Święto Poezji w przedszkolu. Scenariusz wydarzenia z okazji Dnia Poezji. Scenariusz wakacji Światowy Dzień Poezji dla Dzieci

Galina Jakupowa

O tym, jaką rolę w życiu przedszkolaków odgrywa znajomość z dziećmi dziecięce poetów i ich dzieła, można opowiadać bez końca. Zapamiętywanie poezji od samego początku młodym wieku Ma ogromne zalety, poszerza horyzonty, rozwija pamięć i wzbogaca słownictwo. Jest to jeden ze sposobów edukacji umysłowej, moralnej i estetycznej dzieci. Dlatego w naszym przedszkole Dużą wagę przywiązuje się do zapoznawania dzieci z twórczością poetów.

Ósmego czerwca o godz ogród był tematyczny dzień poety. Imiona takie poetów dziecięcych, jak S. Ya. Marshak, K. I. Chukovsky, A. L. Barto, G. Tukay i wielu innych, z znane każdemu od dzieciństwa. W tym dzień w każdej grupie odbyły się rozmowy z dziećmi, utworzono kąciki, w których dzieci zapoznawały się z portretami poetów dziecięcych, ich wiersze, materiał ilustracyjny znanych dzieł. W starszych grupach wykorzystano zadania z gier opartych na znanych utworach oraz przeprowadzono quizy. Dzieci z wielką przyjemnością słuchały wierszy wykonywanych przez nauczycieli, recytowały je z pamięci i uczyły się na pamięć nowych utworów.

W korytarzu dziecięce w ogrodzie urządzono wystawę dziecięce rysunki do prac poeta dziecięcy S. Y. Marshak, który w tym roku kończy 130 lat.

Nauczyciele dziecięce przedszkola robią wszystko, żeby nasze dzieci kochały poezja, zostali na nim wychowani, aby kochać kreatywność dziecięce poetów przekazywano z pokolenia na pokolenie.

Publikacje na ten temat:

21 marca 1999 roku na konferencji UNESCO w Paryżu postanowiono obchodzić Światowy Dzień Poezji. I tego wiosennego dnia chłopaki i ja zdecydowaliśmy.

Nasze przedszkole wzięło udział w Ogólnorosyjskim „DNIU ŚNIEGU”, biorąc udział w regionalnym konkursie. Rodzice stali się świetnymi pomocnikami.

Treść programu: Zapewnienie dzieciom możliwości wykorzystania nabytych wcześniej umiejętności motorycznych i zdolności. Wzmocnij fizyczność.

Jak świętujemy urodziny w przedszkolu Urodziny dziecka to radosna okazja, aby dorośli mogli poczuć urok dzieciństwa! Jak.

Serdecznie Was pozdrawiam, moi przyjaciele! Dziś przeczytałam post Gulsini Gibadulliny i popieram ją. Jesteśmy w naszym przedszkolu (na prośbę rodziców).

„Wychowanie fizyczne zapewnia zdrowie i radość”. Zdrowie jest wielką wartością dla każdego człowieka. Rosnąć.

Salon literacki „Podróż do kraju, w którym świeci słońce poezji”, poświęcony Dniu Poezji„Podróż do kraju, gdzie świeci słońce poezji” Cel: stworzenie warunków społecznych dla rozwoju dzieci poprzez poezję autorów dziecięcych.

Dzień tematyczny w przedszkolu „Dzień Przebiśniegu” Prezentacja doświadczeń zawodowych w ramach konkursu „Jeden dzień w przedszkolu” na zorganizowanie dnia tematycznego z dziećmi w starszym wieku przedszkolnym:.

Scenariusz Dnia Poezji

„Piękne impulsy duszy”

Cel wydarzenia: zaszczepiać miłość do poezji, rozwijać zdolności twórcze oraz umiejętność posługiwania się wizualnymi i wyrazistymi środkami języka.

Prezenter1 :

Według UNESCO 21 marca obchodzony jest jako Światowy Dzień Poezji.

Prezenter2:

Poezja jest prawdopodobnie jednym z najwspanialszych osiągnięć ludzkości. Wylać swoje uczucia w poetycką formę, ująć swój światopogląd w rymach, marzyć o przyszłości i pamiętać o przeszłości, jednocześnie zwracając się do milionów i pozostając sam na sam ze sobą – tylko poezja, największa ze sztuk stworzonych przez człowieka, jest w stanie tego.

Prezenter1:

Niewielu zostaje wielkimi i sławnymi poetami, ale wielu próbowało pisać wiersze przynajmniej raz w życiu. Przecież większość ludzi nie jest obca tym „pięknym impulsom duszy”, które skłaniają człowieka do wzięcia długopisu, kartki papieru i rozpoczęcia tworzenia.

Prezenter2:

Pisz wiersze, nie myśląc o sławie i nieśmiertelności. Przecież nawet niewielki, nieznany wiersz napisany przez dziecko to także ogromny wkład duchowy w dobrobyt kulturalny i intelektualny całego społeczeństwa.

Muzyka brzmi cicho („Sonata księżycowa” Beethovena).

Prezenter1:

Poezja zawsze pozostawia w sercu ślad „wzniosłych marzeń, szczerego smutku i ludzkich myśli”.

Czym jest poezja?

Jest połączeniem magicznych dźwięków,

Dusze podekscytowanych snów,

Męka dumnego umysłu.

W wersecie zawarta jest melodia znana z dzieciństwa.

Jest znany od tak dawna.

A serce słuchając go drży,

A linie płyną jedna po drugiej...

Wzywają, zabierają cię.

V. Pechurova Czym jest poezja?

Czytelnik

Stara sylaba mnie przyciąga.

Starożytna mowa ma swój urok.

Może być zarówno nowocześniejsze, jak i ostrzejsze niż nasze słowa.

Krzycz: „Pół królestwa za konia!”

Cóż za temperament i hojność!

Ale i na mnie to spadnie

ostatni entuzjazm jest daremny.

Któregoś dnia obudzę się w ciemności,

na zawsze przegrywając bitwę,

i teraz mi to przyjdzie do głowy

starożytna decyzja szaleńca.

Och, czym jest dla mnie pół królestwa!

Dziecko wychowane przez wieki,

Wezmę konia, dam konia

za pół chwili z osobą,

przeze mnie kochany. Niech Bóg będzie z tobą,

O. mój koń, mój koń, mój koń gorliwy.

Osłabię Twój rozum za darmo

i dogonisz swoje drogie stado,

dogonicie tam, na pustym i czerwonawym stepie.

I jestem zmęczony wrzawą o tych zwycięstwach i porażkach.

Żal mi konia! Przepraszam kochanie!

I to w stylu średniowiecznym

tylko ślad pada pod moimi stopami,

pozostawione przez podkowę.

B. Akhmadulina „Przyciąga mnie starożytna sylaba…”

Prezenter2:

Od poezji oczekujesz niemożliwego. I tylko poezja daje to niemożliwe. Wydarzenie największy cud, Gdy proste słowa a wersy nagle układają się w poetyckie zwrotki i powstają nierealne, nadprzyrodzone obrazy świata.

