Vad studerar historia som vetenskap? Vi tillämpar ny kunskap. Mycket är dock naturligt

Klass: 5

Artikel: Berättelse Forntida värld

Lärare: historia och samhällskunskap

Sergeeva Sargylana Alekseevna

Lektionens ämne: "Vilka historiestudier"

Lektionens mål:

    Ämne– studenter kommer att kunna definiera historia som en vetenskap, kommer att kunna lista historiska källor och kommer att kunna karakterisera historiska hjälpdiscipliner;

    Kognitiv– eleverna kommer att kunna jämföra typer av källor och namn särdrag alla;

    Reglerande– eleverna kommer att kunna fatta beslut i problematisk situation, utvärdera dina aktiviteter i klassen

    Kommunikativ– eleverna ska kunna uttrycka sina åsikter, lära sig att förhandla och komma till allmänt beslut i gemensamma aktiviteter, arbetar i par.

    Personlig– eleverna kommer att kunna uttrycka sin åsikt om historiens roll i människors liv, om rollen av att hjälpa vetenskaper.

Lektionstyp: lektion i att lära sig ny kunskap.

Mål:

Aktivitet:

    Att forma elevernas förmåga att reflektera över en typ av korrigerande kontroll och implementera ett korrigerande formulär (fixa sina egna svårigheter i aktiviteter, identifiera deras orsaker, konstruera och genomföra ett projekt för att övervinna svårigheter).

    Konsolidering och vid behov korrigering av de inlärda handlingsmetoderna - begrepp, algoritmer.

Pedagogisk:

    Bestäm betydelsen av det historiska förflutna för nuet;

    Använd elevernas kunskaper och led dem till ett svar på den problematiska frågan som uttrycks i lektionens ämne.

Utvecklandet:

    fortsätta talutveckling genom att svara på frågor;

    fortsätta utvecklingen av textfärdigheter

    utföra ett individuellt och differentierat förhållningssätt (kreativa uppgifter);

    utveckla tänkande: förmågan att jämföra, generalisera, dra slutsatser; utveckla kartografiska färdigheter.

Pedagogisk:

    odla kärlek till fosterlandet;

    en känsla av stolthet över hennes förflutna, nutid och framtid

    utveckling av kognitivt intresse för ämnet;

    i syfte att estetisk utveckling, att ingjuta i eleverna en känsla av skönhet.

Mål: som ett resultat av att studera ämnet ska eleverna kunna:

    definiera begreppen historia, heraldik, historiska källor, land, hymn, flagga;

    ge exempel på material, skriftliga och muntliga källor;

    kunna korrelera datum och århundrade;

    känna till och namnge historiska hjälpdiscipliner;

    utveckla förmågan att fylla i en tabell;

    bestämma och förklara din inställning till händelserna under den studerade perioden;

    lösa utbildnings- och livsproblem utifrån en persons perspektiv på 2000-talet.

Former för elevarbete: grupp, individuell, skriftlig, muntlig, i par.

Nödvändig Teknisk utrustning: dator, projektor, presentation.

Lektionsplanering:

jag. Organisera tid.

II. Att lära sig nytt material:

1. Vad är historia.

2. Historiska källor.

3. Historieassistenter.

4. Kronologi

5. Vad kommer han att prata om? historisk karta.

6. Konsolidering.

7. Läxa

Under lektionerna:

1. Skapa en problematisk situation

Under lektionerna:

jag. Organisera tid.

II. Uppdaterar kunskap.

1. Vad ser du på bilderna Nämn de du känner?

Den legendariska sångaren Bayan, pratar om svunna tider, våra slaviska förfäder som möter utländska köpmän. Duken av Vasily Ivanovich Surikov föreställer den ryske befälhavaren Suvorov, som gör en heroisk övergång genom höga berg Alperna, det här är en målning av Alexander Pavlovich Bubnov "Morgon på Kulikovofältet". I mitten finns ett fotografi av en raket, som symboliserar vårt lands utveckling av yttre rymden.

2. Förklara vad som förenar målningarna (bilder från vårt fosterlands förflutna)

3. Vad tror du att vi kommer att prata om i klassen idag Om historievetenskapen?

4. Vad kommer att hjälpa oss i vårt arbete? Lärobok,

2. Bildandet av problemet. (skrivet på tavlan)

Idag ska vi prata om historia. Detta är ett mycket intressant och fascinerande ämne. Vi kommer att resa i tiden. Idag ska vi vara historiker.

Vad är historia? Varför behövs historia?

Ordet "historia" har många betydelser. Vi säger ofta: ”Jag ska berätta för dig intressant historia..." eller "En intressant historia hände mig..."

III. Att lära sig nytt material.

1. Vad är historia.

– Varför behövs historia?

– Vilka antaganden har du, versioner av hur man löser problemet?

Skriver under utbildningsproblemet nyckelord, framhävd av författarna till versionerna själva:

1) lära sig om det förflutna;

2) förstå varför det blev så här;

– Förklara med hjälp av en ordbok vad ordet "historia" betyder.

1) Arbeta med en ordbok.

Begreppet "historia" har flera tolkningar - en incident; berättelse om vad som hände (berättelse); vetenskapen.

Så här definieras historia encyklopedisk ordbokBERÄTTELSE(från den grekiska historia - en berättelse om det förflutna, om vad som har lärts),

1) processen för utveckling av naturen och samhället.

2) ett komplex av samhällsvetenskaper (historisk vetenskap), som studerar mänsklighetens förflutna i all dess specificitet och mångfald. Fakta, händelser och processer studeras utifrån historiska källor, vilka behandlas av källstudier och ett antal historiska hjälpdiscipliner.

Ta reda på två betydelser av ordet:

1. Historik - utvecklingsprocess Mänskligt samhälle;

2) historia - vetenskapen, hjälpa till att återställa mänsklighetens förflutna;

Så, historia är en vetenskap som studerar människors förflutna. Igår är redan HISTORIA.

2) Arbeta med en historisk källa.

Läs texten. Svara på frågorna och återberätta det.

HISTORIA SOM VETENSKAP

Historia är vetenskapen om det mänskliga samhällets uppkomst och utveckling! Människan har funnits på jorden i cirka två miljoner år. Det mänskliga samhället utvecklas och förändras. Processen för utveckling av det mänskliga samhället har sina egna lagar och historia studerar och förklarar dessa lagar. Historien berättar hur människor levde för många tusen år sedan. Denna vetenskap spelar en stor roll i studiet av samhällets liv och folkets kultur.

Svara på frågorna.

1.Vad är historia som vetenskap? Historia är vetenskapen om det mänskliga samhällets uppkomst och utveckling!

2. Vad studerar historia? Historien berättar hur människor levde för många tusen år sedan.

3. Varför spelar denna vetenskap en viktig roll i samhällets liv? Processen för utveckling av det mänskliga samhället har sina egna lagar och historia studerar och förklarar dessa lagar.

