Конспект заняття тема коло ст. Конспект заняття з математики у середній групі «Чарівне коло. «Ми полюємо на лева»

Завдання:

1. Сформувати уявлення про геометричну фігуру: коло.

2. Закріплювати уявлення розмір двох предметів: великий, маленький.

3. Продовжувати вчити визначати відносини предметів за кількістю: один, багато.

Демонстраційний матеріал: коробки - велика і маленька.

Роздатковий матеріал: кола - великі та маленькі.

Хід заняття

Вихователь пропонує всім дітям взятися за руки по колу.

Вихователь.

Вихователь ставить у середину кола коробку, у якій лежать великі кола.

- Візьміть по одному колу. Подивіться на нього.

- Яка постать, Сашко, у тебе в руках?

— Що ти, Віро, тримаєш у руках?

Вихователь запитує так у кількох дітей, закріплюючи назву геометричної фігури. Потім ставить перед дітьми маленьку коробку, де лежать маленькі кола.

— Візьміть із цієї коробки по одному колу. Проходьте та сідайте на стільці.

- Як називається ця фігура? (Коло.)

— Чи однакові у вас кола за розміром? (Різні.)

- Які у вас кола? (Великий та маленький.)

— Покажіть мені велике коло.

— Покажіть мені коло.

— Подивіться ці коробки. Що можна сказати про їхній розмір? (Одна коробка велика, інша маленька.)

— Покладіть великі кола у велику коробку, А маленькі кола-у маленьку.

- Що ви зробили?

Діти пояснюють свої дії. Вихователь прибирає одну коробку. Потім показує дітям одне коло.

- У мене в руках фігура. Як вона називається?

— Скільки у мене кіл? (Один.)

- А зараз подивіться в коробку. Що там лежить?

— Скільки кіл лежить у коробці? (Багато.)

Вихователь пропонує всім дітям взятися за руки та утворити коло.

Встаньте, діти, встаньте у коло, встаньте у коло.

Як чудово все довкола, все довкола.

— Ось у нас з вами вийшло коло.

Вихователь дякує дітям, і заняття закінчується.

Любов Кутиріна

Конспект заняття з математики в середній групі « Чарівне коло» .

Цілі:

Ознайомити з площинною геометричною фігурою: кругом та його властивостями.

Розвивати вміння бачити у навколишній обстановці предмети, схожі на коло.

Закріпити уявлення про просторові відносини (праворуч, ліворуч).

Тренувати розумові операції аналіз, порівняння та узагальнення.

Розвивати увагу, мовлення, уяву, рухову та тактильну пам'ять.

Хід заняття:

Хлопці, кожна людина має сім'ю. Це найближчі та рідні люди. Із кого складається ваша сім'я? А я сьогодні хочу розповісти вам про зайця Касьяна. У нього також є родина: зайчиха та зайченята. Він із сім'єю живе у лісі. Пішов заєць Касьян якось по гриби і бачить, що на землі колесо лежить. Хочеться зайцеві колесо додому взяти, та чи не знає чи можна. Пролітала повз сорока, яка про все в лісі знала. Вона й сказала, що колесо нічиє. Вирішив Касьян колесо додому забрати. Спробував підняти та не може, тяжке дуже. Як ви вважаєте, як треба вчинити зайцю, щоб доставити колесо додому? (Колесо потрібно докотити до будинку). Касьян прикотив колесо додому. Зайченята зраділи: «Яка велика монета! Який великий гудзик!»А Касьян каже: «Це не монетка і не гудзик. Це колесо».

Хлопці, що спільного є у всіх цих предметів? Давайте розглянемо предмети, які є у вас (монети, гудзики, кільця). Діти розглядають, маніпулюють із предметами. Правильно. Колесо, гудзик та монета котяться. Вони мають однакову форму. Про це ми й поговоримо сьогодні. Послухайте вірш:

Немає кутів у мене

І схожий на блюдце я

На тарілку та на кришку,

На кільце, колесо.