Czytelnik

Chmury pędzą, chmury wirują;

Niewidzialny księżyc

Latający śnieg oświetla;

Niebo jest pochmurne, noc jest ciemna.

Jeżdżę, jeżdżę po otwartym polu;

Dzwonek ding-ding-ding...

Straszne, przerażające mimowolnie

Wśród nieznanych równin!

„Hej, woźnica poszedł!..” - „Brak moczu:

To trudne dla koni, mistrzu;

Zamieć oślepia moje oczy;

Wszystkie drogi były poślizgowe;

Dla mnie nie ma śladu;

Zgubiliśmy drogę.

Co powinniśmy zrobić?

Najwyraźniej demon prowadzi nas w pole

Tak, krąży.

Spójrz: tam on gra,

Wieje, pluje na mnie;

Tam - teraz wciska się do wąwozu

Dziki koń;

Przebieg jest tam niespotykany

Stał przede mną;

Tam błyszczał małą iskrą

I zniknął w ciemności pusty!”

Chmury pędzą, chmury wirują;

Niewidzialny księżyc

Latający śnieg oświetla;

Niebo jest pochmurne, noc jest pochmurna.

Nie mamy sił; wciąż się kręcimy;

Dzwonek nagle ucichł;

Konie zaczęły... „Co jest na polu?”

- „Kto ich zna? kikut czy wilk?

Zamieć jest zła, zamieć płacze;

Wrażliwe konie chrapią;

Tam galopuje daleko;

Tylko oczy świecą w ciemności;

Konie znów ruszyły;

Dzwonek ding-ding-ding...

Widzę: duchy się zebrały

Wśród białych równin.

Nieskończone, brzydkie,

W błotnistej grze miesiąca

Różne demony zaczęły wirować,

Jak liście w listopadzie...

Ilu z nich! gdzie oni są kierowani?

Dlaczego oni śpiewają tak żałośnie?

Czy zakopują brownie?

Czy wychodzą za mąż za czarownicę?

Chmury pędzą, chmury wirują;

Niewidzialny księżyc

Latający śnieg oświetla;

Niebo jest pochmurne, noc jest pochmurna.

Demony pędzą rój za rojem

Na nieskończonych wysokościach,

Z żałosnymi piskami i wyciem

Łamie moje serce...

A. S. Puszkin „Demony”

Prezenter1:

Poeta-piosenkarz jest na zawsze sam we wszechświecie. Ciągła samotność poety rodzi urzekające pieśni, pełne niewytłumaczalnego smutku, jasnego smutku i marzeń o nieśmiertelności.

Przedstawiany jest romans „Wychodzę sam w drogę”.

Prezenter2:

Gdybyś tylko wiedział, jakie bzdury

Wiersze rosną bez wstydu,

Jak żółty mniszek lekarski przy płocie,

Podobnie jak łopian i komosa ryżowa.

A. Achmatowa Gdybyś tylko wiedział, jakie bzdury

Prezenter1:

Jak rodzą się wiersze? Czasem jest to łatwe i przypadkowe, czasem boleśnie trudne. Jedno jest pewne: dar poetycki jest darem Boga. A obraz Muzy - jeden z odwiecznych obrazów poezji - jest obrazem posłańca nieba.

Czytelnik

Siostra muza spojrzała w twarz,

Jej spojrzenie jest jasne i jasne.

I zabrała złoty pierścień,

Pierwszy wiosenny prezent.

Muza! widzisz, jak wszyscy są szczęśliwi

Dziewczęta, kobiety, wdowy...

Wolałbym umrzeć za kierownicą

Nie te kajdany.

Wiem: zgaduję i powinienem przerwać

Delikatny kwiat stokrotki.

Trzeba doświadczyć na tej ziemi

Każda miłosna tortura.

Palę świecę w oknie aż do świtu

I nie żałuję nikogo,

Ale ja nie chcę, nie chcę, nie chcę

Wiedz, jak całować innego.

Jutro lustra powiedzą mi ze śmiechem:

„Twoje spojrzenie nie jest jasne, nie jest jasne…

Odpowiem spokojnie: „Odebrała dar Boży”.

M. Cwietajewa „Muza”

Prezenter1:

Nieubłagana Muza żąda poświęceń i poświęceń, i największego wysiłku. Słuchając siebie, poeta w agonii rodzi muzykę poezji z poszczególnych dźwięków.

Czytelnik

Dzieje się tak: jakieś ospałość;

Dźwięk zegara nie zatrzymuje się w moich uszach;

W oddali słychać grzmot słabnącego grzmotu.

Wyobrażam sobie zarówno skargi, jak i jęki,

Zwęża się jakiś tajemny krąg,

Ale w tej otchłani szeptów i dzwonień

Wznosi się jeden, zwycięski dźwięk.

Wokół niego jest tak niesamowicie cicho,

Słychać trawę rosnącą w lesie,

Jak on dziarsko chodzi po ziemi z plecakiem...

Ale teraz te słowa zostały usłyszane

A lekkie rymy są dzwonkami sygnałowymi, -

Wtedy zaczynam rozumieć

I tylko podyktowane linie

Wchodzą do śnieżnobiałego notatnika.

A. Achmatowa „Kreatywność”

Prezenter1:

Narodziny poezji to ciężka praca, nie dla ziemskiej chwały, nie dla siebie, ale zgodnie z wolą Boga. Poeta mimo wszystko, pokonując wszelkie przeszkody, w zaciętej walce, potem i krwią, tworzy dzieła nieśmiertelne.

Prezenter2:

Tylko poeta może opisać całe piękno świata, całą zwyczajność życia, najmniejsze szczegóły i majestatyczną skalę wydarzenia, całą niewytłumaczalną złożoność istnienia.

Czytelnik

Jak nigdy dotąd, beztroski i życzliwy,

Wyszedłem na śnieg dziedzińca Arbatu,

I rzeczywiście: zrobiło się jasno!

Światło zakwitło jak krzak bzu,

A na podwórku, ostatnio tak pustym,

Nagle zrobiło się jasno i tłoczno od dzieci.

Seter irlandzki, wesoły jak ogień

Położył tył głowy na mojej dłoni,

Szczenięta i dzieci cieszyły się na śniegu,

Śnieg wdarł mi się do oczu i ust,

I ten mały incydent był zabawny,

I wszyscy się śmiali i byli skłonni do śmiechu.

Jak w tym momencie kochałem Moskwę

I pomyślałem: im dłużej żyję,

Im prostszy umysł, tym świeższa dusza.

Oto śnieg, tu woźny, tu biegające dziecko -

Wszystko istnieje i może być śpiewane,

Cóż może być bardziej rozsądnego i świętego?

Dzień z życia jak Żyjąca istota,

Stoi i czeka na mój los,

A powietrze dnia wydaje mi się uzdrawiające.

Ach, szczęście, które żyło, nie wystarczyło

Byłem całkowicie szczęśliwy

Na tej linii zwanej Khlebny.

B. Akhmadulina „Beztroski i miły jak zawsze”

Prezenter 1:

Zmienny, zmieniający się co drugi świat, niezapomniane chwile życia, powiew wiatru, szelest liści, lot olchowego kolczyka - wszystko jest tak ściśle splecione i powiązane w życiu i w wersach poetyckich.