Killar, du får grundläggande kunskaper om historia från en skolbok.

Var annars kan du lära dig om det förflutna?

Jag hjälper dig, tittar i tabellen och läser var du annars kan få kunskap om historia. – Men det finns ett problem, alla definitioner av begreppen blandas ihop.

Killar, försök att matcha den korrekta definitionen av varje term.

Hypoteser:

1. Arkiv

2. Bibliotek

3. Museum

1. Arkiv

B. Plats för förvaring av autentiska skrivna monument från det förflutna

2. Bibliotek

B. En plats där böcker samlas in och förvaras för att kunna läsas.

3. Museum

S. En plats där monument från det förflutna (kläder, vapen, målningar) lagras, studeras och visas för besökare.

2. Historiska källor

Hur lär sig historiker om det förflutna? Det finns trots allt inte där, det har passerat, försvunnit! Det försvann, men inte utan ett SPÅR, utan lämnade SPÅR.

Vi är vana vid att kalla fotspår eller tassavtryck. Historiker kallar spår allt som finns kvar från det förflutna som kan berätta om det förflutna.

- Analysera texten "Historiska källor" med hjälp av följande ikoner.

Vad jag visste

Oklart, tveksamt

jag vill veta

"Historiska källor"

Historia är en seriös, komplex vetenskap som studerar det förflutna i olika länder och städer, livet för stora människor från olika århundraden. För att skilja legender från verkliga historiska fakta använder historiker speciella källor. Alla skolbarn som studerar historia vet vad en historisk källa är. Detta är ett av huvudkoncepten inom vetenskapen, eftersom det är med studiet av historiska källor som studiet av ett visst historiskt faktum börjar. En historisk källa är ett föremål eller dokument som tillhör en specifik era. Detta föremål fungerar som ett slags vittne till någon händelse. Det är med dessa indikationer som analysen av en viss historisk händelse börjar, och idéer om orsaken till en viss historisk persons handlingar bildas.

Historiska källor är alla spår av mänsklig aktivitet, av misstag eller avsiktligt kvar på jorden. Detta är hela komplexet av dokument och föremål av materiell kultur som direkt återspeglas historisk process och individuella fakta och händelser på grundval av idén om en viss historiska eran, ställs hypoteser om orsakerna eller konsekvenserna av vissa historiska händelser. Historiska källor är mycket olika. Hela uppsättningen av historiska källor inom modern historievetenskap är vanligtvis indelad i följande grupper:

1. Skriftliga källor är alla typer av verk, inklusive litterära verk från den tid som studeras, inskriptioner med olika innehåll som har nått oss;

2. muntlig;

3. Materialkällor är olika monument av materiell kultur (rester av byggnader, verktyg och vapen, husgeråd, mynt, etc.);

4. Etnografiska källor är seder, ritualer, övertygelser etc.,

5. Språkkällor är språkdata (vokabulär, grammatisk struktur etc.);

6. Folklorekällor är monument över muntliga folkkonst(berättelser, sånger, fabler, ordspråk etc.) som har kommit till oss tack vare att de sedan skrevs ner;

7. film - fotografiska dokument;

8. phonodocuments – ljudinspelningar.

Till exempel, i en grotta som var en tillflyktsort för forntida människor, upptäcktes hällmålningar. Grottmännen avbildade en jaktscen på väggen, där flera män försöker skjuta en tjur med en pilbåge, och resten av invånarna kastar spjut mot djuren. En sådan bild ger genast historiker flera realistiska slutsatser. För det första, redan under dessa år jagade grottans invånare, och för det andra var de intresserade av stora byten, och eftersom de dödade djuret tillsammans betyder det att deras mentala utveckling redan var på den nivån. hög nivå. Dessutom visste de redan hur man tillverkar primitiva vapen.

Historiska källor - Det här är allt som kan berätta om människors förflutna.

Även barnrim och ordspråk kan vara spår av det förflutna. "Det regnar, det regnar mer, jag ska ge dig snåren"! – barn skriker under regnet och misstänker inte ens att detta är ett uråldrigt löfte om en gåva till regnguden. Det finns kvar från de tider då våra förfäder trodde på sådana gudar.

2) Arbeta med en historisk källa enligt alternativ.

Alternativ 1. Källa nr 1.

”Arkeologer hittade många ben i en sopgrop i en gammal by. De flesta tillhörde vilda djur och fåglar, det fanns mycket färre ben av tamdjur: hundar, grisar, getter; koben - inte ett enda. Märgben, inklusive hundar, krossas av vassa stenar. Många keramikskärvor hittades bland soporna.”

Dra slutsatser från dessa fynd:

1. Vilka aktiviteter var bekanta för invånarna i byn?

2. Vad var mer utvecklat - boskapsuppfödning eller jakt?

3. Vilka djur har redan tämjts?

Alternativ 2. Källa nr 2.

Föreställ dig att du i bergen ser en inskription huggen på en sten:

”Jag, den store kungen, den mäktige kungen, kungarnas kung, gav mig ut på ett fälttåg till ett grannland. Jag besegrade fiendens armé, dödade sex tusen soldater, brände tjugo städer, tog hundra tusen män och kvinnor till fånga, stal hästar, kameler och otaliga får. Den som förstör denna inskription, må de fruktansvärda gudarna straffa honom."

Vad kommer denna skriftliga källa att berätta för forskare?

3) Praktiskt arbete.Fysisk minut.

Dela upp källorna i fysiska och skriftliga.

Om en skriftlig källa anropas kommer det första alternativet upp.

Om källan kallas verklig, uppstår det andra alternativet.

1. certifikat 2. vapen 3. mynt 4. kläder. 5. skor 6. dokument 7. verktyg 8. husgeråd 9. dagböcker 10. epos 11. medaljer 12. minnen.

Skrivet: 1,6,9,10,12.

1. certifikat

6. dokument

9. dagböcker

10. epos

12. minnen

Verkliga: 2,3,4,5,7,8,11.

4. kläder.

7. verktyg

8. husgeråd

11. medaljer

5) Kreativ uppgift :

Vilken historisk information kan hämtas från ryska sagor?

Svårigheter att "läsa" källor: hitta, förstå, spara.

3. Historieassistenter.

Genom att studera källor rekonstruerar forskare det förflutna bit för bit. Ibland är det här arbetet som ett pussel, okända bokstäver, språk, material och forskare behöver sätta ihop all information.

Killar, titta på skärmen, vad ser ni??? (Tabell)

Låt oss föreställa oss att bordsskivan är historien, och benen är dess hjälpare. Låt oss ta bort benen från bordet, blir det ett bord?

Det betyder att historien inte kommer att existera som vetenskap om den inte har assistenter. Och historien får hjälp av följande vetenskaper.

1) Arbeta med en ordbok. Bekanta dig med stödjande historiska discipliner.

