Конспект заняття з пізнавальної діяльності з дітьми старшої групи «Ми справжні дослідники. Конспект заняття з пізнавально-дослідницької діяльності для старших дошкільнят «Допоможи фокусника» в формі «квест»

  «Центр розвитку - дитячий садок № 86»

Конспект заняття з пізнавальної діяльності

У підготовчій групі

«Нелюба тварина»

Виконала: вихователь

Ковальова Олена Володимирівна

Чита 2012

  «Нелюба тварина»

Мета: 1.Воспітивать у дітей гуманні почуття до нелюбом тваринам.

2.Раскривать необгрунтованість мотивів переслідування людьми деяких нелюбимих тварин.

3.Форміровать правила поведінки з цими тваринами.

4.Обучіть дітей нового виду ручної праці «Изонить» (малювання ниткою).

Хід заняття:

1.Дінаміческая пауза.

Наші червоні квіточки

Розпускають пелюсточки.

Вітер трохи дихає,

пелюстки колише

Наші червоні квітки

закривають пелюстки

Головою качають, тихо засинають.

2.В ль: Сьогодні Ельвіра Лаврентіївна (помічник вихователя) мила підлогу і відсунула шафа, а там павутина і її господар-маленький чорненький павучок.

У Ельвіри Лаврентіївна добре серце, і вона не стала його ображати. Знаєте, що вона сказала?

«Він живий, а значить має право на життя»

Що стало з цим павуком, ви дізнаєтеся трохи пізніше. А зараз ми з вами поговоримо на дуже важливу теми.

3.В-ль: - Люди завжди любили дерева, трави, квіти, птахів, комах, звірів.

Але не всіх! Чи всі тварини улюблені людиною?

Чи всіх любите і бережете ви? Чому?

Назвіть своїх улюбленців і нелюбимця. (Відповіді)

Багато людей не люблять мишей, щурів, тарганів, комарів, павуків, мух, черв'яків, жаб, жаб, змій.

А за що їх не любите ви?

4. Розгляд картинок.

Муху не люблять за те, що сідає на їжу, розносить хвороби, набридлива, кусається.

5. Послухайте, який випадок стався в США.

В одному мальовничому куточку біля красивого озера люди знищили набридливу мошкару, яка заважала насолоджуватися природою. Це була серйозна робота-вертольоти обприскували цю мошкару, витратили багато грошей. І ось успіх-мошкара повністю зникла ... А потім зникла і риба в озері, і птиці кругом ...

6. У-ль: - Хлопці, ми часто розцінюємо мух, мошкару як шкідливих тварин, забуваючи при цьому, що в природі склалася безперервний ланцюг харчування.

Виявляється мухи, комарі приносять величезну користь, вони служать кормом для птахів, риб, жаб, павуків.

7.Д / і «Харчові ланцюжка»

  (Орел-змія-жаба-комахи)

  (Кішка-миша-бджола)

  (Птах-жаба-павук-муха (комар))

8. По-ль: А ось і наш павучок, який жив у нас за шафою.

Хочете його подивитися? (Розглядання павука)

Багато людей бояться павуків, вважають їх страшними і шкідливими. Але давайте подумаємо, хіба павук нападає на людей?

Він їх кусає?

Подивіться, який він кумедний, живий! У нього цілих 8 лапок, черевце, голова.

Якщо в нашому серці живе доброта, то невже нам, сильним і великим, потрібно його ображати?

Ви бачили коли-небудь в лісі красиву павутину, створену павуком? Скільки праці, вміння, спритності йому треба, щоб сплести ці дивовижні мережива!

А навіщо він плете павутину?

Він корисний або шкідливий?

Висновок: Павучка треба випустити, відпустити в підвал, нехай він там мошок ловить

9.Фізкультмінутка

Дивись скоріше, котра година,

Тік-так, тік-так, тік-так.

Ліворуч раз! Направо раз!

Ми теж можемо так.

Щоб стати схожим на орла

І залякати собак,

Півень розправив два крила

Ми теж можемо так.

Пастух в лісі сурмить в ріжок

лається русак

Зараз він зробить стрибок

Ми теж можемо так.

Йде ведмідь, шумить в кущах,

Спускається в яр

На двох ногах, на двох руках

Ми теж можемо так.