Wykonuje romans „Kolczyk olchowy”

(muzyka E. Krylatov, słowa E. Jewtuszenko)

Prezenter2 :

Wszystko zaczyna się od miłości...
Mówią, że na początku było słowo.
I ponownie ogłaszam,
Wszystko zaczyna się od miłości.
Zarówno intuicja, jak i praca.
Oczy kwiatów, oczy dziecka -
Wszystko zaczyna się od miłości.

Prezenter1:

Miłość…! Trudno ustalić, kiedy pojawił się na Ziemi! Oczywiście razem z osobą. To najstarsze i najwspanialsze uczucie.

Prezenter2:

Jak powstaje miłość?

Prezenter1:

Już od urodzenia pierwsze uczucia i uczucia miłości i troski daje nam matczyna miłość. Nie ma na świecie osoby droższej i bliższej niż mama. Jej miłość do dzieci jest bezgraniczna, bezinteresowna i pełna poświęcenia.

Prezenter2:

Macierzyństwo na Rusi od zawsze było synonimem świętości, a narodziny nowego życia uznawane są za jeden z najwspanialszych sakramentów na Ziemi.

Dbajcie o mamy! (R. Gamzatow).

Wszyscy wstają i słuchają, stojąc
Zachowany w całej okazałości
To słowo jest starożytne, święte!
Wyprostować się! Wstawać!..
Wstawajcie wszyscy!
To słowo nigdy Cię nie zwiedzie,
Jest w nim ukryty byt.
Jest źródłem wszystkiego.
To nie ma końca.
Wstawać! Wymawiam to:
- Matka!

Prezenter1 :

Poezja i miłość są nierozłączne. Uczucia – czy to pierwsze, delikatne, czy późniejsze, te drugie pragną zostać przelane na papier, aby brzmiały jak pieśń zachwytu lub smutku. I tylko poezja może wyrazić radość spotkania i bezgraniczną rozkosz randki.

Czytelnik

O późnej godzinie byliśmy z nią w polu.

Ja, drżąc, dotknąłem delikatnych ust...

„Chcę przytulać aż do bólu,

Bądź dla mnie bezlitosny i niegrzeczny!”

Zmęczona zapytała czule:

„Lully, daj mi odpocząć,

Nie całuj tak mocno i buntowniczo

Połóż głowę na mojej piersi.”

Gwiazdy cicho błyszczały nad nami,

W powietrzu unosił się subtelny zapach świeżej rosy.

Dotknąłem Cię czule ustami

Za gorące policzki i warkocze.

I zapomniała. Pewnego razu się obudziłem

Jak dziecko westchnęło w półmroku,

Ale patrząc na to, uśmiechnęła się lekko

I znowu przywarła do mnie.

Noc długo królowała na ciemnym polu,

Długo strzegłem słodkiego snu...

A potem na złotym tronie,

Świeciło spokojnie na wschodzie

Jest nowy dzień, na polach robi się chłodno...

Obudziłem ją po cichu

A na stepie, błyszczącym i szkarłatnym,

Wróciłem do domu przez rosę.

I. A. Bunin „O późnej godzinie byliśmy z nią w polu”

Prezenter1 :

Tak wiele mówi się o miłości magiczne piosenki i wspaniałe wiersze. Jasny smutek i melancholia wszędzie towarzyszą głębokiemu, silnemu uczuciu, które przemienia ludzkie dusze i otaczający nas świat.

Prezenter2:

W świecie miłości jest tyle niezrozumiałych, nieznanych rzeczy. Tajemnica. Sekret. Niezrozumiałość. Wszystko zawiera w sobie wspaniałe uczucie. I wszystko podlega temu uczuciu - ludzie, bogowie, demony. Wielka pokusa jest pełna demonicznego wyznania miłości.

Prezenter1:

Wyznaniu miłości często towarzyszy zaproszenie do tańca. A zaproszenie do tańca może stać się zaproszeniem do życia.

Czytelnik

Cóż to był za bal!

Intensywność ruchu, dźwięku, nerwów!

Serca biją trzy zamiast dwóch.

Oprócz tego panie zaprosiły panów

Biały walc, tradycyjny - i zapierający dech w piersiach.

Ty sam, choć tańczysz ze smutkiem na pół,

Już dawno postanowiłem zaprosić ją na osobność,

A teraz coraz bliżej, coraz bardziej realnie,

Ona, do której zamierzałem podejść,

Sama przychodzi zaprosić Cię na walca,

A krew w skroniach bije w rytm walca.

Rzucała się, łamała, drżała w niepewnym świetle świec.

Rozpoczął się biały walc – koniec wątpliwości małych wiary

I koniec młodzieńczych marzeń, zabaw, przyjemności,

Dziś panie zaprosiły panów -

Nie dlatego, nie dlatego, że tym ludziom brakuje odwagi.

Podwyższona do rangi pań na czas balu,

A walc zawraca nam głowy, jak za dawnych czasów.

Ale zawsze musisz wyjechać w interesach

Ruszaj na ratunek, przygotuj się na wojnę.

Bielszy niż śnieg biały walc, kręć, kręć,

Oby opady śniegu trwały dłużej!

Przyszła zaprosić Cię do życia

A ty byłeś biały - bielszy niż ściany, bielszy niż walc.

Jesteś na zewnątrz spokojny w środku hałaśliwej piłki,

Ale cień za tobą zdradził cię -

Rzucała się, drżała, załamywała w niestabilnym świetle świec.

Trzymając go ostrożnie i krążąc dziko,

Można go przesunąć wzdłuż krawędzi noża

Nie stój tak z założonymi rękami, nie jesteś swój i niczyi!

Gdziekolwiek był bal - w Liceum, w Izbie Oficerskiej,

W sali pałacowej, w szkole - jakie miałeś szczęście -

W Rosji panie zapraszały panów

Przez wszystkie wieki był biały walc i wszystko było biało-białe.

Patrząc w dół, nie rozglądając się,

Przez rozpacz, ciszę, ciszę

Kobiety pośpieszyły nam z pomocą,

Ich sala balowa jest wielkości całego kraju.

Gdziekolwiek cię rzucą, gdziekolwiek znikniesz,

Przypomnij sobie walca – jaki byłeś biały! - i uśmiech.

Będą na Ciebie czekać wiecznie - zarówno z morza, jak i z nieba -

A kiedy wrócisz, zaproszą Cię na biały walc.

W. Wysocki „Biały walc”.

Zabrzmi fragment muzyczny ze sztuki F. Chopina „Walc deszczu”.

Tańczą walca.

Prezenter1 :

Myśli o Rosji, jej losach, przeszłości i teraźniejszości, o jej pięknie, wybraństwie i niezwykłości - wszystko to połączyło się w poetycki obraz Ojczyzny - wiecznie pięknej żony, kochanki, matki. Miłość i ból brzmią ostro i przenikliwie w wierszach o Rosji.

Czytelnik

Kocham moją ojczyznę, ale dziwną miłością!

Mój rozum jej nie pokona.