- vem av dem känner du?

Lista de vetenskaper som hjälper historien

1. –arkeologi 2. –paleografi 3. –namnvetenskap 4. –heraldik 5. –sphragistics 6. –numismatik 7. –genealogi 8. –metrologi

1. –arkeologi – en historisk disciplin som studerar mänsklighetens historiska förflutna från materiella källor

2. –paleografi – en extra historisk disciplin (särskild historisk och filologisk disciplin) som studerar skrivandets historia, utvecklingsmönstren för dess grafiska former, såväl som monument från antika skrifter för att kunna läsa dem, bestämma författaren, tidpunkten och platsen för skapandet .

3. – namnvetenskap - en vetenskap som studerar egennamn av alla slag och deras ursprung.4. -5. –

4. – heraldik - en speciell historisk disciplin som behandlar studiet av vapensköldar, samt tradition och praxis för deras användning.

5. – sphragistics – en historisk hjälpdisciplin som studerar sälar (matriser) och deras intryck på olika material.

6. – numismatik – en historisk hjälpdisciplin som studerar myntets och monetära cirkulationens historia.

7. – genealogi - en historisk hjälpdisciplin som behandlar studiet av människors familjeförhållanden, klanernas historia, individers ursprung, upprättande av familjeband, sammanställning av generationslistor och släktträd.

8. – metrologi – Vetenskapen om mätningar, metoder och metoder för att säkerställa deras enhet och metoder för att uppnå erforderlig noggrannhet.

2) Blitzturnering

Jag erbjuder dig en Blitz-turnering för att avgöra vilken vetenskap som studerar de ämnen som jag kommer att visa dig.

    Ett blad från en gammal bok – paleografi.

    Medalj – faleristik.

    Vapensköld - heraldik.

    Mynt – numismatik.

    Tryckning – sphragistics

    Släktträd – genealogi.

    Flagga - flaggstudier

Vexillologi är en historisk disciplin som sysslar med studiet av flaggor och banderoller. Det är relaterat till heraldik. Faktum är att flaggor har många gemensamma drag med vapenskölden. Men ändå ska vapen och flaggor inte identifieras. Även om de är "fjädrar" finns det många skillnader i deras historia.

    Scoop – arkeologi

    Kettlebell – mätteknik

4. Kronologi – vetenskapen om tid.

Människor värderade hela tiden tid, lärde sig att räkna den rätt och ta hand om den. Detta är särskilt viktigt för historien. Utan kunskap om datum kan det inte finnas någon kunskap om historia. Jag måste slutföra en uppgift om kunskap om kronologi. Låt oss komma ihåg Ryska federationens helgdagar.

1. Arbeta i par, ömsesidig testning.

Helgdagar i Ryssland. Matcha helgdagarna och deras datum.

    Nyår;

    Labor Day;

    Försvarare av fosterlandets dag;

    Nativity;

    Seger dag;

    Dag nationell enighet;

    ryska självständighetsdagen;

    Internationella kvinnodagen.

2. Självständigt arbete i anteckningsböcker, vid svarta tavlan.

Skriv århundradena med romerska siffror.

5. Vad den historiska kartan kommer att berätta om

"Det finns hav - du kan inte simma,

Det finns vägar - du kan inte gå,

Det finns mark, men du kan inte plöja?

Det stämmer - det här är en historisk karta.

Det är bra att känna till historien, att visuellt representera händelser för oss, och en historisk karta hjälper.

- Vilka tillstånd i den antika världen har du studerat?

– Jag föreslår att man ska jämföra den romerska staten under olika perioder av dess existens.

Romerska republiken under 300-talet. FÖRE KRISTUS.


Vilket svar kan vi ge på lektionens huvudfråga? Vems versioner bekräftades?

IVKonsolidering.

"Historia är mänsklighetens förflutna och vetenskapen om mänsklighetens förflutna"

Förmodad slutsats på problemet:

Historien behövs för att förstå det förflutna och förstå nuet, och historisk kunskap hjälper oss med detta.

TILLÄMPNING AV NY KUNSKAP

1) arbeta i grupp

Tycker du att vi, människor från 2000-talet, borde komma ihåg vad som hände förr? Formulera din ståndpunkt och argumentera (förklara) den. Skriv ner ditt svar.

Jag tror det _____________

_________________________

Argument)

Därför att _______________

_________________________

_________________________

_________________________

Spelteknik:

Eleverna turas om (eller efter behag) för att uttrycka sin åsikt om historien, med början med orden "Historiens värld är...". Den vars omdöme du gillar kommer att vinna Mer klasskamrater.

V. Jag skulle vilja avsluta lektionen med orden från den antika romerske talaren Cicero: "Att inte känna till historien betyder att alltid vara ett barn."

Låt oss studera historia så att vi kan växa upp! FRAM! IN I HISTORIENS VÄRLD!

LEKTION 1

Vilka historiestudier

Syftet med lektionen: bilda begreppet "historia som vetenskap"; visa varför människor behöver historia; introducera särdragen i historikernas arbete och de viktigaste frågorna om historisk kunskap: vad som hände, var det hände, när det hände; utveckla förmågan att arbeta med lärobokstext

Under lektionerna

I. Att lära sig nytt material.

Planen

2. Hur historiker arbetar.

1. Historia är det förflutnas vetenskap.

Du kom till historielektionen för första gången. Några av er har redan läst berättelser och sett filmer om historiska ämnen. Men allt detta var fragmentarisk information. Och nu börjar studiet av historisk vetenskap. Detta arbete kommer att pågå fram till examen.

Varje lektion kommer att ställa nya frågor, steg för steg kommer vi att avslöja historiens värde. Men den viktigaste betydelsen av denna vetenskap är att den låter dig se en persons gärningar, för att förstå hur han är.

Titta på illustrationerna i läroboken på sid. 3, 4.

Vad har de gemensamt?(Alla illustrationer visar vad som hände tidigare.)

Läs i läroboken på sid. 4 andra stycket. Hitta en mening som förklarar vad en berättelse är.

Skriv på tavlan (sedan i din anteckningsbok):

Vetenskapen som studerar människors liv och aktiviteter i det förflutna kallas historia.

Var uppmärksam på det första ordet i meningen. Den är i fetstil. Vetenskapen är det som ger oss kunskap, erfarenhet och lär ut. Matematik är studiet av siffror och hur man arbetar med dem. Zoologi studerar allt som har med djurvärlden att göra. Vetenskaperna är väldigt olika. Eleverna kommer att bekanta sig med många av dem i skolan.

Berättelse

Rita ett diagram

Utforskar det förflutna

Studerar människors aktiviteter

Alltid i kontakt med människor

Vad ger historien till en person?

Skriv i din anteckningsbok:

Historia hjälper dig att lära dig om människor:

Hur de levde;

Vad gjorde du;

Vad siktade vi på?

