Конспект заняття у середній групі «Властивості води. Відкрите заняття з дослідницької діяльності у середній групі "чарівниця вода"

Муніципальне бюджетне дошкільне освітня установа

Центр розвитку дитини Дитячий садок «Ведмедик»

671561 Республіка Бурятія, Муйський район, п. Таксімо, вул. Латвійська19.

Узгоджено

Старший вихователь

Казанцева Н.В.______

Конспект заняття у середній групі «Властивості води»

Вихователь середньої групи «Голубичка»

Герасимович Христина Ігорівна

Також 2015

МЕТА: Познайомити дітей із деякими фізичними властивостямиводи.

Завдання:

Освітня

Дослідження смаку та кольору води, ознайомлення з властивістю «прозорість», закріплення знань про воду, як розчинника.

Розвиваюча

Розвиток пізнавального інтересу до предмета, вміння працювати у парі, мовлення, мислення, уваги, пам'яті.

Виховна

Виховання допитливості, впевненості у собі, уважності, акуратності.

Напрями: Пізнавальний, фізичний, художньо-естетичний, мовний.

Обладнання для дітей: на кожну дитину скляні склянки з водою та молоком, цукор рафінад, сіль, фарба гуаш, камінці, ложки, серветки світло-блакитного кольору та шматочки паперу синього, білого та зеленого кольору, сонечки та хмарки з кольорового картону (на магнітах) .

Обладнання для вихователя: дві склянки, одна з водою інша з молоком, шматочки картону синього, білого та зеленого кольору, столик біля дошки, предмети для гри цибуля, часник, лимон, цукерка, склянка чистої води

Хід заняття:

I Організаційний момент.

(Стук у двері. Вихователь вносить Крапельку) .

Подивіться, хто прийшов до нас у гості? Мабуть, це Крапелька. Давайте з нею привітаємось (діти вітаються)

II Цілепокладання та мотивація.

Вона підготувала вам дуже цікаву, але досить складну загадку. Відгадавши її, ви дізнаєтеся, про що ми сьогодні говоритимемо.

Я і в хмарі, і в тумані, і в струмку, і в океані,

І літаю, і біжу, і скляною бути можу. (вода)

Правильно! Отже тема нашої розмови – вода.

(Звучить аудіозапис дзюрчання струмка)

Діти, послухайте і визначте, що це за звуки. (Відповіді дітей). Справді, це дзюрчить струмок. Сьогодні ми з вами вирушимо в подорож до Царства Води, але не одні, Крапелька вирушить з нами в цю дивовижну подорож.

Ви чули про воду?

Кажуть, вона скрізь!

У калюжі, в морі, в океані

І в водопровідному крані

Хлопці, наша Крапелька багато бачила, багато цікавого знає про воду та хоче поділитися своїми знаннями з вами. Сьогодні ми займатимемося дослідженням води, робитимемо відкриття як справжні вчені. А хто такі вчені та чим вони займаються? (Відповіді дітей) .

Отже, уявіть, що ви вчені.

Прошу пройти до першої лабораторії. (Виховник нагадує про правила поведінки в лабораторії).

Для проведення досвіду нам знадобляться склянки з чистою водою, фарба, цукор, кухонна сіль. Все це варте у вас на столі.

Покладіть у склянку із чистою водою фарбу. Завадіть ложечкою воду. Що сталося з фарбою? Правильно вона розчинилася.

Покладіть в другу склянку з водою один шматочок цукру. Ви бачите цукор? Перемішайте воду із цукром. А зараз ви бачите шматочок цукру? Чи не бачите? А куди ж він подівся? Розчинився? Правильно, цукор розчинився у воді.

Покладіть у третю склянку із чистою водою чайну ложечку солі. Ретельно розмішайте. Зараз ви бачите сіль? А чому не бачите? Правильно, сіль розчинилася у воді.

Що можна сказати про воду за наслідками цього досвіду. (Відповіді дітей про те, що вода може розчиняти речовини. Вода-розчинник)

А тепер підійдемо до іншого столу і подивимося, що за сюрприз нам приготувала Крапелька.

У вас на столах стоїть по 2 склянки, в одному молоко, в іншому вода.

Візьміть по одному камінчику і покладіть їх у склянки: один камінчик у склянку з водою, а інший – у склянку з молоком.

У якому зі склянок видно камінчик? Чому? (Вода прозора). А що означає «прозора»? (Відповіді дітей) .