10. Бесіда: В природі не існує нічого шкідливого і непотрібного. Багато людей не люблять змій. А деякі, побачивши змію, хапають палицю і ганяються за нею, щоб убити. Отрута багатьох змій для людини смертельний. Але саме з зміїної отрути люди навчилися робити безцінні ліки, які лікують серйозні хвороби. Крім того, змія ніколи не нападає на людину перша, вона сама його боїться. Змія труднозаметная, лежить собі десь і її не видно. Якщо на неї наступити, вона, звичайно, захиститься і вкусить. Але якщо вести себе обережно: дивитися під ноги, паличкою перевіряти дорогу під ногами. Змія перша почує кроки і поповзе. Змії завжди попереджають людини шипінням. Коли вони шиплять, вони кажуть: «Я тут, обережно, ближче немає підходь, а то вкушу!».

11. Давайте спробуємо уявити, що відчуває змія, коли її турбують.

Уявіть, що ви - змії. Ви лежите в лісі на траві, вас не видно. Ви грієтеся на сонечку, насолоджуєтеся співом птахів. Сон розморило вас ... І раптом на вас йде величезний велетень, він кричить, тупотить ногами. Ось-ось настане на вас і розчавить. Страшно вам? І змії страшно. Тому вона і шипить, попереджає, щоб її не розчавили.

12. А ось і жаба. Жаба - з тих, кого люди не люблять і часто піддають винищення, знищення.

«Жаба, жаба, бийте її!» - часто кричать хлопчаки.

Люди думають, що від жаб і жаб з'являються бородавки? Це дурниці. Так, дійсно, жаби виділяють на своїй шкірі білувату рідина, але ніякої шкоди від неї немає. Це її захист від хижаків. У жаби немає іклів, нігтів, а якщо хижак лизне цю рідину. Те від неприємного смаку він назавжди втратить бажання нападати на жаб.

Жаби і жаби - чудові мисливці. Вони за ніч поїдають цілі хмари мошок і комарів. Ось такі помічники людям.

13. Словесна гра:

Яке слово підходить змії:

(Зелений, пурхає,шипить , Летить, працьовита)

павука:

(Мед, мурашник, жовтий,плете, збирає)

жабі:

(Стрибає, зелена, шипить, літає)

Пам'ятайте хлопці, що всі тварини корисні і потрібні людині.

14. Вірш «Про всіх на світі»

Все-все-все на світі

На світлі потрібні!

І мошки не менш, потрібні, ніж слони.

Не можна обійтися без чудовиськ безглуздих,

І навіть без хижаків, злих і лютих!

Потрібні все на світі! Потрібні всі підряд-

Хто робить мед. І хто робить отруту.

Погані справи у кішки без мишки,

У мишки без кішки - чи не краще справи.

Так! Якщо ми з кимось не дуже дружні.

Ми все-таки дуже один одному потрібні.

А якщо нам хтось зайвим здасться,

Те це, звичайно, помилкою виявиться.

Все-все-все на світі

На світлі потрібні!

І це все діти запам'ятати повинні!

15. Після заняття вирушаємо на вулицю і відпустимо павучка.


Маленька дитина по суті своїй - невтомний дослідник. Він все хоче знати, йому все цікаво і обов'язково необхідно всюди сунути свій ніс. А від того, скільки різного і цікавого малюк побачив, залежить те, якими знаннями він буде володіти.

Адже погодьтеся, якщо маленька дитина нічого, крім квартири, не бачить і не знає, у нього і мислення зовсім вузьке.

Пізнавальний розвиток по ФГОС в ДОУ передбачає залучення малюка в самостійну діяльність, розвиток його уяви і допитливості.

Що дає пізнавальна діяльність

У дитячих установах все створено для того, щоб маленький дослідник зміг задовольнити свою цікавість. Щоб ефективно розвивати пізнавальну сферу малюка, кращим варіантом вважається організація та проведення дій, спрямованих на пізнання.

Діяльність, якою б вона не була, є важливою складовою для гармонійного розвитку дитини. Адже в процесі малюк пізнає навколишній його простір, набуває досвід взаємодії з різними предметами. Дитина набуває певні знання і опановує конкретними навичками.

В результаті цього активізуються психічні і розвиваються розумові здібності і формуються емоційні риси особистості.

У ДОП вся програма по вихованню, розвитку та навчання дітей заснована на ФГОС. Тому вихователі повинні чітко дотримуватися розроблених критеріїв.

Що таке ФГОС

Дитина, щоб він в майбутньому був самодостатнім, мав свою думку, повинен навчитися сумніватися. А сумніви в підсумку призводять до власного висновку.