Vilka sorger och glädjer upplevde du?

Uppgift: Använd läroboken för att avgöra från vilket språk ordet "historia" kom till oss (från grekiska). Skriv ner det i din anteckningsbok och ange dess innebörd och ursprung.

Att skriva i en anteckningsbok: historia (grekiskt ord) - en berättelse om det förflutna, om vad som har lärts.

2. Hur historiker arbetar.

Herodot kallas historiens fader.

Det finns en ordlista i slutet av läroboken. Bestäm vilken information om Herodotus som finns i ordbokens text. (En ordbok är den första assistenten i att studera historia. Det finns många olika ordböcker, men de hjälper dig alla att snabbt ta reda på betydelsen av ett obegripligt ord och dess ursprung).

Läser läroboken på sidorna 5-6.

Titta på illustrationerna på sidorna 5-6 i läroboken. Händelser från det förflutna skildras här.

Dessa historiska händelser ägde rum i olika platser. Waterloo – lokalitet i Belgien, söder om Bryssel. Pompeji är en stad i södra Italien vid foten av Vesuvius. Kulikovo Field - mellan floderna Nepryadva, Don, Krasivaya Mecha (nu Tula-regionen). Det betyder att varje evenemang har sin plats och tid.

Vad hände, var det hände, när det hände - det här är huvudfrågorna med vilka någon historiker börjar studera det förflutna.

Men svaren på dessa frågor är inte tillräckliga för historikern. Han ställs inför nya frågor: varför händelsen hände, vilka konsekvenser den ledde till och många andra. Frågorna kan vara de mest oväntade, svaren som du måste leta efter långa år.

Skriv i din anteckningsbok:

Historikerns huvudfrågor:

Vad hände

Var hände det

När hände det

II. Konsolidering.

frågor på sidan 6 i läroboken

Läxa:Notebook-poster


LEKTIONSPLANERING

"Vilka historiestudier"

Lektionens mål:

  1. Ämne – studenter kommer att kunna definiera historia som en vetenskap, kommer att kunna lista historiska källor och kommer att kunna karakterisera historiska hjälpdiscipliner;
  2. Kognitiv – eleverna kommer att kunna jämföra typer av källor och nämna de utmärkande egenskaperna för var och en;
  3. Regulatorisk – eleverna kommer att kunna fatta beslut i en problemsituation, utvärdera sina aktiviteter i lektionen
  4. Kommunikativ– eleverna kommer att kunna uttrycka sina åsikter, lära sig att förhandla och komma till ett gemensamt beslut i gemensamma aktiviteter, arbeta i par.
  5. Personligt – studenter kommer att kunna uttrycka sin åsikt om historiens roll i människors liv, om rollen att hjälpa vetenskaper.

Lektionstyp: lektion i att lära sig ny kunskap.

Mål:

Aktivitet:

  • Att forma elevernas förmåga att reflektera över en typ av korrigerande kontroll och implementera ett korrigerande formulär (fixa sina egna svårigheter i aktiviteter, identifiera deras orsaker, konstruera och genomföra ett projekt för att övervinna svårigheter).
  • Konsolidering och vid behov korrigering av de inlärda handlingsmetoderna - begrepp, algoritmer.

Pedagogisk:

  • Bestäm betydelsen av det historiska förflutna för nuet;
  • Använd elevernas kunskaper och led dem till ett svar på den problematiska frågan som uttrycks i lektionens ämne.

Utvecklandet:

  • fortsätta talutveckling genom att svara på frågor;
  • fortsätta utvecklingen av textfärdigheter
  • utföra ett individuellt och differentierat förhållningssätt (kreativa uppgifter);
  • utveckla tänkande: förmågan att jämföra, generalisera, dra slutsatser; utveckla kartografiska färdigheter.

Pedagogisk:

  • odla kärlek till fosterlandet;
  • en känsla av stolthet över hennes förflutna, nutid och framtid
  • utveckling av kognitivt intresse för ämnet;
  • i syfte att estetisk utveckling, att ingjuta i eleverna en känsla av skönhet.

Mål: som ett resultat av att studera ämnet ska eleverna kunna:

  • definiera begreppen historia, heraldik, historiska källor, land, hymn, flagga;
  • ge exempel på material, skriftliga och muntliga källor;
  • kunna korrelera datum och århundrade;
  • känna till och namnge historiska hjälpdiscipliner;
  • utveckla förmågan att fylla i en tabell;
  • bestämma och förklara din inställning till händelserna under den studerade perioden;
  • lösa utbildnings- och livsproblem utifrån en persons perspektiv på 2000-talet.

Former för elevarbete:grupp, individuell, skriftlig, muntlig, i par.

Erforderlig teknisk utrustning:dator, projektor, presentation.

Lektionsplanering:

I. Organisatoriskt ögonblick.

II. Att lära sig nytt material:

1. Vad är historia.

2. Historiska källor.

3. Historieassistenter.

4. Kronologi

5. Vad den historiska kartan kommer att berätta om.

6. Konsolidering.

7. Läxor

8. Sammanfattning

Under lektionerna:

1. Skapa en problematisk situation

Under lektionerna:

I. Organisatoriskt ögonblick.

II. Uppdaterar kunskap.

1. Vad ser du på bilderna? Nämn de du känner.

Den legendariska sångaren Bayan, pratar om svunna tider, våra slaviska förfäder som möter utländska köpmän. Duken av Vasily Ivanovich Surikov föreställer den ryske befälhavaren Suvorov, som gör en heroisk övergång genom de höga bergen i Alperna med sina soldater, detta är målningen "Morgon på Kulikovo-fältet" av Alexander Pavlovich Bubnov. I mitten finns ett fotografi av en raket, som symboliserar vårt lands utforskning av yttre rymden.

2. Förklara vad som förenar målningarna (bilder från vårt fosterlands förflutna)

3. Vad tror du att vi ska prata om i klassen idag? Om historievetenskapen

4. Vad kommer att hjälpa oss i vårt arbete? Lärobok,

2. Bildandet av problemet. (skrivet på tavlan)

Idag ska vi prata om historia. Detta är ett mycket intressant och fascinerande ämne. Vi kommer att resa i tiden. Idag ska vi vara historiker.

Vad är historia? Varför behövs historia?

Ordet "historia" har många betydelser. Vi säger ofta: "Jag ska berätta en intressant historia för dig..." eller "En intressant historia hände mig..."

III. Att lära sig nytt material.

1. Vad är historia.

Varför behövs historia?

– Vilka antaganden har du, versioner av hur man löser problemet?

Under utbildningsproblemet, skriver ner nyckelorden som markerats av författarna till versionerna själva.:

1) lära sig om det förflutna;

2) förstå varför det blev så här;

– Förklara med hjälp av en ordbok vad ordet "historia" betyder.

1) Arbeta med en ordbok.