Подивіться уважно та скажіть: якого кольору молоко? А колір води нагадує колір молока? Значить, колір води не... білий. Згодні?

Як ви вважаєте, а якого кольору вода? Можливо, колір води схожий синій колір? (вихователь бере шматочок кольорового паперу та прикладає до склянки з водою)

Подивіться у мене в руках шматочки паперу різного кольору, чи можна порівняти колір води з одним із цих кольорів? Пропоную вам порівняти колір води із квітами паперу. (Аналогічно діти досліджують колір води, прикладаючи зелений, синій та білий шматочки кольорового паперу до склянки з водою. Тобто діти з'ясовують, що вода не синя, не зелена тощо).

Отже, чи можна порівняти колір води з одним із цих кольорів? Правильно не можна! Чиста вода не має кольору. Вода безбарвна.

Вчені ви зараз зробили відкриття: вода не має кольору, вона безбарвна.

А тепер Крапелька пропонує нам трохи відпочити.

Фізхвилинка

Море дуже широке,

(Діти широко розводять руки убік.)

Море дуже глибоке.

(Присідають, торкнувшись руками підлоги.)

Рибки там живуть, друзі,

(Виконують рух "Рибка".)

А ось воду пити не можна.

(Розводять руки убік, піднявши плечі.)

Хлопці, Крапелька каже, що ви ще не всі дізналися про властивості води та пропонує пограти у гру. Я вам показуватиму предмети, а ви повинні назвати, що це і його смак. (Зображення лимона, цукерки, цибулі, часнику, і т. п., а потім показує склянку з водою) .

А вода? Адже ви всі пили воду. Має смак? Яка вода на смак? (без смаку). Хто не вірить, що вода не має смаку, підійдіть та спробуйте. (На столі підготовлені стаканчики з водою)

Правильно. Яке відкриття ви зараз зробили? (Відповіді дітей) .

V Узагальнення та систематизація знань.

Хлопці, ви сьогодні такі молодці! Адже ви були справжніми вченими та зробили сьогодні багато відкриттів! І тепер кожен з вас може розповісти своїм батькам та друзям про те, що вода… (діти роблять висновок)

(Відповіді дітей: без кольору, без смаку, прозора, розчинник).

VI Рефлексія.

У мене на дошці сонечки та хмарки. Якщо вам було цікаво на занятті, якщо вам сподобалося бути вченими та робити відкриття, якщо вам сподобалося грати, то візьміть сонечко, а якщо вам було сумно, нудно – тоді хмаринку. (Діти виходять до дошки) .

Конспект заняття у середній групі.

Освітня область –пізнання.

Вид дитячої діяльності : пізнавально - дослідницька, ігрова, комунікативна.

Розділ програми «Райдуга» Пізнаю світ.

Тема: «Чарівниця Вода».

Програмний зміст:1. Розширити знання про воду, дати знання про властивості води.

2. Розвивати допитливість, прагнення брати участь у експериментах з водою.

3. Ознайомити із схемами властивостей води.

5. Вчити робити висновки, висновки на основі використання схем.

6.Розвивати спостережливість.

7. Виховувати інтерес до неживої природи.

Активізація словника: судина, лабораторія, схема, властивості води (безбарвна, прозора, тверда)

Пасивний словник: Ставок, джерело, дослідники, фарбується, твердий та рідкий стан води.

Матеріали до заняття: накидка, атрибут хмаринки на голову, атрибути крапельки із загадками для всіх дітей, блакитне відерце, склянка з молоком, склянка з водою, дві ложечки, склянки для всіх дітей,графин з водою, фарби та пензлики, різні судини, комірка з льодом, аудіозапис, альбом «Вода», дитячі малюнки, схеми, льодяники-частування.

Попередня робота:заморожування води, серія занять та ігор з водою, взаємодія з батьками.

Хід заняття.

Хлопці, вставайте в коло, ми з вами пограємось у гру «Сухе – мокре».

Я вимовлятиму слово, якщо це слово пов'язане з водою – лясніть у долоні, якщо не пов'язане з водою – тупніть ногою.

Слова: калюжа, будинок, бурулька, пара, сніг, подушка, річка, барабан, ставок, джерело. Молодці!

Сьогодні ми з вами говоритимемо про воду і робитимемо досліди з водою, як справжні дослідники. А зараз закрийте очі. (Надягаю на голову атрибут хмарки).

Відкривайте очі.