Людям я старовинний друг.

Називають мене – коло.

Оглянься уважно –

Побачиш обов'язково.

Прикріплюю на магнітній дошці коло. Давайте подумаємо, які предмети схожі на коло(тарілка, годинник, торт і т. д.). А я також принесла предмети круглої форми (підставка, коробочка, блюдце, брошка)Подивіться перед вами дві ниточки. Якого кольору ниточки? (коричнева та чорна). Що ще можна сказати про них? (коричнева ниточка довга, а чорна ниточка коротка). Давайте зробимо з ниточок кола. Які вийшли кола? (маленький та великий)Чому колоз коричневої ниточки більше, ніж із чорної (ниточка була довшою)Обведіть кола пальчиком.

Фізкультхвилинка:

На підлозі лежить мотузочка. Давайте зробимо з неї коло.

Встаньте діти, встаньте в коло,

Встаньте в коло, встаньте в коло,

Ти мій друг, і я твій друг,

Найкращий друг.

Робимо великий коло, маленький, коло вгорівнизу.

Хлопці, заєць Касьян отримав листа від свого друга ведмедя. Ведмідь надіслав малюнок візка, який змайстрував сам (Прикріплюю на дошку). Візок чомусь не їде. Ведмідь запитує, чому ж не їде його візок? (бо у неї трикутні колеса)Як допомогти ведмедеві? Що йому потрібно зробити? (переробити колеса на круглі) Заєць Касьян напише своєму другові та підкаже, що йому треба зробити. Зайченята отримали завдання у лісовій школі. Вони також вивчають коло. Допоможемо їм виконати завдання. Покладіть перед собою великий коло червоного кольоруправоруч від нього коло жовтого кольору . Зліва від червоного покладіть коло зеленого кольору. Праворуч від жовтого маленький червоний коло. Скільки всього кіл поклали? (чотири)Скільки червоних кіл поклали? (два)Покажіть найбільший коло. Покажіть найменший коло.

А тепер подивіться на картинки та скажіть, які предмети круглийформи на них зображені? ( круглий стіл , кругле дзеркало, круглий гудзик, круглий торт, кругла брошка)

Хлопці, ви великі молодці. Ми дізналися багато про колоі навчилися знаходити його серед інших фігур. А тепер давайте зробимо для нашого зайця Касьяна листівку. Показую. Це веселий заєць, який їде велосипедом, а в руках у нього повітряні кулі. Давайте наклеїмо ці різнокольорові кулі. Діти наклеюють кулі.






Конспект заняття на тему: «Коло. Окружність».

Курс «Математика та конструювання»

Присякар Юлія Володимирівна – вчитель початкових класів

Тема урока: «Кількість і коло»Дидактична мета: познайомити учнів з поняттями «коло» та «коло»Тип уроку: «Відкриття нових знань»Завдання уроку:

Отримати теоретичне та практичне уявлення про коло та коло, як про геометричних фігурах; розвивати практичні вміння – користуватися циркулем;

Розвиток математичної мови, спостережливості, логічного мислення, підвищення уваги до питання, що вивчається, самостійності навчальної діяльності, формування навичок навчальної праці;

Виховання акуратності, прищеплення умінь спільно працювати;

Методи навчання : продуктивнийФорми організації пізнавальної діяльностіучнів: -фронтальна, парна, груповаЗасоби навчання: -ПК, мультипроектор, інтерактивна дошкаТехнологічна карта заняття

Етап уроку

Організація учнів на дослідження проблемної ситуації

1 .Послухайте і відгадайте загадку:У двері увійшла тварина,До того голодне:З'їло віник і мітлу,З'їло килимок на підлозі,Фіранки на вікніІ картину на стіні,Зі столу злизнула довідкуІ знову пішло на грядку. (Коза)

2 .Розгляньте уважно малюнок на слайді.- На яку фігуру схожа площадка, яку вищипала козочка?-Як вийшов у козочки такий майданчик? Давайте прочитаємо діалог Миші та Маші.