Завдання вихователя - поставити під сумнів компетенцію педагога і його вчення. Головне - навчити малюка сумніватися в власне знаннях, в їх способах отримання.

Адже малюкові можна просто щось сказати і навчити, а можна і показати, як це відбувається. Дитина зможе запитати про щось, висловити свою думку. Так отримане знання буде набагато міцніше.

Адже можна просто сказати, що дерево не тоне, а камінь відразу піде на дно - і дитина, звичайно ж, повірить. Але от якщо малюк проведе досвід, він зможе особисто в цьому переконатися і, швидше за все, спробує інші матеріали на плавучість і зробить власні висновки. Так з'являється перше міркування.

Розвиток пізнавальної діяльності неможливо без сумніву. По-сучасному ФГОС в ДОУ зараз перестали просто давати знання "на блюдечку". Адже якщо дитині щось сказати, йому залишається це тільки запам'ятати.

Але поміркувати, подумати і прийти до власного висновку набагато важливіше. Адже сумнів - це дорога до творчості, самореалізації і, відповідно, незалежності і самодостатності.

Як часто нинішні батьки чули в дитинстві, що вони ще не доросли, щоб сперечатися. Пора забути про цю тенденцію. Навчайте дітей висловлювати свою думку, сумніватися і шукати відповідь.

Пізнавальний розвиток у ДОУ по віковим групам

З віком у малюка змінюються можливості і потреби. Відповідно, і предмети, і вся навколишня обстановка в групі для дітей різного віку повинні бути різними, відповідними дослідним можливостям.

Так, для 2-3-річок всі предмети повинні бути простими і зрозумілими, без зайвих деталей.

Для малюків з 3-х до 4-х років іграшки і предмети стають більш багатогранними, і більше місце починають займати образні іграшки, які допомагають розвитку уяви. Часто можна побачити дитину, що грає з кубиками і представляє їх машинками, потім будують з них гараж, який потім стає дорогою.

У більш старшому віці предмети і навколишнє середовище ускладнюються. Особлива роль відводиться знаковим предметів. Образно-символічний матеріал виходить на перший план після 5-ти років.

А як же діти?

Особливості пізнавального розвитку у дво-трирічних малюків пов'язані з цим моментом і навколишнім оточенням.

Всі предмети, що оточують дітей, повинні бути яскравими, простими і зрозумілими. Обов'язкова наявність підкресленого ознаки, наприклад: форма, колір, матеріал, величина.

Дітки особливо охоче грають з іграшками, що нагадують предмети дорослих. Вони вчаться орудувати речами, наслідуючи мамі чи татові.

Середня група

Пізнавальний розвиток у середній групі передбачає продовження розширення уявлень про світ, розвиток словникового запасу.

Необхідна наявність сюжетних іграшок і побутових предметів. Група обладнується з урахуванням виділення необхідних зон: музична, природний куточок, зона книг, місце для ігор на підлозі.

Весь необхідний матеріал розміщується за принципом мозаїки. Це означає, що використовуються дітьми предмети розташовуються в декількох віддалених один від одного місцях. Це необхідно, щоб діти не заважали один одному.

Пізнавальний розвиток у середній групі передбачає і самостійні дослідження дітей. Для цього обладнується кілька зон. Наприклад, взимку розкладається матеріал про холодному пори року в доступних дітям місцях. Це можуть бути книга, картки, тематичні ігри.

Протягом року матеріал змінюється, щоб діти щоразу отримували нову порцію ідей для роздумів. У процесі вивчення наданого матеріалу малюки досліджують навколишній світ.

Не забуваємо про експеримент

Пізнавальний розвиток по ФГОС в ДОУ передбачає використання експериментів і дослідів. Їх можна проводити в будь-який під час вмивання, прогулянки, ігри, занять.

При умовно легко пояснювати дітям, що таке дощ і сльота. Ось Побризкали на пісок - вийшла бруд. Дітки зробили висновок, чому восени так часто брудно.

Цікаво порівнювати воду. Ось йде дощ, а ось тече вода з крана. Але воду з калюжі пити не можна, а з крана - можна. Дощ може йти, коли багато хмар, а буває «грибний», коли світить сонечко.

Дітки дуже вразливі і податливі. Давайте їм поживу для роздумів. Теми по пізнавальному розвитку вибираються з урахуванням віку і вимог ФГОС. Якщо малюки вивчають властивості предметів, то більш старші дошкільнята вже здатні зрозуміти устрій світу.