Begreppet "historia" har flera tolkningar - en incident; berättelse om vad som hände (berättelse); vetenskapen.

Så här definierar encyklopediska ordboken historia: BERÄTTELSE (från den grekiska historia - en berättelse om det förflutna, om vad som har lärts),

1) processen för utveckling av naturen och samhället.

2) ett komplex av samhällsvetenskaper (historisk vetenskap) som studerar mänsklighetens förflutna i all dess specificitet och mångfald.Fakta, händelser och processer studeras utifrån historiska källor, vilka behandlas av källstudier och ett antal historiska hjälpdiscipliner.

Ta reda på två betydelser av ordet:

1. Historik - utvecklingsprocessMänskligt samhälle;

2) historia är vetenskap, hjälpa till att återställa mänsklighetens förflutna;

Så, historia är en vetenskap som studerar människors förflutna. Igår är redan HISTORIA.

2) Arbeta med en historisk källa.

Läs texten. Svara på frågorna och återberätta det.

HISTORIA SOM VETENSKAP

Historia är vetenskapen om det mänskliga samhällets uppkomst och utveckling! Människan har funnits på jorden i cirka två miljoner år. Det mänskliga samhället utvecklas och förändras. Processen för utveckling av det mänskliga samhället har sina egna lagar och historia studerar och förklarar dessa lagar. Historien berättar hur människor levde för många tusen år sedan. Denna vetenskap spelar en stor roll i studiet av samhällets liv och folkets kultur.

Svara på frågorna.

1.Vad är historia som vetenskap?Historia är vetenskapen om det mänskliga samhällets uppkomst och utveckling!

2. Vad studerar historia?Historien berättar hur människor levde för många tusen år sedan.

3. Varför spelar denna vetenskap en viktig roll i samhällets liv?Processen för utveckling av det mänskliga samhället har sina egna lagar och historia studerar och förklarar dessa lagar.

Killar, du får grundläggande kunskaper om historia från en skolbok.

Var annars kan du lära dig om det förflutna?

Jag hjälper dig, tittar i tabellen och läser var du annars kan få kunskap om historia. – Men det finns ett problem, alla definitioner av begreppen blandas ihop.

Killar, försök att matcha den korrekta definitionen av varje term.

Hypoteser:

2. Historiska källor

Hur lär sig historiker om det förflutna? Det finns trots allt inte där, det har passerat, försvunnit! Det försvann, men inte utan ett SPÅR, utan lämnade SPÅR.

Vi är vana vid att kalla fotspår eller tassavtryck. Historiker kallar spår allt som finns kvar från det förflutna som kan berätta om det förflutna.

Analysera texten "Historiska källor" med hjälp av följande ikoner.

"Historiska källor"

Historia är en seriös, komplex vetenskap som studerar det förflutna i olika länder och städer, livet för stora människor från olika århundraden. För att skilja legender från verkliga historiska fakta använder historiker speciella källor. Alla skolbarn som studerar historia vet vad en historisk källa är. Detta är ett av huvudkoncepten inom vetenskapen, eftersom det är med studiet av historiska källor som studiet av ett visst historiskt faktum börjar. En historisk källa är ett föremål eller dokument som tillhör en specifik era. Detta föremål fungerar som ett slags vittne till någon händelse. Det är med dessa indikationer som analysen av en viss historisk händelse börjar, och idéer om orsaken till en viss historisk persons handlingar bildas.

Historiska källor är alla spår av mänsklig aktivitet, av misstag eller avsiktligt kvar på jorden. Detta är hela komplexet av dokument och föremål av materiell kultur som direkt återspeglar den historiska processen och individuella fakta och händelser, på grundval av vilken idén om en viss historisk era återskapas, hypoteser läggs fram om orsakerna eller konsekvenserna vissa historiska händelser. Historiska källor är mycket olika. Hela uppsättningen av historiska källor inom modern historievetenskap är vanligtvis indelad i följande grupper:

1. Skriftliga källor är alla typer av verk, inklusive litterära verk från den tid som studeras, inskriptioner med olika innehåll som har nått oss;

2. muntlig;

3. Materialkällor är olika monument av materiell kultur (rester av byggnader, verktyg och vapen, husgeråd, mynt, etc.);

4. Etnografiska källor är seder, ritualer, övertygelser etc.,

5. Språkkällor är språkdata (vokabulär, grammatisk struktur etc.);

6. Folklorekällor är monument över muntlig folkkonst (berättelser, sånger, fabler, ordspråk etc.) som har kommit till oss tack vare att de senare skrevs ned;

7. film - fotografiska dokument;

8. fonologiska dokument –ljudinspelningar.

Till exempel, i en grotta som var en tillflyktsort för forntida människor, upptäcktes hällmålningar. Grottmännen avbildade en jaktscen på väggen, där flera män försöker skjuta en tjur med en pilbåge, och resten av invånarna kastar spjut mot djuren. En sådan bild ger genast historiker flera realistiska slutsatser. För det första, redan under dessa år jagade grottans invånare, och för det andra var de intresserade av stora byten, och eftersom de dödade djuret tillsammans betyder det att deras mentala utveckling redan var på en hög nivå. Dessutom visste de redan hur man tillverkar primitiva vapen.

Historiska källor- Det här är allt som kan berätta om människors förflutna.

Även barnrim och ordspråk kan vara spår av det förflutna. "Det regnar, det regnar mer, jag ska ge dig snåren"! – barn skriker under regnet och misstänker inte ens att detta är ett uråldrigt löfte om en gåva till regnguden. Det finns kvar från de tider då våra förfäder trodde på sådana gudar.

2) Arbeta med en historisk källa enligt alternativ.

Alternativ 1. Källa nr 1.

”Arkeologer hittade många ben i en sopgrop i en gammal by. De flesta tillhörde vilda djur och fåglar, det fanns mycket färre ben av tamdjur: hundar, grisar, getter; koben - inte ett enda. Märgben, inklusive hundar, krossas av vassa stenar. Många keramikskärvor hittades bland soporna.”

Dra slutsatser från dessa fynd:

1. Vilka aktiviteter var bekanta för invånarna i byn?

2. Vad var mer utvecklat - boskapsuppfödning eller jakt?

3. Vilka djur har redan tämjts?

Alternativ 2. Källa nr 2.

Föreställ dig att du i bergen ser en inskription huggen på en sten:

”Jag, den store kungen, den mäktige kungen, kungarnas kung, gav mig ut på ett fälttåg till ett grannland. Jag besegrade fiendens armé, dödade sex tusen soldater, brände tjugo städer, tog hundra tusen män och kvinnor till fånga, stal hästar, kameler och otaliga får. Den som förstör denna inskription, må de fruktansvärda gudarna straffa honom."

Vad kommer denna skriftliga källa att berätta för forskare?

3) Praktiskt arbete. Motion.