Підведення до «відкриття» нового знання за допомогою спонукаючого діалогу 3. Починає розмову, вимагаючи розгорнутих відповідей:- Чим є кілочок,до якого прив'язана мотузка?- Чи може коза Білочка пощипати всі квіточки усередині кола?

4.

Коли вся трава в межах первісного кола буде вищипана, то як можна дати можливість Білочці пощипати свіжої трави?

Складають план досягнення мети та визначають кошти

2 . Розглядають малюнок на слайді та читають діалог. Маші та Миші«Чому наша коза Білочка вищипала рівний майданчик? Вона ж не знає геометричних фігур», - спитав Мишко у сестри.«Ми забили кілочок, щоб прив'язати Білочку. Це - центр кола, в якому пастися Білочка. Прив'язали мотузку. Білочка не може відійти від центру більше, ніж на довжину цієї мотузки. Саме так у геометрії і виходить коло», – пояснила Маша.

3 .-Центром кола.-Може. У якій би точці всередині кола не знаходилася квітка, мотузка не заважатиме цьому. Довжина мотузки більша, ніж відстань від центру кола до того місця, де росте квітка.4. Діти дають варіанти відповідей (вибирають на слайді)

а) подовжити мотузку;
б) укоротити мотузку;
в) перенести кілочок в інше місце;

2. Практичне завдання . -На початку уроку ми з вами сказали, що коло досить часто зустрічається в нашій повсякденному житті, скажіть, а чи є ігри, в яких ми зустрічаємося з цією геометричною фігурою.-Давайте подивимося, з якою проблемою зіткнулися Маша та Мишко у наступному завданні? Дітям для гри треба було позначити коло на піску. Як це зробити?- А якщо немає мотузки?- А чи можна позначити коло, якщо немає ні мотузки, ні палиці?

3. Для того, щоб накреслити коло, потрібно провести його кордон.- Що означає межа фігури?– Що є межею прямокутника?-А як може називатися межа кола? -Правильно, хлопці, цей кордон називається коло. А для того, щоб побудувати коло на кресленні, використовують спеціальний інструмент, який називається ЦИРКУЛЬ.Циркуль складається з двох ніжок, на кінці однієї голка, а наприкінці другої - грифель. За головку ми тримаємо та повертаємо циркуль.Чи знайоме вам це слово?- Абсолютно вірно. Ми знаємо, як слід писати слово «циркуль». А як працювати із циркулем ми познайомимося сьогодні.-Розгляньтемалюнок і поясніть, як за допомогою циркуля проводять кола.

Хлопці, як ви думаєте, чи потрібно дотримуватися техніки безпеки при роботі з циркулем і чому.

2 . Накреслити коло можна за допомогою мотузки. Якщо один кінець закріпити в центрі, а з іншим кінцем обійти довкола, то вийде коло.-Верьовку можна замінити палицею.- Так. Якщо двоє хлопців візьмуться за руки, один із них стоятиме на місці, а інший обійде навколо нього, то вийде коло.

3. Діти висловлюють припущення.

Кордоном прямокутника є його сторони.

Цей кордон називаєтьсяОКРУЖНІСТЬ.

На уроках російської мови ми знайомилися зі значенням цього слова та з його правописом.

Діти пояснюють, як потрібно працювати з циркулем та чому з ним необхідно працювати акуратно.

Самостійна робота. Здійснюють самоперевірку, крок за кроком порівнюючи з еталоном . Для того щоб правильно накреслити коло потрібно: 1. Олівцем відзначить точку, в якій буде знаходитися голка циркуля (це потрібно для того, щоб якщо голка циркуля зіскочить з даної точки, можна було легко її визначити) 2. Ставимо крапку на площині аркуша паперу, позначаємо її О – центр кола. 3.сумісний з точкою Про кінець голки. 4. Здійснюємо круговий рух ніжкою циркуля.