Ani chwały kupionej krwią,

Ani pokój pełen dumnej ufności,

Ani stare, mroczne, cenne legendy

Żadne radosne sny nie kłębią się we mnie.

Ale kocham - po co, sam nie wiem -

Jego stepy są chłodno ciche,

Jej bezkresne lasy kołyszą się,

Wylewy jego rzek są jak morza;

Po wiejskiej drodze lubię jeździć wózkiem

I powolnym spojrzeniem przeszywającym cień nocy,

Spotkajmy się po bokach, wzdychając o nocleg,

Drżące światła smutnych wiosek.

Kocham dym spalonego ścierniska,

Pociąg nocujący na stepie,

I na wzgórzu pośrodku żółtego pola

Kilka białych brzoz.

Z radością nieznaną wielu

Widzę kompletne klepisko

Chata pokryta słomą

Okno z rzeźbionymi okiennicami;

A na wakacjach, w zroszony wieczór,

Gotowy do oglądania do północy

Tańczyć przy tupaniu i gwizdaniu

Pod rozmową pijanych mężczyzn.

M. Yu. Lermontow „Ojczyzna”

Prezenter1 :

Bez tej dziwnej miłości życie jest niemożliwe, bez niej wszystko traci sens i zapada nudna, beznadziejna melancholia.

Wystawiony zostaje romans „Pachnące kiście białej akacji”.

Prezenter2 :

Ale nieśmiertelny słowo poetyckie, rozpraszając ciemność i tworząc światło, tworząc mądrość i dobroć.A. Achmatowa napisała w swoim wierszu „Nasze święte rzemiosło”:

Nasze święte rzemiosło

Istnieje od tysięcy lat...

Z nim, nawet bez światła, świat jest jasny.

Ale żaden poeta nie powiedział jeszcze:

Że nie ma mądrości i starości,

A może nie ma śmierci.

Prezenter1:

Mijają latamijają stulecia. Myśliciele, filozofowie, naukowcy starają się rozwikłać tajemnice istnienia. Ale najbardziej złożoną tajemnicą świata pozostaje człowiek i jego dusza. Odpowiedzi na najbardziej złożone pytania kryją się w duszy człowieka; nieśmiertelna dusza skrywa ukryte tajemnice.

Prezenter2:

Przebić się do każdej duszy ludzkiej, obudzić ją ze snu, nastawić na dobro, radość i zachwyt życiem – oto prawdziwy cel największego sakramentu poezji.

Powietrze jest pełne przelotnej burzy.

Wszystko ożyło, wszystko oddycha jak w raju.

Przy całym rozpuszczeniu pędzli kępy bzu

Liliowy chłonie strumień świeżości.

Wszystko żyje wraz ze zmianą pogody.

Deszcz zalewa rynny dachowe,

Ale przejścia są zawsze jaśniejsze niż niebo,

A wysokości za czarną chmurą są niebieskie.

Ręka artysty jest jeszcze potężniejsza

Usuwa brud i kurz ze wszystkich rzeczy.

Przemienił się ze swojej farbiarni

Wychodzi życie, rzeczywistość i rzeczywistość.

Wspomnienia pół wieku

Wraca wraz z przelotną burzą.

Minęło stulecie spod jego opieki.

Czas ustąpić miejsca przyszłości.

A nie szoki i rewolucje

Droga do nowego życia jest oczyszczona,

I objawienia, burze i hojność

Czyjaś rozpalona dusza.

B. L. Pasternak „Po burzy”

Prezenter1:

Rytmy, style się zmieniają, formy poetyckie, tylko matka, ojczyzna, miłość zawsze pozostanie niezmienna. Niech więc poezja będzie wypełniona urzekającą magią miłosną dla tych koncepcji. I nalegamy, abyście nie ukrywali swoich uczuć, jak powiedział bard Bułat Okudżawa: „Zawołajmy”.

Wykonywana jest piosenka „Let's Exclaim”.

(muzyka i teksty: B. Okudżawa)

    Akhmadulina, B. A. Przyciąga mnie starożytna sylaba / B. A. Akhmadulina. – Moskwa: Eksmo-Press, 2000. – 528 s.

    Achmatowa, A. A. Dzieła zebrane w 6 tomach / A. A. Achmatowa. – Moskwa: Ellis Luck, 1998.

    Bunin, I. A. Dzieła zebrane w 9 tomach / I. A. Bunin. - Moskwa: Fikcja, 1965.

    Voznesensky, A. A. Dzieła zebrane w 3 tomach / A. A. Voznesensky. – Moskwa: Fikcja, 1983.

    Wysocki, V. S. Nie opuścił bitwy / V. S.

Wysocki. – Woroneż: Wydawnictwo Central Black Earth Book, 1988. – 560 s.

    Evtuszenko, E. A. Moje najlepsze / E. A. Evtuszenko. – Moskwa: JSC „H. G.S.”, 1995. – 630 s.

    Lermontow, M. Yu. Prace zebrane w 3 tomach / M. Yu. – Moskwa: IPO „Polygran”, 1996.

    Okudżawa, B. Sz. Wiersze / B. Sz. Okudżawa. – Petersburg: Humanit. Agencja „Projekt Akademicki”, 2001. – 711 s.

    Pasternak, B. L. Dzieła zebrane w 2 tomach / B. L. Pasternak. - Moskwa: Fikcja, 1989.

    Puszkin, A. S. Złoty tom / A. S. Puszkin. – Moskwa: Korona – Print, 1999. – 975 s.

    Fet, A. A. Uśmiech piękna / A. A. Fet. – Moskwa: Szkoła – Press, 1995. – 735 s.

    Cwietajewa, M.I. Prace zebrane w 7 tomach / M.I. – Moskwa: Terra – Księgarnia, 1997.

1. Pierwszy prezenter. Poeta w Rosji to więcej niż poeta... „Poezja nie jest potrzebna, a wręcz przeciwnie, konieczna. Możesz się kłócić, dopóki nie ochrypniesz na ten temat. Możesz zakazać poetów lub wymyślić dla nich insygnia. Poezja nie zwraca na to uwagi. Była, jest i zawsze będzie tam, gdzie żyją ludzkie uczucia, najjaśniejsze i najpiękniejsze. Gdzie przemawia dusza.”

Drugi prezenter. Nie na próżno wybrano cudowny miesiąc wiosny na uczczenie cudownego, romantycznego Dnia Poezji. W końcu marzec to miesiąc, który reprezentuje początek wiosny, odrodzenie i przebudzenie natury. Poezja zawsze wychwalała nastrój i ciepło, narodziny życia, nowe uczucia i nadzieje.

2. Slajd 3. Film przedstawiający historię zdarzenia Światowy Dzień poezja (nie wszystkie).

3. Slajd 4.

1. prezenter

Ile nazwisk przychodzi mi na myśl!

Jesienin, Puszkin, Blok i Fet,
Achmatowa, Barto, Twardowski...
W Rosji, jeśli jesteś poetą -
Musisz być bystry i chwytliwy.
Aby wiedzieć, że słowem muszę rozpalić,
I ulecz duszę słowami.
Nie wiesz tego?
Poeta mieszkający obok nas?
Poezja to wspaniały dar!
Komu udało się dojechać na Pegazie,
Nigdy nie będzie stary
Rymowane myśli co godzinę.