Dela upp källorna i fysiska och skriftliga.

Om en skriftlig källa anropas kommer det första alternativet upp.

Om källan kallas verklig, uppstår det andra alternativet.

1. certifikat 2. vapen 3. mynt 4. kläder. 5. skor 6. dokument 7. verktyg 8. husgeråd 9. dagböcker 10. epos 11. medaljer 12. minnen.

Skrivet: 1,6,9,10,12.

1. certifikat

6. dokument

9. dagböcker

10. epos

12. minnen

Verkliga: 2,3,4,5,7,8,11.

2. Vapen

3. mynt

4. kläder.

5. Skor

7. verktyg

8. husgeråd

11. medaljer

5) Kreativ uppgift:

Vilken historisk information kan hämtas från ryska sagor?

Svårigheter att "läsa" källor: hitta, förstå, spara.

3. Historieassistenter.

Genom att studera källor rekonstruerar forskare det förflutna bit för bit. Ibland är det här arbetet som ett pussel, okända bokstäver, språk, material och forskare behöver sätta ihop all information.

Killar, titta på skärmen, vad ser ni??? (Tabell)

Låt oss föreställa oss att bordsskivan är historien, och benen är dess hjälpare. Låt oss ta bort benen från bordet, blir det ett bord?

Nej.

Det betyder att historien inte kommer att existera som vetenskap om den inte har assistenter. Och historien får hjälp av följande vetenskaper.

1) Arbeta med en ordbok. Bekanta dig med stödjande historiska discipliner.

Vilka känner du till?

Lista de vetenskaper som hjälper historien

1. – arkeologi 2. – paleografi 3. – namnvetenskap 4. – heraldik 5. – sfragistik 6. – numismatik 7. – genealogi 8. – metrologi

1. – arkeologi – historisk disciplin , studerar mänsklighetens historiska förflutna från materiella källor

2. – paleografi – en extra historisk disciplin (särskild historisk och filologisk disciplin) som studerar skrivandets historia, utvecklingsmönstren för dess grafiska former, såväl som monument från antika skrifter för att kunna läsa dem, bestämma författaren, tidpunkten och platsen för skapandet .

3. – namnvetenskap - en vetenskap som studerar egennamn av alla slag och deras ursprung.4. -5. –

4. – heraldik – studerarvapensköldar , såväl som tradition och praxis för deras användning.

5. – sphragistics - en historisk hjälpdisciplin som studerarskriva ut (matriser) och deras avtryck på olika material.

6. – numismatik – en historisk hjälpdisciplin som studerar myntets och monetära cirkulationens historia.

7. – släktforskning - en historisk hjälpdisciplin som studerarAv människor , förlossningshistoria, individers ursprung, upprättande av familjeband, sammanställning Och .

8. – metrologi – vetenskapen om mätningar , metoder Och säkerställa deras enhet och sätt att uppnå den erforderliga noggrannheten.

2) Blitzturnering

Jag erbjuder dig en Blitz-turnering för att avgöra vilken vetenskap som studerar de ämnen som jag kommer att visa dig.

  • Ett blad från en gammal bok – paleografi.
  • Medalj – faleristik.
  • Vapensköld - heraldik.
  • Mynt – numismatik.
  • Tryckning – sphragistics
  • Släktträd – genealogi.
  • Flagga - flaggstudier

Vexillologi är en historisk disciplin som sysslar med studiet av flaggor och banderoller. Det är relaterat till heraldik. Faktum är att flaggor har många gemensamma drag med vapenskölden. Men ändå ska vapen och flaggor inte identifieras. Även om de är "fjädrar" finns det många skillnader i deras historia.

  • Scoop – arkeologi
  • Kettlebell – mätteknik

4. Kronologi är vetenskapen om tid.

Människor värderade hela tiden tid, lärde sig att räkna den rätt och ta hand om den. Detta är särskilt viktigt för historien. Utan kunskap om datum kan det inte finnas någon kunskap om historia. Jag måste slutföra en uppgift om kunskap om kronologi. Låt oss komma ihåg Ryska federationens helgdagar.

1. Arbeta i par, ömsesidig testning.

Helgdagar i Ryssland. Matcha helgdagarna och deras datum.

  1. Nyår;
  1. Labor Day;
  1. Försvarare av fosterlandets dag;
  1. Nativity;

XVII

XVIII

5. Vad den historiska kartan kommer att berätta om

"Det finns hav - du kan inte simma,

Det finns vägar - du kan inte gå,

Det finns mark, men du kan inte plöja den. Vad är detta?"

Det stämmer - det här är en historisk karta.

Det är bra att känna till historien, att visuellt representera händelser för oss, och en historisk karta hjälper.

Vilka tillstånd i den antika världen har du studerat?

Jag föreslår att jämföra den romerska staten under olika perioder av dess existens.

Romerska republiken under 300-talet. FÖRE KRISTUS.

Vilket svar kan vi ge på lektionens huvudfråga? Vems versioner bekräftades?

IV Konsolidering.

"Historia är mänsklighetens förflutna och vetenskapen om mänsklighetens förflutna"

Förmodad slutsats på problemet:

Historien behövs för att förstå det förflutna och förstå nuet, och historisk kunskap hjälper oss med detta.

TILLÄMPNING AV NY KUNSKAP

1) arbeta i grupp

Tycker du att vi, människor från 2000-talet, borde komma ihåg vad som hände förr? Formulera din ståndpunkt och argumentera (förklara) den. Skriv ner ditt svar.

Placera

Jag tror det _____________

_________________________

Argument)

Därför att _______________

_________________________

_________________________

_________________________

Spelteknik:

Eleverna turas om (eller efter behag) för att uttrycka sin åsikt om historien, med början med orden"Historiens värld är...". Vinnaren är den vars omdöme tillfredsställer det största antalet klasskamrater.

V . Jag skulle vilja avsluta lektionen med orden från den antika romerske talaren Cicero: "Att inte känna till historien betyder att alltid vara ett barn."

Låt oss studera historia så att vi kan växa upp!FRAM! IN I HISTORIENS VÄRLD!


