pasakykite man, kaip žmonės gali padėti paukščiams?

D. – žmonės turėtų lesinti paukščius, pagaminti lesyklas ir išpilti lesalo.

L. – taip, ir paukščiai padėkos žmonėms už rūpestį.

Kaip paukščiai gali padėkoti žmonėms?

D. - paukščiai pešios vikšrus, kurie kenkia augalams

D.-paukščiai dainuos savo gražias dainas

11. Pamokos santrauka.

L. – Vaikinai, kokius garsus išmokome atskirti?

D. - balsiai ir priebalsiai

L.-kuo skiriasi balsės nuo priebalsių?

D. - balsių garsai ištraukiami ir dainuojami, bet priebalsių ne

D. - kai kalbame balsių garsus, oras nesusiduria su kliūtimi, bet kai kalbame priebalsius, susitinka

L. – Kuri užduotis jums buvo sunkiausia, lengviausia?

L. - gerai padaryta, buvo malonu dirbti su jumis. Ačiū vieni kitiems už Geras darbas, šypsokis vienas kitam L.- . Pamoka baigta.

Elena Musyagina
Raštingumo pamokos „Garsai. Kalbos ir nekalbiniai garsai. Balsiai, priebalsiai"

Tikslas: koncepcijos formavimas « garsas» , « priebalsis» , « balsis» .

Užduotys:

Suformuokite koncepciją « garsas» .

Vaikų supratimas apie foneminę žodžių struktūrą iš klausos.

Išmokykite vaikus atpažinti muzikos instrumentus garsas.

Sukurti erdvines koncepcijas.

Ugdykite loginį mąstymą.

Įranga.

Demonstracinė medžiaga: muzikos instrumentai, temos nuotraukos.

Dalomoji medžiaga: pieštukai, atvirutės, garso juostos.

Žodynas: garsas, priebalsis, balsis.

Darbo etapai.

1. Organizacinis momentas.

D/pratimas „Išmok muzikos instrumentą“

Vaikai prie garsas turi būti atpažįstamas, koks muzikos instrumentas skleidžia šį garsą? garsas.

2. Temos pranešimas.

Pasaulis pilnas garsai – gyvi ir negyvi, garsiai ir tyliai, maloniai ir atšiauriai... Klausydamiesi mus supančio pasaulio skambesio, spėjame apie aplink vykstančius įvykius.

A) D / žaidimas "Atspėk"

B) D / žaidimas "Kas yra dėmesingiausias"

3. Susipažinimas balsės garsai.

Klausykite žmonių kalbos. Jį sudaro daugybė žodžių, o žodžiai susideda iš įvairių garsai. Tai kalbos garsai. Vienišas kalbos garsai Galite tai velniai ištarti, net dainuoti.

- Pabandyk dainuoti: Ahh, uuu, oh, oh.

A – o – y – s – e – i – balsės garsai. Mes juos pažymėsime garsas raudonos spalvos žodžių diagrama.

A) D / žaidimas „Kur tu pasislėpei? garsas»

B) D/pratimas "Vardas skamba tvarkingai»

Suaugęs žmogus taria grandines garsai, vaikai juos atkuria ir įvardija numerį garsai.

AIO OYAAEI

UEAI IYAEOU

Kuris garsai girdėjai ir sakei?

Kaip nustatėte, kas tai yra? balsės garsai?

Kuris žinote balsių garsus?

4. Kūno kultūros minutė.

Tai akys. Čia. Čia. (Eilėraščio teksto judesių imitacija.)

Tai yra ausys. Čia. Čia.

Tai nosis. Tai yra burna.

Ten yra nugara. Čia yra pilvas.

Tai rašikliai. Ploti. Ploti.

Tai yra kojos. Viršus, viršus.

O, mes pavargę. Nušluostykime antakį.

5. Susipažinimas priebalsių garsų.

Tarp yra ir kitų kalbos garsų, kurie ne dainuojami, o tariami trumpai, šiuo metu mūsų organai aktyviai dirba kalbos: lūpos, liežuvis. Tai priebalsių.

A) D / žaidimas "Jautri ausis"

Suaugęs sako balsiai ir priebalsiai išgirdę vaikai kelia raudoną kortelę balsis.

I – K – T – U – X – O – A – G – S – E – O – I – G – E – S – X – A – I – U – E – G – U – K – A – X – Aš - Y - O

B) D / žaidimas "Pareigos skambutis".

Suaugęs sako garsai, vaikai ploja išgirdę garsas D.

A, B, C, D, D, K, F, X, K, G, Z, D, W, K, M, X, D, G, K. l, F, X, C, D, G, KAM.

6. Darbas su kortelėmis.

7. Santrauka klases.

Kas nutiko « garsas» ?

Kuris garsai ar išmokome atskirti?

Publikacijos šia tema:

Tikslas: skatinti garsinių raidžių analizės plėtrą; plėtra foneminė klausa. Stiprinti balsių garsų ir raidžių žinias; mokytis.

TEMA „BALSINIAI GARSAI IR RAIDĖS“ Tikslas: fonetinės-foneminės kalbos pusės ugdymas. Tikslai: 1. Koregavimo ir auklėjimo: - mokyti vaikus.

Gali paslėpti Tema: „Balsių garsai ir raidės“ Tikslas: Vystymas paprastos formos garsinių raidžių analizė remiantis tirtais pirmosios balsiais.

Edukacinių užsiėmimų kalbai vystyti santrauka „Balsių garsai“ Integracija edukacinės sritys: « Kalbos raida“, „Socialinis ir komunikacinis tobulėjimas“, „Fizinis vystymasis“, „Kognityvinis vystymasis“.

Tikslas: kartoti medžiagą, nagrinėtą bendrojoje balsių garsų pamokoje. Tikslai: 1. Įtvirtinti žinias apie balsių garsus. 2. Tobulėti.

Parengiamosios grupės „Balsės ir garsai“ raštingumo pamokos santrauka Pamokos pastabos parengiamoji grupė raštingumo srityje Tema: „Balsiai ir garsai“ Pamoką parengė ir vedė GBOU mokytoja.