(Elena Kozlova-Gyra)

A ile genialnych linijek podpisało te imiona! Skąd wzięły się te określenia i dokąd zmierzają, pozostawiając ślad w naszych duszach? To wielka tajemnica, której jednak nikt nie chce rozwikłać – po prostu jedni chcą pisać wiersze, inni zaś chcą je czytać i znajdować w nich odpowiedź na swoje uczucia.

4. Drugi prezenter. Wydaje mi się, że pisanie poezji jest jak umiejętność latania jak ptak. Tego nie można się nauczyć, ale każdy może nauczyć się rozumieć poezję. Prawdziwą gospodynią tego wieczoru będzie poezja, a poezja będzie długo oczekiwanym gościem.

5. Slajd 5.

1. prezenter

Nie zapomnieliśmy o tym, co zabłysło

Tylko słowo wśród ziemskich trosk,

Oraz w Ewangelii Jana

Mówi się, że Słowo jest Bogiem.

Słowo zrodzone z bólu...

Słowo, które rani śmiertelnie...

Słowo jest z najczulszą miłością...

Słowo jest jak krzyż...

Słowo, które świeci w ciemności

Słowo, które rozgrzewa w niepogodę...

Słowo jest jak znak czasu -

Słowo jest nagrodą i szczęściem!

Poezja światowa pieczołowicie przechowuje nazwiska tych, którzy w porę odnaleźli i powiedzieli ludziom właściwe słowa – czasem wesołe i życzliwe, czasem gorzkie lub ironiczne – i wypowiadali je w taki sposób, aby ludzie chcieli mu wierzyć. Poeci są zawsze żywymi świadkami czasu. A my, ludzie XXI wieku, w naszym burzliwym, pełnym napięcia i wymagającym życiu, chcemy wierzyć poecie, gdy odkrywa swoje najskrytsze uczucia...

6. Slajd 6.

Drugi prezenter. Światło świecy od dawna stało się symbolem wieczorów poetyckich. Zapraszam nas wszystkich, zgodnie z wieloletnią tradycją, do rozpalenia w ognisku wieczoru poetyckiego – tymi świecami.

7. Slajd 7. Romans „Na stole paliła się świeca” na podstawie wierszy Borysa Pasternaka w wykonaniu Iriny Skaziny.

Drugi prezenter. Poezja pojawia się w naszym życiu już we wczesnym dzieciństwie. Może nie umiemy jeszcze czytać i pisać, ale pamiętamy już dobrze proste wersety z wierszy Agni Barto i pamiętamy je, o dziwo, przez całe życie: „Nasza Tania głośno płacze…” lub „Upuścili niedźwiedź na podłodze...”. To teksty rozświetlone uśmiechem. Takim okazał się cykl wierszy „Zabawki” (1936), adresowany do najmłodszych czytelne dla ludzi w każdym wieku.

Słowo do dziewcząt z grupy 24.

Upuściłam pluszowego misia na podłogę
Oderwali niedźwiedziowi łapę.
Nadal go nie opuszczę -
Ponieważ jest dobry.

Byk chodzi, kołysze się,
Idąc, wzdycha:
- Oj, tablica się kończy,
Teraz spadam!

Właściciel porzucił króliczka -
Króliczek został pozostawiony na deszczu.
Nie mogłem wstać z ławki,
Byłem całkowicie mokry.

Ciężarówka

Nie, nie powinniśmy byli decydować
Jeździj z kotem w samochodzie:
Kot nie jest przyzwyczajony do jazdy konnej -
Ciężarówka przewróciła się.

Czas spać! Byk zasnął
Położył się na boku w pudełku.
Śpiący miś poszedł spać,

Tylko słoń nie chce spać.

Słoń kiwa głową
Kłania się słoniowi.

Statek

Plandeka,
Lina w dłoni
Ciągnę łódź
Wzdłuż szybkiej rzeki
A żaby skaczą
Na piętach
I pytają mnie:
- Zabierz go na przejażdżkę, kapitanie!

8. Pierwszy prezenter. W szkole wszyscy uczyliśmy się wierszy, a następnie recytowaliśmy je przed tablicą do oceny. Miłość do poezji jest w każdym, tylko u niektórych umiera ona na dnie duszy w zarodku, a u innych osiąga taką siłę, że z łatwością przebija się przez nabytą przez lata grubą skórę. A w wolnej chwili ponownie czytasz strony wspaniałej bajki Piotra Pawłowicza Erszowa „Mały garbaty koń”, napisanej przez niego po przeczytaniu baśni Puszkina, które właśnie się ukazały. Znane są słowa, którymi Aleksander Siergiejewicz nagrodził autora „Małego garbatego konia”: „Teraz mogę zostawić sobie tego typu pisarstwo”.

9. Słowo do Anny Władimirowna Portnykh, nauczycielki historii.

Slajd 9 – 10.

Za górami, za lasami,

Przez szerokie morza

Na tle nieba - na ziemi

We wsi mieszkał stary człowiek.

Starsza pani ma trzech synów:

Najstarszy był mądrym dzieckiem,

Średni syn w tę i tamtą stronę,

Młodszy był zupełnie głupi.

Bracia siali pszenicę

Tak, zabrali nas do stolicy:

Wiadomo, to była stolica

Niedaleko wioski.

Sprzedawali tam pszenicę

Pieniądze zostały przyjęte na podstawie faktury

I z pełną torbą

Wracaliśmy do domu.

Już niedługo

Spotkało ich nieszczęście:

Ktoś zaczął chodzić po polu

I wymieszaj pszenicę.

Mężczyźni są bardzo smutni

Nie widziałem ich od urodzenia;

Zaczęli myśleć i zgadywać -

Jak wyśledzić złodzieja;

W końcu zdali sobie sprawę

Stanąć na straży,

Zachowaj chleb na noc,

Aby zmylić złego złodzieja.

Gdy już się ściemniało,

Starszy brat zaczął się przygotowywać,

Wyjął widły i siekierę

I poszedł na patrol.

Nadeszła burzliwa noc;

Strach go zaatakował...

(przed słowami: Ile czasu minęło lub jak mało minęło od tej nocy)

10. Pierwszy prezenter. Na przestrzeni wieków narastało poczucie miłości do własnej ziemi, do ziemi przodków. I chociaż człowiek nie miał tego uczucia, ludzkość nie znała swojej przeszłości, nie była z niej dumna i nie myślała o przyszłości. Minęły lata, stulecia, tysiąclecia. Wszystko odeszło w martwe zapomnienie. I tylko poczucie Ojczyzny dało i daje człowiekowi pamięć historyczną.

11. Slajd 11. Film ze snu dziewczynki Lyuby z otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Soczi - 2014. (Fragment o literach rosyjskiego alfabetu, o historii ojczyzny; przed słowami: „Nowa faza snu się otwiera – sen o Rosji.)