Я Чарівниця Вода

Я на світі всіх важливіший

Я чарівніший за всіх на світі

Я на світі всіх потрібніша.

Я прийшла із сюрпризом до вас. У мене є чарівне відерце, а в ньому крапельки із загадками. Хочете отримати крапельку і перетворитися на них? Тоді розгадайте загадки.

Загадки.

Росте вона вниз головою

Не влітку росте, а взимку,

Трохи сонце її припече,

Заплаче вона, потече. (Сулька)

2.Рибам зиму жити легко, дах – чисте скло. (Льод).

3. Лежала ковдра м'яка, біла, сонце припекло, ковдра потекла. (Сніг).

4. Багато води, плавати можна, а пити не можна, де така вода? (У морі).

5. Влітку біжить, узимку спить, весна настала, знову побігла. (Річка)

Молодці! Усі загадки відгадали, у кожній загадці ховалася вода, адже всі відгадки пов'язані з водою. Отримуйте крапельки. (Надягаємо на голову).

Хлопці, скажіть, навіщо людям потрібна вода? (Пити, їжу готувати, митися, купатися, і т.д.)

А в дитячому садкуми з вами хлопцілюбимо водою вмиватися.

Давайте пограємо.Фізкультурна хвилина

Треба нам треба помитися!

Де тут чиста водиця?

Кран відкриємо: - ш-ш-ш!

Руки моєму:-с-с-с!

Щечки, шию ми потремо

І водою обллємо!

Хлопці, як ви вважаєте, вода – жива? Вода, це неживої природи. У воді живе багато живих організмів:

Хто мешкає у воді? Риби, рослини, тварини…

А вода має колір? -Погляньте і порівняйте. Це вода, а це молоко.

Де видно ложечку? Висновок: вода безбарвна, прозора.

А може вода стати кольоровою?

Якщо ми до неї додамо фарбу? Давайте спробуємо. Підійдіть до столів. Візьміть пензлик. Наберіть фарбу і опустіть у воду, акуратно розмішайте її пензликом.

-Що Ви побачили? (Вода забарвилася,прийняла колір фарби) А щоб ви не забули про це, я покажу вам схему, безбарвною та забарвленою водою. (Показ схеми).

Ще одне звластивість води, вона не має форми, куди ми воду наллємо, форму тієї судини вона й набуде. Я наливаю води ось у цю посудину, а зараз ось у цю посудину. Що відбувається? Вода набуває форми тихсмокчудов, у які ми її наливаємо. А що буде, якщо я наллю воду на стіл, вона просто розтечеться. Подивіться, якою схемою позначається ця властивість води. (Показ схеми)

Водаще має властивість набувати твердого стану, тобто замерзати і перетворюватися на лід, а якщо лід нагріти, то він розтане і перетвориться на рідину. Подивіться на ці крижинки. Пам'ятаєте, ми вчора винесли воду на балкон, і що з нею сталося? (Змерзла, перетворилася на лід). Нехай тепер постоїть у теплі, подивимося, що буде з льодом. Ось ця схема позначає охолодження та танення води. (Показ схеми).

Аліна вивчила вірш про сніг і хоче нам його прочитати .(Читання вірша)

Ви можете показати. Як подорожує вода?

Давайте пограємо вгру «Хмарка і крапельки».

Уявіть, що я – мама Хмарка, а ви мої дітки – крапельки. Робіть усе, що скажу.

Крапельки, вам час вирушити в дорогу. Потрібно напоїти все довкола. Полетіли крапельки на землю. Пострибали, пострибали, нудно їм стало поодинці стрибати. Зібралися вони разом і потекли маленькими, веселими струмками (аудіозапис) (діти беруться за руки по двоє, утворюючи струмки. Зустрілися струмки і стали великою річкою. (З'єдналися в один ланцюжок). Пливуть крапельки, подорожують. великий океан (перебудовуються в хоровод) рухаються по колу. А потім пригадали, що мама Тучка веліла їм додому повернутися.

Діти, а тепер сідайте на килимок, а я вам покажу, де може ховатися вода. (Показ слайдів про воду).

Алинка з мамою зробили альбом про воду. А дітки теж приготували сюрприз для води, вони з батьками намалювали малюнки.

Добре ми сьогодні з вами пограли, позаймалися, багато нового впізнали.

- Яка може бути вода?????? Узгоджую відповіді зі схемами?

Вода необхідна життя всього живого, вода має багато властивостей, вона справжня чарівниця.