Діти виконують побудову та зафарбовують кола.

Формування цілісної системи провідних знань на тему

Хлопці, а хто з вас був у цирку?Як називається місце, де виступають артисти?– А яку форму має арена?- Чому арена має форму кола?-Чому обрано саме цю форму?-Яких розмірів арена?(Відео «Галілео» Випуск №127)

Можливо, ви знаєте, що не лише у цирку арена має форму кола, а й у деяких видах спорту спортсмени виступають на майданчиках круглої форми. Як називаються ці види спорту?

Гра «Коло чи коло»

-кришка,-Бублік,-тарілка,-бублик,-кільце,-браслет,- млинець

Дзеркало

Галина Дурінова
Конспект заняття «Коло» для дітей з ОВЗ.

Конспект заняття «Коло» для дітей з ОВЗ.

Дурінова Г. Ст, вчитель-логопед.

На занятті діти сидять у колі на стільчиках чи підлозі. Різні ритмічні ігри, використовувані на «Колі», позитивно впливають дітей із особливостями розвитку. Вони сприяють адаптації, розвитку спілкування, емоційно-вольової сфери, наслідувальну діяльність. Усі ігри проводяться дуже емоційно. Можуть використовуватися ігри, що відповідають лексичній темі.

Завдання:

Розвиток наслідування,

Розвиток активної наслідувальної мовної діяльності,

Активізація зорової та слухової уваги,

Стимуляція тактильної взаємодії дитини з іншими дітьми

Розвиток здатності до переключення уваги.

Структура:

Привітання,

Ігри на наслідування,

Ритмічні ігри

Сенсорні ігри

Закінчення.

Матеріал: іграшки (лев, миша, порося, дзвіночок, кубик та зображеннями музичних інструментів, папка планшет (2 штуки, картки з фотографією та ім'ям кожної дитини, картинки з умовними зображеннями явищ природи).

Хід заняття:

1. Вітання.У коло ставимо стільці, сідаємо. Беремося за руки: «Усім, усім, усім доброго ранку!»

2."Хто прийшов у дитячий садок?У Л. папка-планшет та картки з фотографією та ім'ям кожної дитини. Логопед показує картку:

Хто прийшов у дитячий садок? (Називається ім'я дитини)

Хто (ім'я дитини)?

і т. д. називаємо всіх дітей

3. «Яка погода?».Л. бере планшет папку та картинки з умовними зображеннями явищ природи.

Нині пора року осінь. Яка ж сьогодні погода?

Дітям показуються картинки із зображеннями явищ природи та називаємо їх.

Це дощ. Покажемо, як іде дощ: кап, кап, кап. Це злива. Злива йде так тук, тук, тук. Вітер шумить так «ш-ш-ш».

Подивились у вікно. Дощ сьогодні є? (Діти відповідають «так» чи «ні». Якщо «так», то вішають картинку на папку-планшет. Запитуємо про інші явища природи.)

У всіх іграх з іграшками, іграшки ставляться до центру кола, після оголошення гри.

4. Гра з дзвіночком.

Дзвіночок.

Я біжу, біжу, біжу, (дитина встає, біжить навколо «кола» і дзвонить у дзвіночок, інші сидять і ляскають по колінах)

Дзвіночок я несу.

Дзвіночок у руки дам,

І на місце сяду сам. (Дитина сідає на стілець)

Кому ти даси дзвіночок? (дзвіночок передається іншій дитині, вона біжить, співається пісенька)

5. «Ми полюють на лева».

Частина 1

Ми полюємо на лева (плескаємо по колінах)

Не боїмося ми його,

У нас величезна рушниця (Піднімаємо одну руку вгору)

Вжик-вжик (Кулаком однієї руки проводимо по долоні іншої і навпаки)

І розжарений меч, один, два. (складаємо руки разом, торкаємося ними спочатку одного плеча, потім іншого.)