12. Walery Duchanin. Czym jest Rosja? Czyta Artem Lyusov, uczeń grupy nr 24

Czym jest Rosja? To gorące lato

Kiedy na zielonej łące jest dużo kwiatów,

Kiedy plamy na morzu mają kolor perłowy,

Kiedy chleb dojrzeje i trawa zostanie skoszona.

Czym jest Rosja? Jest cudowna jesień

Kiedy po niebie latają żurawie, kręcąc się,

Gdy z sosen opadną dojrzałe szyszki,

Kiedy liście wirują aż do ziemi.

Czym jest Rosja? To zimowa bajka

Kiedy srebrny śnieg leży na ziemi,

Kiedy chłopcy zbiegają z góry na sankach,

Gdy wzór na szybie jest widoczny.

Czym jest Rosja? Jest pełne życia

Szczęście, wigor, radość, lekka wiosna,

Kiedy chłodny deszcz nagle spada na ziemię,

Kiedy las szumi, budząc się ze snu.

Kiedy wiatr porusza młodą trawę,

Kiedy ptaki znów zaśpiewają w naszej krainie.

Jestem moją Rosją, moją ojczyzną,

To takie proste, bardzo mi się podoba!

13. Slajd 12.

1. prezenter. XIX wiek w naszej literaturze słusznie nazwano złotym wiekiem poezji rosyjskiej. Dzięki temu imieniu natychmiast pojawia się w nim myśl o narodowym rosyjskim poecie. Urodził się w Moskwie, w sercu Rosji i sam stał się sercem literatury rosyjskiej. Urodził się w cudownym wiosennym miesiącu w dniu Wniebowstąpienia – a całe jego życie i droga twórcza wskazywały na ciągłe wznoszenie się do nieosiągalnego na ziemi ideału Doskonałości, który w jego rozumieniu był potrójnym obrazem Prawdy, Dobra i Piękna . To nie przypadek, że jego ostatnie, umierające słowa – „wyżej, pójdźmy wyżej” – wzywały do ​​dążenia do wyżyn. Strzał z pistoletu, który zabił Puszkina, obudził duszę Lermontowa. Jego wiersz „Śmierć poety” zszokował Rosję. Lermontow zdemaskował spisek wokół Puszkina, wskazał na pomysłodawców podłego morderstwa. Ten buntownik, który wdarł się do literatury rosyjskiej, miał odwagę powiedzieć wiele bez upiększeń i litości.

14. Slajd 13. Wiersz M.Yu. Lermontowa „Śmierć poety” czyta Ilja Pietrowicz Kryukow, nauczyciel dyscyplin specjalnych.

15. Drugi prezenter. A 23 kwietnia 1840 roku opublikowano najwyższe zamówienie. Porucznik Lermontow został zesłany na kule czeczeńskie Północny Kaukaz. W domu Karamzinów pożegnał się ze swoimi literackimi przyjaciółmi. Stojąc przy oknie i patrząc na chmury pełzające nad Ogrodem Letnim i Newą, naszkicowałem wiersz „Chmury”. Spojrzał na wszystkich smutnym wzrokiem i przeczytał:

Niebiańskie chmury, wieczni wędrowcy!
Lazurowy step, perłowy łańcuszek
Pędzicie jak ja, wygnańcy
Ze słodkiej północy na południe.

Cała trójka czekała przy wejściu. Stąd wyruszył z pięknej północy na południe.

16. Pierwszy prezenter. W drodze na Kaukaz zatrzymał się w Moskwie i wziął udział w imieninach Gogola. Lermontow został poproszony o przeczytanie nowych wierszy. Zgodził się i, jak wynika ze wspomnień uczestników tego wieczoru, odczytał fragment właśnie ukończonego wiersza „Mtsyri” - walki młodego mężczyzny z lampartem.

17. Slajd 14. Słowo od Natalii Apollonovny Zhikhorenko, nauczycielki chemii. Czytanie fragmentu wiersza M.Yu. Lermontowa „Mtsyri”.

18. Slajd 15.

Drugi prezenter. Rozpoczął się wiek XX. Ten punkt zwrotny wszedł do historii literatury pod piękne imię — « wiek srebrny" Nagle na świecie pojawiła się niesamowita liczba poetów. I każdy jest utalentowany! Wszystkie są oryginalne! Wszystkie są wieloaspektowe.

Ale przyszło mi żyć w trudnych czasach, w punkcie zwrotnym, na styku dwóch czasów. W tych straszne czasy Ojczyzna, Rosja, była dręczona, palona, ​​rozdzierana.

Inaczej potoczyły się losy wybitnych poetów „srebrnej epoki”. Niektórzy nie mogli znieść życia w swojej niegościnnej ojczyźnie, niektórzy, jak Gumilow, zostali rozstrzelani bez poczucia winy, niektórzy, jak Achmatowa, pozostali w ojczyźnie do ostatnich dni, przeżywając z nią wszystkie kłopoty i smutki, niektórzy stawiali „punktor” na końcu”, jak Majakowski, lub pętla pętli, jak Jesienin. Ale wszyscy stworzyli prawdziwy cud na początku XX wieku - „srebrny wiek” rosyjskiej poezji. Musieli przeżywać wzloty i upadki, zwycięstwa i porażki. Twórczość stała się wybawieniem i wyjściem, a może nawet ucieczką od otaczającej ich sowieckiej rzeczywistości.

19. Slajd 16.

1. prezenter. Jesienin wrócił z zagranicy. Rozstanie z Isadorą Duncan.

Nigdy wcześniej nie byłem tak zmęczony.
W ten szary szron i śluz
Śniło mi się niebo Ryazan
I moje pechowe życie.
Kochało mnie wiele kobiet, slajd 17.
A ja sam kochałem więcej niż jednego,
Czy to nie stąd pochodzi ciemna moc?
Nauczył mnie pić wino...

Ona pojawiła się. Spotykaliśmy się codziennie. Wędrowaliśmy po Moskwie, wyszliśmy za miasto i długo tam spacerowaliśmy. Podczas spotkań Jesienin często powtarzał: „Jestem z wami jak licealista”. Miklaszewska nie usłyszała od niego ani jednego niegrzecznego, ale nawet ostrego słowa. Było tak, jakby podczas spotkań z nią wszystko, co dręczyło go przez te miesiące, odeszło gdzieś na bok, zniknęły ciężkie, ponure myśli, a on sam przemienił się na jego oczach. Zadzwonił do jej siostry i przyjaciela; w pobliżu Miklaszewskiej poczuł spokój i równowagę. To właśnie Augustie Miklaszewskiej zadedykował 7 wierszy słynnego cyklu „Miłość chuligana”. Oto jeden z nich...

20. Slajd 17

Siergiej Jesienin. „Błękitny ogień zaczął ogarniać…” Czytanie Dygało Jewgienija, ucznia grupy nr 22 w zawodzie „Spawacz”.

Niebieski ogień zaczął się rozprzestrzeniać,
Zapomniani krewni.

Po raz pierwszy odmawiam zrobienia skandalu.

Byłam jak zaniedbany ogród,
Miał awersję do kobiet i eliksirów.
Przestałem lubić pić i tańczyć
I stracić życie, nie oglądając się za siebie.