Наступного разу я розповім вам про інші властивості води. А зараз я пригощу вас смачними крижинками. Подивіться сюди. Що це таке? Крижинки перетворилися на карамельки! Адже я справжня чарівниця.

Сценарій


Конспект відкритого заняття у середній групі «Чарівниця - вода»

Цілі:
1. Сприяти розумінню дітьми значення води у житті живої природи. 2. Закріплювати знання дітей про воду та про те, як людина використовує її.
Завдання:
 ознайомити дітей із властивостями води: відсутність власної форми; прозорість; вода – це рідина, несмачна, не має запаху;  уточнити знання дітей про призначення води у нашому житті;  розвивати пізнавальну активність дітей у процесі експериментування;  закріплювати вміння працювати з прозорим посудом;  закріплювати вміння працювати з розчинами;  розвивати розумові операції: порівняння, узагальнення, здатність аналізувати;  розвивати зв'язне мовлення, уміння міркувати, робити висновки;  стимулювати самостійне формулювання висновків;  виховувати дбайливе ставлення до води;
Матеріал:
прозорі пластикові склянки, ложечки, ємності для води, склянка з молоком, цукор, сіль, фарби, пензлики; плюшевий Ведмедик, кубики льоду, картинка Зірочки.
Хід заняття

Вихователь:
Зручніше сідайте, Не крутіться, не крутіться. Діти, ой, що вранці було, Я ж вам сказати забула - Тільки в садок я зайшла, До мене Зірочка прийшла (показує картинку Зірочки), Каже, мені диво гостя, Ось милуюсь звисока, Подобається мені ваша Земля, блакитна і велика, Фарбами завжди грає, Розкажіть чому, адже сама я не зрозумію!
Вихователь:
Давайте розкажемо Зірочці, чому наша планета Земля така гарна?
Діти:

Вихователь:
Діти наша планета земля така гарна, бо велика її поверхня вкрита водою. Саме тому вона така блакитна. (Продемонструвати дітям глобус і пояснити, що блакитний колір на ньому – це вода. Зверніть увагу на те, що води, блакитного кольору, на ньому більше ніж суші. Звернути увагу на те, що на глобусі є і білий колір– знайти їх разом. Пояснити, що білим кольором позначається теж вода, але тільки особлива – це льоди та сніги, які ніколи не тануть). Стукіт у двері. З'являється Незнайко.
Ведмедик:
Здрастуйте, хлопці. (Діти вітаються.) Мені дуже сумно. Я сьогодні дізнався, що виявляється, нічого не знаю про воду. Можна мені залишитися з вами і дізнатися щось про воду.
Вихователь:
Ну що, хлопці, допоможемо Незнайці? (Відповідь дітей.) Сідай.
Вихователь:
Хлопці, а давайте розкажемо Незнайці, навіщо потрібна вода?
Діти.
(Щоб пити, мити руки, купатися, готувати їжу, прати. Діти по одному розповідають про те, що відомо. Вихователь коротко підбиває підсумок сказаного. (Вода основне джерело життя на Землі: без неї не було б ні рослин – квіточок, дерев, фруктів, овочів, ні тварин, ні пташок, ні рибок, ні людей. Вода потрібна людям, рослинам, тваринам, комахам, рибам, птахам, без води життя не можливе. .д.)
Вихователь:
Ведмедик, вода – одна з найдивовижніших речовин на планеті. Діти вже знають трохи про воду, і сьогодні ми проведемо кілька дослідів. Для цього я пропоную нам з вами
перетворитися на лаборантів. А зараз давайте пройдемо до нашої лабораторії.
Досвід №1 «Вода – це рідина»

Вихователь:
Давайте спробуємо, хлопці, перелити воду з однієї склянки до іншої. (Діти переливають воду з однієї склянки до іншої). Вода ллється? Чому?
Діти:

Висновок:
вода – це рідина, її можна наливати, переливати. Якби вона не була рідкою, вона не змогла б текти в річках та струмках, не текла б із крана.
Досвід №2: «Вода прозора, безбарвна»