завдання:

  1. Розвиток мислення в ході засвоєння таких прийомів розумової діяльності, як уміння аналізувати, порівнювати, синтезувати, узагальнювати, виділяти головне, доводити і спростовувати.
  2. Формування різних видів пам'яті, уваги.
  3. Розвиток сенсорної сфери.
  4. Формування і розвиток загальнонавчальних навичок (вміння працювати в заданому темпі самостійно, вміння контролювати і оцінювати свою роботу)

хід заняття

1. Розминка  (Створення позитивного емоційного фону)

Ваше завдання - якомога швидше дати правильні відповіді на наступні питання. Майте на увазі, що багато хто з них із секретом. Думайте.

  • Яке сьогодні число?
  • Які голосні звуки ви знаєте? (А, о, у, и, і, е)
  • Як називають дідуся, який роздає подарунки? (Дід Мороз)
  • У птиці крило - у людини .... (Рука)
  • Скільки буде 2 + 1 \u003d? (3)
  • Як називається столиця Росії? (Москва)
  • Дитина собаки? (Щеня)

2. Пошук закономірностей

Вибери потрібного кота з чотирьох пронумерованих. Зверніть увагу на форму тулуба, на форму голови, на кількість вусів і на форму хвоста. Впишіть його номер в порожній прямокутник.

3. Розвиток логічного мислення.

Розгляньте кожну строчку. Знайдіть і розфарбуйте кожен предмет. Поясніть, чому він зайвий. (Перший рядок будинок, він не меблі, або крісло - воно не з дерева; другий рядок - птах, комаха, або жук, немає крил; третя сходинка - Чебурашка, він не іграшка, або Карлсон, він літає.).

4. Фіз. хвилинка

Постарайтеся правильно виконати руху:

  • Якщо почуєш назву квітки - хлопну в долоні,
  • Якщо почуєш назву птиці - потопати ногами,
  • Якщо почуєш назву дерева - присядь.

Дятел, ромашка, береза, горобець, осика, сова, кульбаба, волошка, голуб, тополя, гвоздика, дуб, ялина, ластівка, троянда, сосна, пролісок, лелека, волошка, пальма, чапля, дзвіночок.

5. Розвиток концентрації уваги.

1) Допоможіть машині проїхати до свого гаражу, що не водячи рукою по малюнку.

2) Чи не водячи рукою по лініях, а лише стежачи очима, визначте і назвіть, де, чия собака.

6. Фіз. хвилинка.

Раз - піднялися, потягнулися.
   Два - зігнулися, розігнулися.
   Три - в долоні три бавовни,
   Головою три кивка.
   На чотири - руки ширше.
   П'ять - руками помахати.
   Шість - за парту тихо сісти.

7. Тренування зорової пам'яті.

Установка: в теченіе15 сек. дивіться уважно на пронумеровані картинки, запам'ятайте їх разом з номерами. На своєму листочку спробуйте відтворити потрібні малюнки у відповідній цифри.


1 2 3 4 5 6 7
1 2 3 4 5 6 7

8. Побудова гусениці. Штрихування.

А) Відгадайте загадку:

Волохаті, зелена
У листі ховається вона.
   Хоч має багато ніжок,
   Бігати все рівно не може. (Гусениця.)

Б) За допомогою трафарету геометричних фігур побудуйте гусеницю.

В) Складіть невелику розповідь про подорож маленької гусенички по лісі.

Після того як діти виконають це завдання, запропонуйте їм оцінити свою роботу і розфарбувати трикутний прапорець відповідним кольором.

  • Червоний - вийшло все відмінно;
  • Жовтий - вийшло все добре;
  • Зелений - тільки частина завдання виконана так, як хотілося;
  • Синій - не вийшло так, як хотілося.

  Аліна Коміссарова
  Конспект заняття з пізнавальної діяльності з дітьми старшої групи «Ми справжні дослідники»

Тема: Ми - справжні Науковці- дослідники.

мета: розвивати пізнавальну  активність дітей в процесі експериментування, розвивати і закріплювати вміння дітей швидко знаходити геометричні фігури певного кольору і форми, орієнтуватися на аркуші паперу.

завдання:

виховні:

Виховувати інтерес і бажання дітей розширювати свій кругозір;

Виховувати допитливість, взаємодопомога,

Виховувати позитивне ставлення до навколишнього світу, бажання досліджувати  його всіма доступними способами.

Розвиваючі:

Розвивати у дітей розумові операції: Вміння висувати гіпотези, робити висновки, підбирати способи дії.