Chcę tylko na ciebie spojrzeć
Zobacz złote oko basenu,
I tak, nie kochając przeszłości,
Nie mogłaś odejść dla kogoś innego.

Delikatny chód, lekka talia,
Gdybyś wiedział wytrwałym sercem,
Jak tyran może kochać?
Skąd on wie, jak być uległym.

Zapomnę o tawernach na zawsze
I zrezygnowałbym z pisania poezji,
Wystarczy delikatnie dotknąć dłonią
A Twoje włosy mają kolor jesieni.

Podążałbym za tobą na zawsze
Czy to we własnym, czy w cudzym...
Po raz pierwszy śpiewałem o miłości,
Po raz pierwszy odmawiam zrobienia skandalu. 1923

Ogólnie rzecz biorąc, Jesienin nie mógł kochać nikogo ani niczego poza swoją POEZJĄ. Rurik Iwniew wspomina: „... Życie i twórczość Jesienina były ze sobą ściśle powiązane, jak lina jednej liny. Mimo całego niesamowitego ciepła jego tekstów, jego miłość była „bezcelowa”.

21. Slajd 18

Drugi prezenter. Władimir Dal napisał: „Każdy przyzwoity Rosjanin składa się z trzy części: dusze, ciała i paszporty.” Czy Twój paszport zawsze był taki jak teraz? W Rus Kijowska pasek był rodzajem dokumentu identyfikacyjnego. Po zdobieniu można było określić, z jakiego regionu pochodził jego właściciel. Pasek męski był szeroki i długi, a damski wąski, elegancki i w jaskrawych kolorach. Dziecko zostało przepasane nicią. Historia rosyjskiego paszportu rozpoczyna się w XVIII wieku.

22. Slajd 19. „Wiersze o paszporcie sowieckim” Władimira Władimirowicza Majakowskiego przeczyta Ilja Pietrowicz Kryukow, nauczyciel dyscyplin specjalnych.

23. Slajd 20

Drugi prezenter. Achmatowa ogłosiła się prawdziwą poetką już w 1912 roku, wydając zbiór „Wieczór”. Większość wierszy tego okresu poświęcona jest miłości, co nie jest zaskakujące: w końcu miała nieco ponad dwadzieścia lat. Ale w tych wierszach nie wydaje się młoda, ani naiwna, ani rozpieszczona, ani krucha. Wręcz przeciwnie, widzimy silną, mądrą kobietę. Wiersze z jej pierwszych tomów opowiadają o miłości, o radości spotkań i goryczy rozstania, o niespełnionych nadziejach. Wiersze te swoją prostotą przypominały karty pamiętnika, zachwycały subtelnością uczuć i głębią przeżyć.

24. Anna Andreevna Achmatowa. „Och, myślałeś, że ja też taki jestem…” Czytała Ekaterina Solovyova, studentka I roku.

Och, myślałeś, że ja też taki jestem

Że możesz o mnie zapomnieć

I że rzucę się, błagając i łkając,

Pod kopytami gniadego konia.

Albo zapytam uzdrowicieli

W oszczerczej wodzie jest korzeń

I wyślę ci okropny prezent -

Mój ukochany pachnący szalik.

Niech cię. Ani jęku, ani spojrzenia

Nie dotknę przeklętej duszy,

Ale przysięgam ci na ogród aniołów,

Przysięgam na cudowną ikonę

I nasze ogniste noce jako dzieci -

Nigdy do ciebie nie wrócę. (1921)

25. Pierwszy prezenter. Inna kobieta, Ekaterina Wasiliewna, która przez wiele lat żyła dla swojego męża, nie widziała u niego ani troski, ani uczucia. Leczył ją... Oto wersety z jego wiersza „Żona”:

Rano pisze i pisze wszystko,
Zanurzony w nieznanej pracy.
Ledwo chodzi, ledwo oddycha,
Oby tylko był zdrowy.

...a w wieku 48 lat wyjeżdża do Wasilija Grossmana, pisarza i słynnego łamacza serc. „Gdyby połknęła autobus” – pisze syn Korneya Czukowskiego, Nikołaj, „Zabolotski byłby mniej zaskoczony!”

Po zaskoczeniu nastąpił horror. Poeta był zmiażdżony, bezradny i żałosny. Nieszczęście sprowadziło go na samotną, młodą (28 lat), inteligentną kobietę, Natalię Roskinę. Zatrzymał numer telefonu jakiejś pani, która kochała jego poezję. To wszystko, co o niej wiedział. Od młodości czytała na pamięć prawie wszystkie jego wiersze. Zadzwonił do niej. Potem zostali kochankami – z jej strony było więcej litości (przynajmniej tak tłumaczyła w swoich wspomnieniach). Ciekawe, że Grossman był dla Natalii czymś w rodzaju przybranego ojca. Wszystko było ze sobą powiązane, ale nikt nie był szczęśliwy. Wszyscy w tym trójkącie (Zabolotsky, jego żona i Roskina) cierpieli na swój sposób. Ekaterina Wasiliewna wróciła do męża w 1958 r. Nie było im dane doświadczyć radości zjednoczenia: poeta doznał drugiego zawału serca. Półtora miesiąca później, 14 października 1958 r., zmarł.

26. Nikołaj Zabolotsky. "Wyznanie". Czyta Nikita Dits, uczennica grupy nr 22

Pocałowany, zaczarowany,
Raz poślubiony wiatrowi na polu,
To tak, jakbyś był w łańcuchach,
Moja droga kobieto!

Nie szczęśliwy, nie smutny,
Jakby zstąpił z ciemnego nieba,
Ty i moja piosenka weselna,
A moja gwiazda jest szalona.

Pochylę się nad Twoimi kolanami
Przytulę ich z dziką siłą,
I łzy i wiersze
Spalę cię, gorzko, kochanie.

Otwórz moją północną twarz,
Pozwól mi wejść w te ciężkie oczy,
W tych czarnych, orientalnych brwiach,
Te ręce są twoje, półnagie.

To, co zostało dodane, nie zostanie umniejszone,
Co się nie spełni, zostanie zapomniane...
Dlaczego płaczesz, piękna?
A może tylko mi się wydaje? 1957,

26. Slajd 21

Drugi prezenter. „Bez słońca kwiaty nie kwitną, bez miłości nie ma szczęścia, bez kobiety nie ma miłości, bez matki nie ma poety ani bohatera, cała duma świata pochodzi od matek!” Te mądre słowa należą do M. Gorkiego.

Wiersz Eleny Blagininy „Nie zapomnij o matkach!” czytała studentka pierwszego roku Yana Strunina.

Nie zapominajcie o Mamach!
Są smutni w separacji.
I nie ma dla nich gorszej męki -
Cisza własnych dzieci.
Nie zapominajcie o Mamach!
Nie są niczemu winni.
Tak jak poprzednio, ich serca zostały objęte
Niepokój o swoje dzieci.
Pisz listy do Mam,
Zadzwoń do nich przez telefon!
Są bardzo szczęśliwi, że cię widzą
Pozdrawiam Was wszystkich.
Nie zapominajcie o Mamach!
Przecież nie ma powodu do milczenia,
A zmarszczki z każdym dniem stają się głębsze
Z obojętności dzieci.
Wśród dni zabieganych i bezczynnych
Słuchajcie, Panowie i Panie:
Dusza Twojej Mamy boli!
Nie zapominajcie o Mamach!
Pisz listy do Mam!
Zadzwoń do nich przez telefon
Są bardzo szczęśliwi, że cię widzą
Pozdrawiam Was wszystkich.