Частина 2

Що там попереду? (робимо з долоні козирок над чолом)

Таке сипке, таке гаряче. (торкаємося вказівним пальцем лівої руки до правої долоні)

Це – Пустеля.

Нам над пустелею не пролетіти, (Руки разом, піднімаємо їх вгору)

Нам під пустелею не проповзти, (Руки разом, опускаємо вниз до підлоги)

Нам цю пустелю не оминути, (Розводимо руки в сторони)

Дорога лежить навпростець. (Руки разом, робимо рух прямо перед собою - від себе)

Ідемо пустелею «шик-шик-шик» (потираємо долоні)

Частина 1

Що там попереду?

Таке зелене, таке топке.

Таке смердюче. (Затискаємо ніс)

Це Болото.

Нам над болотом не пролетіти,

Нам під болотом не проповзти,

Нам це болото не оминути,

Дорога лежить навпростець.

Ідемо пустелею. (вказівними пальцями обох рук по черзі піднімаємо куточки губ, прицмокуємо)

Частина 1

Що там попереду?

Така висока, така тверда, така холодна. (Піднімаємо руки вгору, стукаємо по стільці, трьом плечі)

Нам над горами не пролетіти,

Нам під горами не проповзти,

Їх ці гори не оминути,

Дорога лежить навпростець.

Ідемо через гори. (Долонями, стукаємо себе по верхній частині грудей і тягнемо звук «А-а-а»)

Частина 1

Що там попереду?

Таке м'яке, пухнасте, (кругові рухи руками біля голови)

зубасте, ікласте. (Показуємо «зуби» руками)

Побігли!

Горами. (Показуємо гори)

Болотом. (Показуємо болото)

По пустелі. (Показуємо пустелю)

Втекли від лева. (Проводимо рукою по лобі)

6. Сенсорна гра«Порося».

Порося.

Хто хоче бути поросям? (Дитина лягає, інші її погладжують)

Дорогі мама з татом

Дайте нам борошна та солі,

Випекли ми порося

Спекли, а він як верескне (Щокотіть дитину)

7. Гра «Кубік» із музичними інструментами

(Передаємо кубик по колу. Дитина, у якої вона виявляється, коли закінчується пісня, вибирає музичний інструмент)

Кубик котиться по колу,

Передай кубик другу.

Кубик може розповісти,

На чому тобі грати.

У що ти хочеш грати?

(Дудочка – співаємо «ду-ду-ду»).

Ложки - "тук-тук-тук".

Барабан - "бом-бом-бом".

Бубен - "Бум-бум-бум".)

8. Гра «Миша».

Миша полізла якось, (Нахиляємося вниз до шкарпеток ніг, і перебираючи руками вздовж

Подивитися яку годину. ніг, тулуба, піднімаємось до голови)

Раптом годинник пробив: «бом!» (Хлопаємо над головою один раз)

Миша скотилася шкереберть. (Руки стискаємо в кулачки, і крутимо один навколо одного)

Миша полізла вдруге

Подивитися яку годину

Раптом годинник пробив: «бом, бом!» (Хлопаємо над головою двічі)

Миша скотилася шкереберть

Миша полізла втретє

Подивитися яку годину

Раптом годинник пробив: «бом, бом, бом!» (Хлопаємо над головою тричі)

Миша скотилася шкереберть.

8. Закінчення.Беремося за руки. «Всім, усім дякую!»

Список літератури:

1. Аверіна І. Є. Фізкультурні хвилини та динамічні паузи у дошкільних освітніх установах: практ. посібник/І. Є. Аверіна. - М.: Айріс-прес, 2008.