Вихователь:
На столі у вас дві склянки, одна з водою, друга з молоком. Пропоную опустити ложку у склянку з водою. Що помітили? А тепер – у склянку з молоком. – Що помітили? Діти висловлюють свою думку: у склянці з молоком ложечки не видно, а у склянці з водою вона просвічує. Разом з вихователем формулюють ще одну з властивостей води: чиста водапрозора.
Висновок:
вода немає кольору, вона безбарвна (вивішується символ цієї властивості).
Вихователь:
А ви знаєте, що вода може фарбуватись у різні кольори. Бажаєте дізнатися як? Тоді я зараз покажу вам фокус! Я вам приготувала чарівні баночки, і якщо сказати чарівні слова, вода в банках пофарбується. Спробуємо?
Вихователь:
Повторюйте за мною: Ти вода-водиця, Друг ти мій холодець. Стань вода-водиця, Не світлою, а різнобарвною!
Вихователь:
Подуйте тепер на баночки. (Діти кажуть слова, дмуть.)
Вихователь:
А тепер ми вразимо гарненько баночку. Що ми бачимо?
Діти:

Вихователь:
На який колір перетворилася? Діти називають кольори (червоний, зелений, жовтий).
Вихователь:
Правильно. Значить, вода може ще й фарбуватись у різні кольори. Ось це вода-Чарівниця! Хто хоче спробувати зробити такий фокус? Діти за бажанням виконують фокус.
Вихователь:
Хлопці, як ви вважаєте, змінить вода свій колір, якщо додати варення? Спробуйте це зробити вдома, а потім розкажіть нам.
Досвід №3: «Вода не має смаку»

Вихователь:
А зараз, хлопці, я пропоную вам скуштувати воду на смак. (Дітям пропонується кип'ячена вода). Яка вона? Солодка? Солона? Гірка? (Відповіді дітей).
Висновок
: вода не має смаку, вона несмачна (вивішується символ цієї властивості води).
Вихователь:
Давайте проведемо з вами наступний досвід. Насипте в склянку з водою речовину, яка знаходиться у вас на столі (вихователь демонструє сіль, цукор). Розмішайте, а тепер спробуйте воду. Яка вона стала на смак? Як ви вважаєте, що ви додали у воду? (Відповіді дітей).
Вихователь:
виявляється, вода може приймати смак тієї речовини, яку додали.
Досвід №4: «Вода не має запаху»

Вихователь:
Ми з вами дізналися, діти, що вода може змінити колір, смак. А чи може вона змінити свій запах? Як ви вважаєте? (Відповіді). Хлопці, я пропоную вам понюхати воду. Чи вода пахне чимось?
Висновок:
вода не пахне, вона не має запаху.
Вихователь:
Молодці, хлопці, ми добре з вами попрацювали, а тепер я пропоную вам Зірочці, Мишкові трохи відпочити. Діти виконують фізкультхвилинку: Крапля перша впала - кап! І друга побігла – кап! Ми на небо подивилися – Краплинки – кап-кап заспівали,
Намочились наші обличчя, Ми їх витирали. Ну а туфлі подивіться - Мокрими всі стали. Плечами дружно поведемо, І всі крапельки струсимо, Від дощу втечемо, під кущиком посидимо.
Досвід №5:

Вихователь:
Молодці хлопці! А тепер давайте покажемо Зірочці, де може ховатися вода. Вихователь показує дітям шматочки льоду, пропонує взяти охочим до рук.
Вихователь:
Що відбувається з льодом? Чому він тане? (Відповіді дітей.) Правильно, наші руки теплі, і тому крижинки розтанули і перетворилися на воду. Значить, лід – це що? (Відповіді дітей.) Правильно, лід – це теж вода, тільки тверда та холодна. Робимо висновок: вода може бути рідкою, твердою та у вигляді пари.
Вихователь:
Багато ми розповіли Зірочці та Мишкові про воду. Хлопці, Зірочка, Ведмедик, а ви знаєте, що воду треба берегти, і коли помиєш руки, то потрібно відразу закрити кран?
Ведмедик:
А навіщо воду берегти, її геть скільки?!
Вихователь:
Води багато, але для вмивання, приготування їжі потрібна лише очищена вода, а щоб отримати чисту воду, люди витрачають багато сил, про це ми з вами розмовлятимемо наступного разу. А для того, щоб ми не забували закривати кран, я приготувала пам'ятку-нагадування «Заощаджуй воду!» Хлопці, давайте, ми у себе в кімнаті для вмивання повісимо цю пам'ятку. І подаруємо Мишкові, щоб він теж не забував заощаджувати воду. Згодні? (Відповіді).
Ведмедик:
Сьогодні я багато цікавого дізнався про чарівницю води. Вода – це рідина, несмачна, не має запаху. Прозора вода. Але настав час мені з вами прощатися. До побачення, хлопці.
Вихователь:
Перш ніж попрощається зі Зірочкою та Мишком, давайте згадати все, про що ми її розповіли? Перегляд презентації: «Для чого потрібна вода!»
Вихователь:
Ну що ж хлопці Зірочка і Незнайка тепер знають, що таке вода, завдяки вам і кажуть велике спасибі! Давайте попрощаємося з ними та скажемо – До нових зустрічей! ПІДСУМОК: Так про що ж ми говорили з вами? Чому Мишку та Зірочку вчили? Що (ім'я дитини) сподобалося? Що таке крига? В які кольори фарбували воду?