27. 1-lider. Dmitrij Siergiejewicz Lichaczow powiedział: „Dobre jest szczęście wszystkich ludzi, to umiejętność widzenia i odczuwania piękna”. Ludzka życzliwość, wrażliwość emocjonalna, miłosierdzie, usposobienie do ludzi, umiejętność radowania się i martwienia o innych ludzi, życzliwość tworzą podstawę ludzkiego szczęścia.

Wiersz Marka Schechtera „Życie oddaje się za dobre uczynki” czyta student drugiego roku Denis Matsko.

Jest wielu złych

W każdym ludzkim przeznaczeniu,

I powiedzą tylko miłe słowo -

I twoje serce jest lżejsze.

Ale takie miłe słowo

Nie każdy wie, jak znaleźć

Aby poradzić sobie ze smutkiem przyjaciela,

Po drodze możesz pokonać przeciwności losu.

NIE miłe słowa drogi,

To cenne słowo

Ale nadal rzadko, moi przyjaciele

Mówimy to głośno.

Dano nam życie za dobre uczynki!

Miejski konkurs recytatorski „Krople dzwoniących wierszy” stał się już w naszym przedszkolu tradycją, a stałym liderem tego konkursu jest nauczycielka-logopedka Nadieżda Aleksandrowna Borzunova. 26 marca 2018 r. w pierwszym budynku odbył się pierwszy etap kwalifikacyjny konkursu, w którym udział wzięły dzieci w wieku 3-7 lat ze wszystkich trzech budynków. Wręczono następujące nominacje – „Wszyscy potrzebują pokoju i przyjaźni”, „Jesteśmy twoimi przyjaciółmi, przyrodą” i „Dzieci Północy to sportowcy”, a także wręczono nominacje – „Najbardziej ekspresyjne czytanie„, „Za najbardziej wnikliwą lekturę” i „Za najbardziej oryginalny wiersz”.

Warto od razu zaznaczyć, że chętnych do wzięcia udziału w konkursie było bardzo dużo. Na wyjście czekały przebrane, radosne i natchnione dzieci. Konkurs przebiegał w świątecznej atmosferze, gromkie brawa, oczy nauczyciela i wsparcie przyjaciół zainspirowały dzieci. Dzieci nie tylko czytały wiersze, ale przeżywały wydarzenia, o których opowiadały. Po raz pierwszy w takim wydarzeniu wzięły udział dzieci z kl niepełnosprawności, który wykazał się także umiejętnością ekspresyjnego czytania poezji, odczuwania i przekazywania obrazów poetyckich.

Na tym wydarzeniu wystąpiły nasze gwiazdy, Polina Vorobyova, Zlata Karankevich i Ulya Filippova. Vorobyova Polina i Karankevich Zlata otrzymały certyfikaty uczestnictwa, prezenty i bogate doświadczenie w uczestnictwie w takich konkursach. Ulyana Filippova otrzymała dyplom pierwszego stopnia za zwycięstwo w pierwszej turze konkursu czytelniczego i otrzymała certyfikat za zdobycie nominacji „Za najbardziej wyrazisty występ”.

Natomiast 4 kwietnia 2018 r. w przedszkolu nr 17 odbył się drugi etap kwalifikacyjny gminnego konkursu, w którym wystąpili zwycięzcy trzech budynków. Filippova Ulyana, Shabalin Yaroslav, Borovov Arseny, Tasha Varya godnie reprezentowali nasze przedszkole. Dalsze sukcesy dla Was!

Scenariusz wydarzenia z okazji Dnia Poezji w przedszkolnej placówce edukacyjnej dla starszych przedszkolaków.

Cel: zapoznaj dzieci z twórczością rostowskiego poety N. S. Dormakowa

Zadania:

Edukacyjne: ucz dzieci głośnego i wyrazistego czytania poezji; skonsolidować pomysły na temat Poeci Stawropola, poprawiają zdolności poznawcze, umysłowe i mowę dzieci.

Rozwojowe: rozwijaj osobowość twórczą i aktywność dziecka.

Edukacyjne: Popraw zdolność dzieci do czerpania radości słowa artystyczne, poczuć i zrozumieć figuratywny język poezji.

Prace wstępne: znajomość twórczości poety rostowskiego, zapamiętywanie wierszy N. S. Dormakowa; czerpiąc z tematu wierszy N. S. Dormakowa; zrobienie prezentu dla poety, pisanie wierszy z rodzicami.

Wyposażenie: instalacja multimedialna, prezentacje fotomuzyczne do wierszy opowiadanych przez nauczycieli itp.

Integracja obszary edukacyjne: instalacja multimedialna, prezentacje fotomuzyczne do wierszy opowiadanych przez nauczycieli itp.

Postęp wydarzenia:

Scena 1. Motywacyjny - zachęta.Pedagog:Cześć chłopaki. Dziś niezwykły dzień! 21 marca 1999 roku na 30. sesji Konferencji Generalnej UNESCO zdecydowano o corocznym obchodzeniu Światowego Dnia Poezji.

Wśród zawodów ważnych i popularnych

Po zawodzie poety nie ma śladu...

Powiedzmy, że nie jest to praca satysfakcjonująca

„Poeta w Rosji to więcej niż poeta…”

Wydaje mi się, że pisanie poezji jest jak umiejętność latania jak ptak. Tego nie można się nauczyć, ale każdy może nauczyć się rozumieć poezję. Prawdziwą kochanką dzisiejszego dnia będzie poezja, a poezja będzie długo oczekiwanym gościem.


Czy wiesz, czym jest poezja?(odpowiedzi dzieci)
Co oznacza słowo poeta?
(odpowiedzi dzieci)
Jakich poetów znasz?
(odpowiedzi dzieci)

Istnieją różne dobre i proste wiersze.

Wiersze mogą być smutne, ale mogą też być zabawne.

Czy lubicie słuchać i czytać poezję? Więc zaczynamy.

Dziś odwiedzamy nasz Rostów poeta dziecięcy Nikołaj Siergiejewicz Dormakow.

(przemówienie poety)

Dziś jest święto, a w święta zwyczajem jest dawanie prezentów. Nasi chłopcy przygotowali dla Was niespodziankę.

(dzieci czytają wiersze poety)

Prowadzący: Nikołaj Siergiejewicz, powiedz mi, dlaczego ktoś zaczyna pisać wiersze? Skąd to pochodzi? niesamowity prezent?

Nasze dzieci wraz z rodzicami również próbowały swoich sił w poezji i oto co im wyszło. (dzieci czytają swoje wiersze)

Prowadzący: Dziękuję bardzo za to bardzo interesującespotkaniei na pamiątkę naszego spotkania przyjmij prezent - książkę wykonaną własnoręcznie na podstawie Twoich wierszy i rysunków naszych dzieci.