2. Ігрове заняття «Коло» Ю. Г. Зарубіна, М. Г. Попова ( http://www.osoboedetstvo.ru/files/book/file/zarubi01.pdf)

3. Фольклорні ігри в інклюзивному дитячому садку. А. Фондорка, музикальний керівник. Є. Є. Леонтьєва, вчитель-дефектолог ( http://refdb.ru/look/1603603-p20.html)

Цілі та завдання уроку:

  • Ознайомити з новими поняттями (коло, коло, радіус, діаметр).
  • Вчити користуватися циркулем для креслення кола.
  • Провести інструктаж з техніки безпеки щодо правил користування циркулем та ножицями.
  • Закріплювати вміння вирішувати завдання та приклади.
  • Розвивати обчислювальні навички, увага, логічне мислення, пам'ять.
  • Виховувати працьовитість, дисциплінованість;

товариство; акуратність та обережність, застосовуючи циркуль та ножиці.

Форма проведення уроку: майстерня.

Обладнання: Підручник "Математика" 3 клас часть1/ Упоряд. М. І. Моро, М. А. Бантова, Г. Ст Бельтюкова, С. І. Волкова, С. Ст Степанова. Видавництво М.: "Освіта", 2003; моделі фігур; циркуль; ножиці; клей; кольоровий папір; зразок аплікацій.

І. Хід уроку

Організація класу.

У: Створимо один одному гарний настрій. Як це ви зробили?

Посміхнулися одне одному.

Побажали отримати “5”.

А я пообіцяв допомогти тому, хто буде важко.

Я бажаю успіхів у роботі.

У: А який девіз нашої роботи? Д (хором):

Усі допомагають кожному, кожен допомагає всім.

У: Я бажаю добре попрацювати, творити красиво, акуратно.

ІІ. Постановка теми та цілей уроку.

У: Продовжуємо працювати у нашій майстерні. На дошці записано тему уроку (закрито). Ми повинні її дізнатися та поставити перед собою завдання.

1). Розшифруйте запис, розташувавши відповіді в порядку зменшення, і ви дізнаєтесь слово. Для цього потрібно збільшити кожне із чисел у 9 разів.

Відповідь:

2). Розшифруйте запис, розташувавши відповіді в порядку зростання, і ви дізнаєтесь слово.

У групах учні думають над тим, яка тема уроку.

У: - Хто здогадався, яка тема уроку? (Діти називають.)

Я думаю, що ми дізнаємося про коло.

А я думаю, що ми дізнаємося про коло і згадаємо, що знаємо про коло.

У: Молодці, хлопці! Ви правильно здогадалися. А ще сьогодні вчитимемося користуватися циркулем для викреслення кола. Дізнаємося ще нові поняття: радіус та діаметр.

ІІІ. Робота над пройденим матеріалом.

У: Усі навчальні завдання приймаються, але спочатку потренуємо увагу та пам'ять.

Виконайте вправу 5, стор. 95 самостійно:

1 варіант – 1 рядок; 2 варіант – 2 рядок; 3 варіант – 3 рядок.

Взаємоперевірка здійснюється так: діти 1 варіанти 1 групи перевіряють роботу дітей 1 варіанти 2 групи та навпаки; діти 2 варіанти 1 групи перевіряють роботу дітей 2 варіанти 2 групи і т.д.

Поставте на полях оцінку. ІV.

1). Робота над новим матеріалом

Робота за підручником, стор. 94.

У: З колом ви знайомі з дитинства. Де ми можемо зустріти коло?

Я бачив циферблат у годиннику у формі кола.

А я катаюся на велосипеді і колеса теж у формі кола.

Телефон також має коло, яке ми обертаємо, набираючи номер. У: Правильно, хлопці. Консервна кришка також має форму кола. (Показую.) Кордони будь-якого кола – це. Гумка, яку можна вийняти з консервної кришки (показую) – це “коло”. Прочитайте правило про коло в підручнику (с. 94) і скажіть, що ви про нього дізналися.