освітні:

Дати уявлення про те, що він має властивості (невидимий, легкий, не має запаху, а також дати уявлення про те, що вітер - це рух повітря;

Сприяти оволодінню деякими способами виявлення повітря; сприяти формуванню у дітей пізнавального інтересу; узагальнити, уточнити раніше отримані знання про властивості повітря; вчити працювати в колективі і індивідуально під час дослідів;

Збагатити словник дітей новими словами.

словникова робота: Лабораторія, прозорий, невидимий, досліди.

устаткування:

ноутбук;

Екран і проектор для презентації;

Машина мильних бульбашок;

Магнітна дошка;

Музичний супровід;

«Професорські»  шапочки;

поліетиленові мішечки (За кількістю дітей);

Стаканчики з водою (За кількістю дітей);

коктельні трубочки (За кількістю дітей);

Кораблики з паперовими вітрилами;

посудина - «Море»  для корабликів;

віяла (За кількістю дітей);

Повітряну кульку.

Логіка побудови організованою діяльності дітей

1. Організаційний момент

(Вихователь налаштовує дітей на початок НСД, використовуючи психогімнастика)

вихователь: Зібралися всі діти в коло

Я твій друг і ти мій друг

Міцно за руки візьмемося

І один одному посміхнемося

вихователь: Давайте, хлопці, побажаємо здоров'я один одному і нашим гостям - скажімо "Добридень!"  і подаруємо всім свої посмішки.

Постановка мети, ігрова ситуація.

вихователь: Хлопці, подивіться, що це? Послання для дітей старшої групи"Цветик семицветик". Це, напевно, нам. Диск. Хочете подивитися, що там?

діти: Так.

(Вихователь вмикає комп'ютер. На диску відеолист від професора Почемушкіна)

Почемучкін: Доброго дня, хлопці. Ви мене впізнали. Я - професор Почемушкін.

(Звучить пісня з мультиплікаційного фільму «Фіксікі».)

Я цілий день працюю в лабораторії. У мене виникли деякі проблеми, і я хочу щоб ви мені допомогли. Всі ми чули, що нас з усіх боків постійно оточує повітря. Але його не можна ні побачити, Ні помацати руками. Так може і немає ніякого повітря?

вихователь: Хлопці допоможемо професору Почемушкіну? Не будемо вірити чуткам, а перевіримо за допомогою дослідів і експериментів: Чи існує повітря і якими властивостями він володіє. Я ось теж повітря не бачив, але знаю, що він завжди навколо нас! Хлопці, я пропоную вам піти в лабораторію до професора Почемушкіну і, як справжнім вченим, Провести досліди, щоб дізнатися багато цікавого про повітрі. Ви згодні?

діти: Так

вихователь: Щоб стати справжніми, Вченими - дослідниками, Пропоную провести невелику тренування розумників і розумниць:

Праву руку вгору

Праву руку вниз

Правою рукою потрясём

І повернемо кругом.

Ліву руку вгору,

Ліву руку вниз,

Лівою рукою потрясём

І повернемо кругом.

Праву ногу вперед,

Праву ногу назад,

Правою ногою потрясём

І повернемо кругом.

Ліву ногу вперед,

Ліву ногу назад,

Лівою ногою потрясём

І повернемо кругом.

Всім тулубом вперед,

Всім тулубом назад,

Покрутити, покрутивши,

У розумників і розумниць перетворися.

Молодці, ви пройшли підготовку і готові відправитися в лабораторію професора Почемушкіна. Підійдіть до столу і одягніть професорські шапочки. Але тільки лабораторія закрита на два замки і щоб їх відкрити ми повинні виконати два завдання.

Подивіться ось квіткова галявина, а на дошці схема- ключ, щоб скласти дорожкі- стежки через цю галявину. Подивіться уважно і починайте працювати. Кольорові картонки у вас лежать на цій же галявині.

вихователь: Молодці, перший замок відкрився. Щоб відкрити другий замок ми повинні прочитати лист від Професори Почемушкіна .: «Напишіть математичний диктант: Поставте, будь ласка червоний прямокутник в лівий верхній кут, синій трикутник в правий верхній кут. Червоний трикутник в нижній правий кут, жовтий коло в лівий нижній кут. Синій квадрат поставте, будь ласка, в центр листа. В середині під синім квадратом поставте зелений трикутник. В середині над синім квадратом поставте жовтий квадрат. » Диктант закінчено, можна перевіряти. (Діти послідовно називають місця розташування фігур, викладених на аркуші) Перевірте самостійно ваші диктанти з допомогою схеми.