Конспект заняття у середній групі

МБДОУ № 136 р. Рязані

на тему: "Кому потрібна вода".

Вихователь: Дьоміна О.І.

Програмний зміст:дати уявлення про те, що вода необхідна всім живим істотам (рослинам, тваринам, людям). У місті вода приходить до будинку трубами водопроводу з річки. У сільській місцевості воду беруть із колодязя. Чисту воду треба економити – даремно не лити, закривати кран.

Активація словника:труби, гаряча та холодна вода, колодязь.

Хід заняття:

У гості приходить Лісовичок і загадує загадку:

Якщо руки наші у ваксі,

Якщо на ніс сіли ляпки,

Хто тоді наш перший друг,

Зніме бруд з обличчя та рук?

Без чого не може мати

Ні готувати, ні прати,

Без чого ми скажемо прямо

Людині вмирати?

Щоб лився дощ із неба,

Щоб росли колоски хліба,

Щоб пливли кораблі,

Щоб варилися киселі,

Щоб не було біди-

Жити не можна нам без … (води).

Правильно це вода. Давайте разом обійдемо групу і з'ясуємо, кому і навіщо потрібна вода. (Діти зупиняються у кімнатних рослин, потім біля акваріума, мийки, туалету, біля ігрового куточка та клітини з папугою).

Навіщо потрібна вода рослинам? (Їх треба поливати, інакше вони засохнуть).

Чому ви зупинилися біля акваріума? (Риби та равлики живуть у воді, їм потрібно багато води, щоб рибки могли плавати, без неї вони загинуть.)

А мийку – це і є миття. Там миють руки діти, а помічник вихователя тут миє посуд; правильно я здогадався? (Так).

Чому ви зупинилися біля ігрового куточка, я не розумію, адже іграшки не живі, вони не миють руки та обличчя, не п'ють. (Діти пояснюють, що вода потрібна, щоб помити брудні іграшки та випрати білизну та одяг ляльок.)

Лісовичку, а тепер ти дай відповідь на запитання: Навіщо потрібна вода папугу? (Лісовичок довго думає: «Щоб знімати пір'я та прати їх». Діти сміються).

Ні, папуга жива, тому йому потрібна щодня вода, щоб пити, в ній він любить купатися.

Хлопці, Лісовичку, а ви знаєте, звідки береться вода, як вона потрапляє до будинків? (Ні).

У місті вода потрапляє до будинків із річки. Тече вона трубами, її очищають на очисних спорудах. (Діти оглядають труби, чіпають їх, визначають, яка холодна чи гаряча – тече по них вода).

А у сільській місцевості викопують колодязі та звідти черпають воду відрами. (Показують зображення колодязя).

Ось так потрапляє вода у різні будинки. (Оповідання про необхідність дбайливого ставлення до чистої води).

Лісовичок пропонує дітям розділитись на групи та помити дрібні іграшки, та полити рослини.

На завершення Лісовичок дарує дітям ароматне мило і всі йдуть мити руки.

Конспект відкритого заняття з екологічного виховання для дітей 4-5 року. Тема: Чарівниця-вода

Ціль:вчити дітей самостійно проводити досліди, робити висновки.
познайомити із властивостями води (ллється, не має форми, кольору, смаку)
дати поняття, що вода буває у трьох станах (рідина, лід, пара);
збагатити словниковий запасприкметниками (прозора, солона, солодка, морська, річкова, болотна)
закріпити знання дітей про користь, значення води у житті людини, тварин, рослин розвивати увагу, пам'ять, мовну активність;
виховувати посидючість, прищеплювати акуратність при виконанні дослідів.

Матеріал: вода, лід, склянки, камінці, серветки, сіль, цукор, формочки, рідке мило, трубочки.

Хід заняття.