2). Розмова про циркуль. Правила техніки безпеки: “Правила користування циркулем та ножицями”.

Циркуль – це креслярський інструмент. З ним треба працювати обережно. Не можна підносити голкою до обличчя і не можна передавати циркуль сусідові "голкою вперед". Ножицями також потрібно користуватися обережно: личить не підносити, передавати сусідові "тупим кінцем", тобто кільцями.

У: Розкажіть правила користування циркулем та ножицями.

(Діти розповідають.)

У: Яка ніжка циркуля стоїть у центрі кола – голка чи грифель?

Я думаю, що в центрі кола має бути голка.

Звичайно голка, бо грифель має малювати.

У: Гострий кінець циркуля повинен залишатися в одній точці, а відстань між ніжками циркуля не повинна змінюватися. Його треба тримати за хвостик, а не ніжку.

(Центр вчитель відзначає та показує на кресленні.)

Якою ніжкою циркуль креслить?

Д: Циркуль креслить грифелем.

У: Прочитайте про це у підручнику, стор. 94.

У: Ніжки циркуля рухаються. Що треба зробити, щоб накреслити велике коло – розвести їх чи зрушити ближче?

Я думаю, що треба ніжки циркуля розвести.

Ні, я думаю, їх треба зрушити ближче.

Ти помиляєшся: якщо ти зрушиш ближче ніжки циркуля, то отримаєш маленьке коло, а нам потрібно накреслити велике коло.

У: Ти правильно здогадався, Альоша. Щоб накреслити велике коло, ніжки циркуля потрібно розвести. Спробуйте накреслити найбільше коло, яке поміститься на вашому аркуші. (Учні креслять найбільше коло, відзначають, у кого краще в групі вийшло.) А тепер найменше, яке у вас тільки вийде (на тому ж аркуші в будь-якому місці, можна всередині великого кола).

3). Складання аплікації на кольоровому папері.

Матеріал: зразок аплікації, циркуль, кольоровий папір для основи, клей, ножиці.

1 групі потрібно зробити аплікацію "Страусеня".

2 групі – аплікацію “Курча”.

Діти роблять аплікацію на аркуші кольорового паперу. Деталі домальовують фломастером. Можна намалювати фон чи траву, сонечко.

V. Фізкультхвилинка.

У: А зараз трохи відпочинемо.

Руки підняли та похитали

Це дерева у лісі.

Руки зігнули, кисті струснули

Вітер збиває росу.

У сторони руки, плавно помахати -

Це до нас птахи летять.

Де вони сядуть, теж покажемо –

Руки зігнули назад.

4). Завдання 1, стор. 95. Уважно прочитайте.

Накресли і виріж будь-яке коло і переконайся за допомогою перегинання, що діаметр ділить коло навпіл. Розфарбуй половину кола. Скільки половин у колі?

Матеріал: ножиці, циркуль, папір.

У: Накресліть будь-яке коло. Виріжте коло, відзначивши центр (проколіть його грифелем). Зігніть кола так, щоб центр опинився на лінії згину. Скільки половин у колі?

Коло поділили на дві частини.

Вийшло дві половини.

У: Зафарбуйте половину кола. Які вийшли частини?

Гадаю, однакові частини.

А я теж так гадаю.

Мені здається, що на рівні частини поділили коло.

Чому ви думаєте, що вони рівні?

Вони підходять, якщо додати одну частину до іншої.

Я зрозуміла, чому рівні частини, адже вони поєднуються.

У: Молодці. А яка лінія згину?

Вона рівна, гладка.

Вона пряма.

У: Правильно, лінія згину пряма. Чи має вона початок і кінець?

У: А як вона називається?

Мені здається, що це відрізок.

Я теж гадаю, що це відрізок.

У: Правильно, хлопці. Молодці. Подивіться, я ще побудую кілька відрізків у цьому колі. Чим відрізняється перший відрізок від решти? (Вчитель робить у колі ще кілька згинів паралельно діаметру.)