вихователь: У всіх правильно, значить двері в лабораторію відкрита. Хлопці проходите і займайте столики.

вихователь: Послухайте загадку

Він нам потрібен, щоб дихати,

Щоб кулька надувати.

З нами поруч кожну годину,

Але невидимий він для нас! Що це?

діти: Повітря!

вихователь: Повітря? А що це таке? Давайте проведемо досвід. Зімніть аркуш паперу і заштовхали його в склянку так, щоб він не падав при перевертанні склянки. Занурте склянку повністю під воду, тримаючи його вниз отвором. Дістаньте склянку. Перевірте, намокла чи в ньому папір?

діти: Папір в склянці залишається сухою.

вихователь: Вода не може заповнити перевернутий стакан, тому що він уже заповнений повітрям. «Порожній»  стакан повний повітря. Повітря -не має розміру і форми, але може заповнити будь-який простір.

висновок 1: Повітря існує!

вихователь: Хлопці, а ви бачили, це повітря?

діти: Ні.

вихователь: Якщо ми його не бачимо, значить він який? Як інакше можна сказати.

діти: Невидимий.

вихователь: А якого він кольору?

діти: Безбарвний, прозорий.

вихователь: А як він пахне? Понюхайте повітря. Чим пахне? (Можна для порівняння запропонувати дітям вдихнути носом повітря. Потім взяти лимон, часник, духи і запропонувати хлопцям по черзі спробувати відчути запахи, а потім просто понюхати повітря).

діти: Нічим, він без запаху.

висновок 2

вихователь: Щоб повітря побачити, Його треба зловити. Хочете, я навчу вас ловити повітря?

вихователь: Візьміть поліетиленовий пакет. Що в ньому?

діти: Він порожній.

вихователь: Його можна скласти в кілька разів. Дивіться, який він тоненький. Тепер ми набираємо в пакет повітря і закручуємо його. Пакет сповнений повітря, він схожий на подушку. повітря зайняв все місце в мішку. Тепер розв'яжемо пакет і випустимо з нього повітря. Пакет знову став тоненьким. Чому?

діти: У ньому немає повітря.

Повітря невидимий, щоб його побачити, Його треба зловити. І ми змогли це зробити! Ми зловили повітря і замкнули його в мішечку, а потім випустили його.

вихователь: Хлопці, а ви знаєте, що повітря живе всередині людей. І ми зараз з вами це доведемо. Подивіться хлопці, що це?

діти: Соломинки.

вихователь: Так, це соломинки і стакан з водою. А тепер спробуйте подути в соломинки, опущені в стаканчики (Діти дмуть).

вихователь: Ой, що це?

діти: Бульбашки.

вихователь: А що вони роблять?

діти: Бульбашки піднімаються наверх.

вихователь: Чому?

діти: Ми видуваємо з себе повітря. Бульбашки - це і є повітря.

висновок 3: Ось ми і довели: Виявляється повітря живе навколо нас і всередині нас. Ви видихаєте повітря. Значить, він є всередині вас. Але як він до вас потрапляє?

діти: Ми його вдихаємо через ніс.

вихователь: Звичайно! Всі люди дихають через ніс. Хлопці, давайте покажемо, як дихають наші носики - вдихаємо і видихаємо повітря. Давайте спочатку вдихаємо глибоко, а потім видихніть.

(ДИХАЛЬНА ГІМНАСТИКА«Пограємо з носиком»)

вихователь: Ми настільки звикли дихати, Що навіть і не помічаємо цього. Тим часом ми б не змогли жити без дихання. Давайте це перевіримо. Закрийте носики і постарайтеся не дихати. Подивимося, як довго ви зможете витерпіти без повітря.

Ось бачите, все ви в підсумку відпустили носик, щоб подихати.

висновок 5

вихователь: Налийте в склянку газованої води або лимонаду і покладіть в нього кілька родзинок - нехай це будуть рибки. Рибки впадуть на дно. Тепер зробіть паси руками: «Крібле, Крабла, бумс! Родзинки, - ви рибки пливіть! ».

І на очах здивованих дітей родзинки почнуть спливати. Що, невже і правда, родзинки стали рибками? Так, звичайно ж немає.

Спочатку родзинки тонуть, т. К. Він важча за воду, потім пухирці повітря з лимонаду (Вони нагадують маленькі повітряні кулі)  обліплюють родзинки і вони спливають на поверхню.