Till frågan Vad studerar historia som vetenskap? Ge gärna en definition. ges av författaren Nikita Schmakov det bästa svaret är Själva begreppet "historia" uppstod i antiken. Det betyder, översatt från antikens grekiska, "berättelse om vad som är känt". Sedan antiken har det förflutnas vetenskap blivit ett relativt självständigt område för mänsklig kunskap. Den representerade ursprungligen grunden för en världsbild, utan vilken kunskap om omvärlden och den mänskliga personligheten i den är omöjlig. Gradvis bildades en uppfattning om folkens och staternas historia som en sammanhängande sekvens av huvudhändelser. Också i Antikens Grekland Och Antika Rom idén om evig förändring i naturen och samhället erkändes, uppmärksamhet ägnades åt den konsekventa förändringen av former statligt system, ekonomiska strukturer, moral och seder. Samtidigt, i österländsk filosofi, uppfattades historien som en oändlig kedja av transformationer av mänskligt väsen inom gränserna för en eller annan gudomlig, kosmisk och social enhet. Historisk vetenskap i sin moderna förståelse - som forskningsriktning och akademisk disciplin - växte fram långt senare. Hon delar just nu världshistoria, som studerar människans ursprung och hennes utveckling, samt historien enskilda länder, folk, civilisationer från antiken till idag, inklusive inhemsk historia.
Historia som vetenskap arbetar med exakt etablerade fakta. Liksom i andra vetenskaper fortsätter historien att ackumuleras och upptäcka nya fakta. Dessa fakta är hämtade från historiska källor. Historiska källor är alla rester av tidigare liv, alla bevis på det förflutna.
Det förflutna försvinner inte, utan fortsätter att leva i samlad erfarenhet. socialt liv. Generalisering och bearbetning av ackumulerade mänskliga erfarenheter är historiens primära uppgift.
Det är viktigt att människors liv i tid och rum, som kallas historia, är en verklig existens offentligt liv, täcker alla dess yttringar och innebär inte några godtyckliga undantag.
Historia som vetenskap och akademiskt ämne V modern värld: Jämförande egenskaper
Historien har alltid väckt stort allmänintresse. Detta intresse förklaras av det naturliga behovet hos en person att känna till sina förfäders historia. Under de gångna åren var historien som vetenskap till stor del politiserad och genomsyrad av ensidiga ideologiska dogmer. Många sidor av historien återspeglades i litteraturen ensidigt, och ibland förvrängda, vilket lämnade ett visst avtryck på bildandet av människors, särskilt ungas, historiska tänkande. Idag går vi bort från dessa klichéer och från allt som hindrar historiker från att vara extremt objektiva. Samtidigt bör det noteras att det idag finns många fall då ett antal forskare rusar till den motsatta ytterligheten i att bedöma historiska händelser, bort från historisk objektivitet och inte ser någonting i historien förutom tragedier och misstag. Detta tillvägagångssätt är också långt ifrån en objektiv bedömning av vårt förflutna och nutid.
Historisk vetenskap har samlat lång erfarenhet av att skapa verk om historia. Många verk som publicerats under åren, både i vårt land och utomlands, speglar ett brett spektrum och olika koncept historisk utveckling, dess förhållande till den världshistoriska processen.
Inom varje vetenskap är studieämnet ett system av vissa objektiva lagar. Historia som vetenskap är inget undantag. Dess ämne för studie är mönstren för socioekonomisk och politisk utveckling av landet och dess folk, vars specifika former manifesteras i historiska händelser och fakta.

Svar från Måne[guru]
person i rum och tid


Svar från Okänd Okänd[guru]
Vetenskapen om växelverkan mellan tidigare händelser, vilka faktorer som påverkade dem och vad det hela resulterade i... Något liknande detta :)
I allmänhet bör historia läras ut bara för att den tillåter dig att undvika det förflutnas misstag.


Svar från Kamil valeev[guru]
Studerar samhällets utveckling.


Svar från YAr1K**[aktiva]
den humaniora sfär som behandlar studiet av människan (hennes verksamhet, tillstånd, världsbild, sociala förbindelser och organisationer etc.) i det förflutna; i en snävare mening - en vetenskap som studerar skrivna källor om det förflutna för att fastställa händelseförloppet, objektiviteten hos de beskrivna fakta och dra slutsatser om orsakerna till händelser. Man tror att människor kunnig om historia tenderar att upprepa det förflutnas misstag.
Den ursprungliga betydelsen av ordet "historia" går tillbaka till en antik grekisk term som betyder "undersökning, erkännande, etablering." Historien identifierades med att fastställa äktheten och sanningen av händelser och fakta. I antik romersk historieskrivning (historiografi i modern mening- en gren av historisk vetenskap som studerar dess historia), har detta ord kommit att betyda inte en metod för erkännande, utan en berättelse om det förflutnas händelser. Snart började "historia" kallas vilken berättelse som helst om vilken händelse som helst, verklig eller fiktiv.
Nikolaos Gyzis. Allegory of History, 1892
Berättelser som är populära i en kultur men som inte stöds av externa källor, såsom legenderna om kung Arthur, anses vanligtvis vara en del av kulturellt arv, och inte den "opartiska studie" som någon del av historien som en vetenskaplig disciplin borde vara.

Historia är en av de äldsta vetenskaperna. Ordet "historia" översatt från antikens grekiska betyder "berättelse, berättelse, forskning." I modernt språk begreppet "historia" används i två huvudsakliga betydelser: 1) det förflutna och allt som hände i det; 2) vetenskap som studerar mänsklighetens förflutna.

Vetenskaplig kunskap om det förflutna är en nödvändig komponent i historisk medvetenhet. Men inte den enda. Medvetenhet om historien kan bildas på grundval av myter, legender, berättelser, epos och sånger. De blandar sanning med fiktion. Men denna fiktion får ofta större verklighet än tillförlitlig historiska fakta. Till exempel, enligt legenden, började slaget på Kulikovofältet 1380 med en duell mellan den ryske munken Peresvet och den "onda Pecheneg" Chelu Bey. Hjältarna slog varandra med spjut och båda föll döda. Många föreställer sig detta avsnitt av slaget vid Kulikovo baserat på den berömda målningen "Duellen" av M. I. Avilov. Utan honom är det väldigt svårt att prata om en av de mest heroiska sidorna nationell historia. Men enligt auktoritativa historiker var hjälten i den första striden med tatarerna inte Peresvet, som faktiskt dog på Kulikovofältet, utan Storhertig Dmitry Ivanovich, som red ut för att möta fienderna i spetsen för ett vaktregemente.

Det historiska medvetandet innefattar således både tillförlitlig kunskap och myter skapade av folklig fantasi. I vårt exempel utför legenden en viktig social funktion. Det främjar medvetenhet om storheten och hjältemodet i vår nationella historia och uppmuntrar oss att vara stolta över våra förfäder. Och ändå är det mänsklig natur att sträva efter historisk sanning. Förstörelse av myter och legender när de konfronteras med verkliga faktaär fylld av djupa besvikelser, andliga förluster och bristande tro för samhället. Således upplever vårt land extremt smärtsamt kollapsen av myterna om oktoberrevolutionen, Inbördeskrig, kollektivisering och andra stora evenemang Sovjetisk historia. Och även om många legender nu har avslöjats, ersätts de av nya skapade av tv, radio och press. Det är från dem som de flesta får information om sitt lands förflutna.