А ще чим цікавий цей відрізок? Чим він відрізняється від усіх інших?

Д: Він проходить через центр.

Цей відрізок, який проходить від краю кола до іншого краю через центр, називається - діаметр. З усіх відрізків, що з'єднують два протилежні краї кола, діаметр – найдовший.

Прочитайте діаметр підручника, стор. 95.

5). Вправа. Малюнок на дошці.

У: Виберіть малюнку на дошці ті кола, у яких проведено діаметр.

У: Скільки діаметрів можна провести в колі?

Думаю, що діаметрів може бути багато.

І я також так вважаю.

Які вони всі за довжиною?

Вони однакові.

Ще можна сказати рівні.

У: Зігніть ваше коло діаметром. (Діти складають.) Ви отримали півколо. А тепер складіть півколо навпіл. Де опинився центр кола? Покажіть його. Ця фігура, яку ми отримали, має свою назву – сектор. Розгорніть ваше коло. Проведіть пальцем від центру кола до краю по згину. Цей відрізок називається словом радіус.

Скільки радіусів на вашому колі?

У мене вийшло 4 радіуси.

У мене також їх 4.

Які по довжині всі радіуси? Перевірте за допомогою циркуля.

Д: - Радіуси однакові.

Відповідь: Прочитайте радіус у підручнику, стор.

6). Завдання 2, стор. 95. Прочитайте завдання.

Виміряй радіус кожного кола і накресли кола з такими ж радіусами, але з центром в одній точці.

Діти працюють самостійно.

7). Самостійна робота. Вирішення задач.

2 учні вирішують біля дошки.

1 варіант вирішує задачу 3, стор.

2 варіант вирішує задачу 4, стор.

Самоперевірка.

Вчитель оцінює роботу учнів, а командири груп допомагають вчителю.

VІ. Підсумок уроку. Рефлексія.

У: Протягом уроку ви були активні та уважні.

Чи впоралися ми з вами з поставленими завданнями?

Д: Так, впоралися.

У: Що на уроці вам найбільше сподобалося?

Мені сподобалося вирішувати приклади та завдання.

А мені сподобалося креслити циркулем.

А мені подобається працювати самостійно.

Мені сподобалося робити аплікацію. Вони вийшли у нас гарними.

Мені теж сподобалося креслити циркулем та ще робити аплікацію.

У: Що ви запам'ятали про коло?

Я запам'ятала, що її можна накреслити за допомогою циркуля. Їм потрібно скористатися обережно, акуратно.

А ще коло – це межа кола.

У: Чим коло відрізняється від кола?

Д: Ми сказали, що коло – це межа кола. А коло – це площа, що обмежується коло.

У: А що ви запам'ятали про діаметр?

Діаметр – це відрізок, який проходить від краю кола до іншого краю через центр.

Цей відрізок найдовший. Він з'єднує два протилежні краї кола.

У колі можна провести скільки завгодно діаметрів. Вони будуть однакові.

У: Молодці, хлопці. А що таке радіус?

Це відрізок, що з'єднує центр кола з якоюсь її точкою.

Радіуси рівні.

У: А тепер я пропоную зробити ще одну аплікацію. На плакаті намальовано цирковий слон. Він дуже любить жонглювати м'ячами, але сьогодні м'ячів у нього немає. У вас на столі є кольоровий папір. Ви накреслите коло, яке вам сподобається, виріжете коло і наклеєте так:

  • червоне коло, якщо вам сподобалося працювати на уроці;
  • синє коло – не сподобалося працювати на уроці;
  • зелене коло – не дуже сподобалося.

(В результаті з 10 осіб, які навчаються у класі, було наклеєно 10 червоних кіл.)

У: Дякуємо за урок. Мені дуже сподобалося, як ви працювали.

Вчитель оголошує оцінки.

VІІ. Домашнє завдання.