висновок: Повітря легше води, тому повітряні бульбашки і піднімають родзинки на поверхню.

Физкультминутка:

Вітер віє над полями

І гойдається трава

Хмара пливе над нами

Немов біла гора

Вітер пил над полем носить

нахиляються колосся

Вправо вліво, взад вперйд

А потім навпаки (Поворот на місці)

вихователь: У моїй лабораторії є кораблики, а як з ними можна пограти?

діти: Пускати їх по воді.

вихователь: А як же вони будуть плисти?

діти: Можна на них подути.

вихователь: Так, хлопці, коли ми вдихаємо і видихаємо, повітря рухається - виходить вітерець, і кораблики пливуть. Кораблики ловлять повітря вітрилами. Значить, повітря може пересувати предмети.

вихователь: А якщо не дути, як ще можна зробити вітер? Хлопці, давайте спробуємо влаштувати вітер з допомогою віяла! Помахайте віялом спочатку на себе, потім один на одного. Що ви відчуваєте?

діти: У обличчя дме вітерець.

вихователь: дивіться: Повітря не рухається, і кораблики НЕ пливуть. Я махаю віялом, штовхаю повітря, виходить вітер, і він допомагає вітрильників плисти.

висновок 6: Вітер - це рух повітря.

вихователь: А ще, хлопці, повітря дуже легкий. Пропоную вам в цьому переконатися, погравши трохи з мильними бульбашками. Мильні бульбашки можна переміщати навіть диханням (Діти грають з мильними бульбашками з машини мильних бульбашок).

висновок 7: Повітря дуже легкий.

вихователь: Дякую, хлопці, ви мені сьогодні допомогли дізнатися, що таке повітря. Я тепер можу і професору Почемушкіну все розповісти.

(Розглядаємо слайди і закріплюємо знання про повітрі)

висновок 1: Повітря існує!

висновок 2: Повітря невидимий, безбарвний, прозорий, без запаху.

висновок 3: Повітря живе навколо нас і всередині нас.

висновок 4: Людина не може жити без повітря.

висновок 5: Повітря легше води

висновок 6: Вітер - це рух повітря.

висновок 7: Повітря дуже легкий.

аутотренінг

Закрийте очі, ми з вами відпочинемо (Включаємо мелодійну музику)

вихователь: Ми з вами на лузі. Яскраво світить сонце. Дует легкий вітерець. Тихо колишеться трава. Над нами пурхають метелики і бабки. Ми вдихаємо чисте, свіже повітря. Нам добре і приємно.

вихователь: Ой, хлопці, подивіться, а як у нас кулька виявився?

Його прідуло вітром, але подивіться, який він не веселий, давайте його прикрасимо.

(Діти прикрашають кулька серветками, намоченими в воді)

вихователь: Хочете, ми цю кульку подаруємо професору на пам'ять про нас., Відправимо поштою. ?

діти: так звісно.

вихователь: Давайте скажемо нашої аудиторії спасибі за те, що уважно слухали нас і до побачення. А ви хлопці мені допоможете знайти найближчу пошту.

програмне зміст : Розвивати процес пізнавально-дослідницької діяльності: у висуванні припущень, відборі способів перевірки, досягнень результату. Ознайомити з поняттям «повітря», його властивостями і роллю в житті людини. Активізувати у мові дітей слова: кисень, невидимий, прозорий. Виховувати дбайливе ставлення до природи.

  матеріали:  повітряна куля, тарілки з водою і склянку, соломинки, віяла з паперу, мильні бульбашки, картина про екологію, аркуші паперу, фарби.

  хід заняття

Хлопці, подивіться, що я принесла? Правильно, - це кулька. А як ви думаєте, що у нього в нутрії? (Повітря). Подивіться, як мій куля вміє літати? Я штовхаю його злегка, і він літає під стелею. Як ви думаєте, чому?   (він легкий). Так значить, виходить, що повітря легкий.

А зараз, я розв'яжу куля і випущу повітря. Що ви відчули? (Вітерець). А ви його побачили? (Немає). А чому? Значить, виходить повітря, який? Якими словами можна його назвати? (Невидимий, прозорий).

- Значить, повітря ще і прозорий?

- А ви хочете повітря побачити? Ну, тоді я вас запрошую в наукову лабораторію, для дослідження повітря. Ви готові?

Але в лабораторії потрібно дотримуватися одна важлива умова. Без дозволу керівника нічого не чіпати руками. Як ви думаєте, чому?