En annan källa till historisk "kunskap" är ofta romaner och filmer. Till exempel sa fadern A. Dumas att historien för honom bara är en "spik" som han "hänger" sina romaner på. Ändå föreställer sig de flesta Frankrike under Ludvig XIII:s och kardinal Richelieus tid, inte från tråkiga vetenskapliga monografier, utan från den berömda romanen om den store berättaren "De tre musketörerna". På samma sätt "studerar" några av våra landsmän Rysslands historia från V. S. Pikuls romaner. Och detta är lätt att förklara. Konstnärliga versioner av historiska händelser är närmare och mer begripliga än vetenskapliga beskrivningar och egenskaper. De berör hjärtat och fängslar sinnet. Men sann utbildning och intelligens behöver inte en uppsättning historiska anekdoter, utan ett system av bevis, vilket är otänkbart utan en vetenskaplig inställning till studiet av historia. För att skilja sanning från fiktion, kunna förstå komplexa politiska och livssituationer, och arbeta med olika typer av historiska källor, behöver varje utbildad person behärska vissa vetenskapliga verktyg. Världs- och inhemsk historisk vetenskap har en rik arsenal av olika, ofta mycket komplexa och till och med sofistikerade forskningsmetoder.

Metoder för historisk forskning kan delas in i tre grupper: allmänvetenskaplig (historisk, logisk och metod för klassificering eller systematisering); speciell (kronologisk, synkron, jämförande-historisk, retrospektiv och DR-); samt metoder för andra vetenskaper (matematiska, konkreta sociologisk forskning, psykologi, etc.). Den historiska metoden bygger på studiet av historia i rörelse, som en utvecklingsprocess. Den logiska metoden innebär att man studerar ett system genom en djupgående analys av dess element. Till exempel gör analysen av en så värdefull källa som "Russkaya Pravda" det möjligt att inte bara ta reda på hur domstolen genomfördes i Kiev-staten, utan också att återskapa ett brett panorama av livet i det antika Ryssland. Historiker använder aktivt klassificeringsmetoden. Beroende på valet av kriterium kan klassificeringen av samma fenomen förvärvas annan sort. Så, politiska partier i Ryssland i början av 1900-talet kan grupperas efter samhällsklassprincipen (godsägare, borgare, småborgerliga, proletära), i förhållande till statligt system(monarkisk, konstitutionell-monarkisk, som förespråkade en demokratisk republik och syftade till att upprätta en socialistisk republik), enligt kampmetoder (reformistiska och revolutionära). Var och en av dessa klassificeringar ger en ny touch till bilden av den sociopolitiska situationen i Ryssland vid den tiden.

Historiker studerar tidigare händelser över tid. Därför använder de ofta den kronologiska metoden, det vill säga de ordnar fakta i sin tidssekvens. En variant av den kronologiska metoden är den problemkronologiska metoden, som bemästrades briljant av V. O. Klyuchevsky och andra framstående ryska historiker. Den synkrona metoden kan leda till mycket intressanta observationer, vilket gör att man kan jämföra händelser som inträffade samtidigt i olika länder. Till exempel glömmer vi ofta att hjälten i "Sagan om Igors kampanj", prins Igor, var en samtida med den engelske kungen Richard Lejonhjärta, den helige romerske kejsaren Fredrik Barbarossa, den georgiska drottningen Tamara och den store mongoliska erövraren Djingis Khan . Många böcker av den berömda historikern L.N. Gumilyov är baserade på den skickliga användningen av den synkrona metoden. Används aktivt i historisk forskning relativt- historisk metod. Att jämföra händelserna under den internationella krisen i juli 1914 med krisen före kriget 1939 hjälper alltså till att bättre förstå mekanismen för uppkomsten av världskrig.

Användningen av metoder från andra vetenskaper öppnar rika möjligheter för historiker. Intressant forskning har skapats inom området "psykohistoria" och "ny social historia". Användningen av matematiska metoder markerade början på en mycket lovande riktning i studien av det förflutna - "kliometri". Fram till nyligen användes matematiska metoder främst när man arbetade med masskällor. Till exempel bearbetade matematikern I. N. Kiselev och historikern S. V. Mironenko, med hjälp av en dator, en del av en enorm samling av formella listor över civila tjänstemän, lagrade i Central State Historical Archive i St. Petersburg och täcker hela 1800-talet. Detta hjälpte dem att dra intressanta slutsatser om hur ålderssammansättningen, förmögenhetsstatusen och den sociala bakgrunden för den härskande eliten i Ryssland förändrades under 1800-talet. Datorteknik gör det möjligt att lösa mer komplexa forskningsproblem: att fastställa författarskapet till historiska verk, att studera innehållet i medeltida texter med hjälp av tekniker för innehållsanalys och därmed att förstå sättet att tänka hos människor från det förflutna.

Följaktligen använder historisk vetenskap resultaten av moderna vetenskapliga och tekniska framsteg. Men samtidigt har det sina egna detaljer. Till skillnad från naturliga och tekniska vetenskaper den kan inte använda den experimentella metoden. Historisk vetenskap studerar människors liv och resultaten av deras aktiviteter. Därför måste hon hantera en komplex sammanvävning av objektiva faktorer och subjektiva personliga principer. Historiens fakta är individuella och svåra att typologisera. Slutligen, i historien, existerar regelbundenhet alltid med slumpen. Så här skrev den framstående ryske filosofen S. N. Bulgakov om detta: "Historiens gång bestäms inte bara av sociologiska skäl som vi redan känner till, allmänna villkor historisk utveckling, men också genom mänsklig verksamhet. Samtidigt är varje mänsklig personlighet något helt nytt i historien, bortom alla förutsägelser. Till skillnad från naturvetenskapen, som har att göra med ett visst antal element och vissa naturkrafter, handlar historien om ett obestämt antal element som ständigt dyker upp och förstörs ... " Användningen av naturvetenskapliga metoder i historien har alltså vissa gränser. Den mekaniska överföringen av forskningstekniker från naturvetenskap och teknologi till historisk vetenskap skapar faran för primitivisering och förvrängning av våra idéer om ett så komplext fenomen som mänsklighetens förflutna.

Låt oss sammanfatta. HISTORIA är en vetenskap som studerar mänsklighetens förflutna i all dess mångfald.

Eftersom den historiska metoden är universell använder alla vetenskaper den. Å andra sidan kan historien i sig betraktas som ett komplex av vetenskaper som studerar olika aspekter av samhällets liv - från politiska och militär historia till vetenskapens och teknikens historia. Och ändå har det huvudsakliga föremålet för historikers vetenskapliga intresse varit och kommer att förbli människan. Den berömda franske historikern M. Bloch skrev utmärkt om detta: ”Bakom de synliga konturerna av landskapet, verktyg eller maskiner, bakom de mest till synes torra dokument och institutioner, helt främmande från dem som etablerade dem, vill historien se människor. Den som inte bemästrat detta kan på sin höjd bli en lärdomsarbetare. En riktig historiker är som en saga kannibal. Varhelst det luktar människokött vet han att bytet väntar honom.”