1. Розмова.
Хлопці, знаєте, про що сьогодні ми з вами говоритимемо? Для цього вам потрібно відгадати загадки:
- тече – тече не витіче, біжить-біжить не вибіжить (річка)
- пухнаста вата пливе кудись чим ближче, тим дощ ближче (хмара)
- Люди чекають мене, звуть, а прийду женуть геть. (дощ)
Як, ви, думаєте, про що ми говоритимемо? (звучить шум води із крана)
Щоб не було лиха, жити не можна нам без (чого?) води.

2. Словесна гра «Закінчи пропозицію»
– Де можна зустріти воду? (у річці, морі, океані, у болоті)
В океані вода – океанічна.
У річці вода – річкова.
У морі вода – морська.
У болоті вода – болотяна.
У морі вода солона, а в річці прісна, тобто не солона.

3. Поговоримо про користь води.
Навіщо людям потрібна вода? (Відповіді дітей)
Тваринам потрібна вода?
Де мешкають риби?
Навіщо потрібна рослинам вода?

4. Я запрошую вас до лабораторії щоб дізнатися про воду та її властивості.
(Діти одягають фартухи, халати та проходять за столи)
Досвід №1
Діти переливають воду з однієї склянки до іншої склянки.
Що робить вода? Чому?
Висновок:вода ллється, бо вона рідка. Значить вода – рідина.

Досвід №2
Діти нюхають воду. Чим вона пахне? Порівнюють із запахом часнику.
Висновок:чиста вода не має запаху.

Досвід №3
Вода чиста та її можна спробувати на смак. Яка вода на смак? Вода без смаку.
Висновок: вода не має смаку

Досвід №4
Якщо ми в склянку покладемо цукор (сіль). Якою буде вода на смак? Спробуйте.
Куди поділася сіль (цукор)? Сіль (цукор) розчинилися у воді, тому вода солона (солодка).
Якщо ми покладемо у воду кислий лимон, яка смак буде вода?
А якщо гіркий перець?
Висновок:сіль та цукор розчиняються у воді, а чиста вода не має смаку.

5. Рухлива гра «Крапелька і хмарка»
Полетіли крапельки на землю, пострибали, пограли. Зібралися вони всі разом
І потекли веселими струмками (взявшись за руки, утворюють струмки)
Зустрілися потічки і стали великою річкою (з'єдналися одним ланцюжком).
Пливуть крапельки великою річкою, мандрують. Текла - текла річка і потрапила
У великий океан (діти перебудовуються в хоровод і рухаються коло).
Плавали-плавали в океані, а потім згадали, що хмарка карала додому повернутися. А тут якраз сонечко виглянуло, стали крапельки легкими (крапки, що присіли, піднімаються, а потім витягають руки вгору). Випарувалися вони під променями сонця, повернулися до тітоньки хмаринці.


Досвід №5
Подивіться, яка вода за кольором? Зараз ми з Вами доведемо, що вода є прозорою. Візьміть камінчик, покладіть у воду. Видно камінчик? Візьміть пензлик із фарбою та опустіть у воду. Якого кольору стала вода? Камінь видно?
Висновок: чиста вода прозора.

Сюрпризний момент – поява подарунка від Снігової королеви.

Досвід №6
– Що це? (лід) Який лід? (твердий, холодний)
Діти беруть лід у руках.
- Що відбувається з льодом? На що він перетворюється? Якою стала серветка?
Висновок:вода на холоді перетворюється на лід, а лід у теплі перетворюється на воду.
Досвід №7
- У мене в чашці дуже гаряча вода. Я її накрила блюдцем. Зараз подивимося на що перетворилася пара.
Діти розглядають краплі води на блюдце.
Висновок: гаряча вода перетворилася на пару, а потім знову у воду

Досвід №8
- Ми з Вами любимо пускати мильні бульбашки. Нині ми їх зробимо. У воду потрібно додати мило і розмішати, подути в трубочку. Вийшли мильні бульбашки. Коли підемо надвір, візьмемо їх із собою.
Висновок:у воді розчиняється навіть мило.



– На цьому наша лабораторія закінчує свою роботу.

Підсумок заняття.
- Ми з Вами хлопці провели… Що? (досліди)
- Ми дізналися, що вода це… (рідина), вона не має смаку, кольору та запаху. Вона прозора.
– Ми згадали, кому потрібна вода? Вода потрібна всім людям, тваринам та рослинам.