  Діти надягають халати, проходять за столи і розсідаються по місцях.

  Досвід №1.  Вихователь кладе легку серветку на край столу і помахом книги призводить серветку в рух, серветка падає зі столу.

- Чому серветка злетіла зі стола? Я до неї навіть не доторкнулася   (Її здув вітерець). Правильно, вітерець-це повітря, який рухається.

Хочете відчути, як рухається повітря? Подивіться, у вас на столі лежать віяла з паперу, давайте ними помахаємо. Що ви, відчули?   (Спостерігають рух повітря).

Діти, що в склянці? (Нічого).  Говоріть, немає нічого. Тоді дивіться фокус.

  Досвід №2.  Вихователь перевертає склянку догори дном і повільно опускає його в тарілку з водою. Склянка не наповнюється водою.

- Що ж не пускає воду в стакан? (Повітря).  Досвід пропонується повторити дітям.

А тепер, нахиліть склянку. Що з'являється в воді? (Бульбашки повітря).

- Звідки вони взялися? Це повітря виходить зі склянки, а його місце займає вода. Цікаво спостерігати, як повітря, потрапляючи в воду, швидко піднімається бульбашками наверх. Вони легші за воду.

А тепер ще один досвід (Дітям пропонується стакан води і соломинка.)

досвід №3  -Під в соломинку. Що з'являється на поверхні води? Чому з'являються бульбашки? (Повітря виходить з води). А тепер подмімо сильніше. Що ви бачите? Чим більше повітря, тим більше бульбашок.

Завдяки нашим дослідам, з'ясували, що повітря є скрізь: і в групі, і у нас вдома, і на вулиці. Якого кольору повітря? (Безбарвний).

Вдихніть ротом повітря і спробуйте, якого він смаку? (Несмачний).

Вдихніть носом повітря. Якого він запаху?   (без запаху).

Чисте повітря не має кольору, запаху, смаку.

А зараз у нас хвилинка для відпочинку. Виходьте на килим, ми пограємо. Подивіться, що я ще принесла   (мильні бульбашки).  Я буду дути міхури, ви повинні, як можна більше їх лопнути. Подивимося, хто переможе.

  Гра малої рухливості «Злови мильна бульбашка»

Молодці! Все зловили багато бульбашок.

Повітря - це дивовижна оболонка навколо нашої Землі. Якби не було навколо Землі повітря, що б сталося? Все живе загинуло б в палючих променях сонця.

Без повітря не було б життя на Землі. Як ви думаєте, чому?

Дихаємо ми що? (Повітрям).  Всьому живому необхідне повітря. Ми вдихаємо чисте повітря - кисень, а видихаємо використаний - вуглекислий газ.

Подивіться, скільки на землі живе людей, тварин, птахів і всім потрібен чисте повітря. А що ще забруднюють повітря?   (Машини, заводи).  Де ж взяти стільки чистого повітря? Що допомагає його очищати? Правильно, хлопці, - рослини і дерева.

Рослини і дерева теж дихають, але інакше ніж ми. Вони поглинають брудне повітря - вуглекислий газ, переробляють його і виділяють чисте повітря - кисень. Як називається чисте повітря? (Кисень).

Хто був з батьками в лісі? Ви відчували, який там чисте повітря. А чому? Ви хотіли б побувати в лісі прямо зараз? Тоді давайте намалюємо ліс, і уявімо, що ми на літній лісовій, галявинці. Пройдіть діти за столи і кожен намалюйте дерево, а потім ми з цих дерев зробимо ліс. Діти малюють дерева під музику «голосу лісу». Ви відчуваєте, який тут став свіже чисте повітря.

Так, що людям потрібно робити, що б весь час очищався повітря? (Берегти природу, садити нові дерева ...). Зламати або спиляти дерево можна дуже швидко, а що б виростити нове дерево знадобитися багато, багато років. Саме, тому всім людям на землі, потрібно схаменутися і починати берегти природу.

А ви знаєте правила, яких необхідно дотримуватися в природі? Давайте їх згадаємо.

  Дидактична гра «Як вести себе в природі?»

Сьогодні ми були справжніми дослідниками. Хлопці, що ми нового дізналися про повітрі?   (Він без кольору, без запаху, прозорий, без смаку, буває чистим і використаним).  Мені дуже сподобалося, як ви працювали в лабораторії, прямо як дорослі. Молодці!

  вихователь МБДОУ д / с №71, м.Білгород, Росія.