Що вивчає історія, як наука. Застосовуємо нові занання. Однак багато і закономірно

Клас: 5

Предмет:Історія Стародавнього світу

Вчитель: історії та суспільствознавства

Сергєєва Саргилана Олексіївна

Тема уроку: «Що вивчає історія»

Цілі уроку:

    Предметна– учні зможуть дати визначення історії як науки, зможуть перерахувати історичні джерела, зможуть дати характеристику допоміжним історичним дисциплінам;

    Пізнавальна– учні зможуть порівнювати види джерел та назвати відмінні рисикожного;

    Регулятивна– учні зможуть приймати рішення у проблемної ситуаціїоцінювати свою діяльність на уроці

    Комунікативна– учні зможуть викладати свою думку, вчитися домовлятися та приходити до загальному рішеннюу спільній діяльності, працюючи в парах.

    Особистісні- Учні зможуть висловити свою думку про роль історії в житті людей, про роль наук-помічниць.

Тип уроку:урок засвоєння нових знань.

Цілі:

Діяльність:

    Формування в учнів здібностей до рефлексії корекційно-контрольного типу та реалізації корекційної форми (фіксування власних труднощів у діяльності, виявлення їх причин, побудова та реалізація проекту виходу із труднощів).

    Закріплення та за необхідності корекція вивчених способів дій – понять, алгоритмів.

Освітня:

    визначити значення історичного минулого для сучасності;

    використовуючи знання учнів підвести їх до відповіді проблемне питання, що у темі уроку.

Розвиваюча:

    продовжувати розвиток мови через відповіді питання;

    продовжувати розвиток текстових умінь та навичок

    здійснювати індивідуальний та диференційований підхід (творчі завдання);

    розвивати мислення: вміння порівнювати, узагальнювати, робити висновки; розвивати картографічні вміння та навички.

Виховна:

    виховувати любов до Батьківщини;

    почуття гордості за її минуле, сьогодення та майбутнє

    розвиток пізнавального інтересу до предмета;

    з метою естетичного розвитку виховати в учнів почуття прекрасного.

Завдання: у результаті вивчення теми учні повинні вміти:

    давати визначення поняттям історія, геральдика, історичні джерела, країна, гімн, прапор;

    наводити приклади речових, письмових та усних джерел;

    вміти співвідносити дату та вік;

    знати та називати допоміжні історичні дисципліни;

    сформувати вміння заповнювати таблицю;

    визначати та пояснювати своє ставлення до подій досліджуваного періоду;

    вирішувати навчально-життєві завдання з позиції людини XXI ст.

Форми роботи учнів: групові, індивідуальні, письмові, усні, парні.

Необхідне технічне обладнання: комп'ютер, проектор, презентації.

План уроку:

I. Організаційний момент.

ІІ. Вивчення нового матеріалу:

1. Що таке історія?

2. Історичні джерела.

3. Помічниці історії.

4. Хронологія

5. Про що розповість історична карта.

6. Закріплення.

7. Домашнє завдання

Хід уроку:

1. Створення проблемної ситуації

Хід уроку:

I. Організаційний момент.

II. Актуалізація знань.

1. Що ви бачите на слайдах? Назвіть ті, що вам відомі.

Легендарний співак Баян, який розповідає про давно минулі часи, наші предки слов'яни, які зустрічають заморських купців. На полотні Василя Івановича Сурікова зображено російського полководця Суворова, який здійснює зі своїми солдатами героїчний перехід через високі гориАльпи, це картина Олександра Павловича Бубнова «Ранок на Куликовому полі». У центрі розташована фотографія ракети, що символізує освоєння нашою країною космічного простору.

2. Поясніть, що поєднує картини (картини минулого нашої Батьківщини)

3. Як ви думаєте, про що ми з вами сьогодні говоритимемо на уроці? Про науку історії

4. Що нам допоможе у роботі? Підручник,

2. Формування проблеми. (записується на дошці)

Сьогодні ми з вами поговоримо про історію. Це дуже цікавий, цікавий предмет. Ми подорожуватимемо у часі. Сьогодні ми будемо істориками.

Що таке історія? Навіщо потрібна історія?

Слово "історія" має багато значень. Ми часто говоримо: «Я розповім Вам цікаву історію…» або «Зі мною трапилася цікава історія…»

III. Вивчення нового матеріалу.

1. Що таке історія?

- Навіщо потрібна історія?

– Які у вас є припущення, версії вирішення проблеми?

Під навчальною проблемою записує ключові словавиділені самими авторами версій:

1) дізнатися про минуле;

2) зрозуміти, чому це відбувалося саме так;

– За допомогою словника поясніть, що означає «історія».

1) Робота зі словником.

Поняття «історія» має кілька тлумачень – подія; розповідь про те, що сталося (розповідь); наука.

Ось як визначає історію енциклопедичний словникІСТОРІЯ(від грец. historia - розповідь про минуле, про впізнане),

1) процес розвитку природи та суспільства.

2) комплекс суспільних наук (історична наука), що вивчають минуле людства у всій його конкретності та різноманітті. Досліджуються факти, події та процеси на базі історичних джерел, якими займаються джерелознавство та низка допоміжних історичних дисциплін.

З'ясовують два значення слова:

1) історія - процес розвитку людського суспільства;

2) історія - наука,що допомагає відновити минуле людства;

Отже, історія – це наука, що вивчає минуле людей. Вчорашній день – це вже історія.

2) Робота з історичним джерелом.

Прочитайте текст. Дайте відповідь на запитання і перекажіть його.

ІСТОРІЯ ЯК НАУКА

Історія – це наука про появу та розвиток людського суспільства! Людина існує Землі близько двох мільйонів років. Людське суспільство розвивається та змінюється. Процес розвитку людського суспільства має свої закони, а історія вивчає та пояснює ці закони. Історія розповідає нам, як жили люди багато тисяч років тому. Ця наука відіграє велику роль у вивченні життя суспільства та культури народу.

Дайте відповідь на запитання.

1. Що таке історія як наука? Історія – це наука про появу та розвиток людського суспільства!

2. Що вивчає історія? Історія розповідає нам, як жили люди багато тисяч років тому.

3. Чому ця наука відіграє у житті суспільства? Процес розвитку людського суспільства має свої закони, а історія вивчає та пояснює ці закони.

Діти, основні знання з історії ви отримуєте зі шкільного підручника.

А де ще можна дізнатися про минуле?

Я вам допоможу, подивіться таблицю та прочитайте, де ви ще зможете отримати знання з історії. – Але є проблема, усі визначення термінів перемішалися.

Діти, спробуйте правильно співвіднести визначення кожного терміну.

Гіпотези:

1. Архів

2. Бібліотека

3. Музей

1. Архів

Б. Місце, зберігання справжніх писемних пам'яток минулого

2. Бібліотека

В. Місце, де зібрані та зберігаються книги для того, щоб їх читали

3. Музей

А. Місце, де зберігаються, вивчаються, демонструються відвідувачам пам'ятники минулого (одяг, озброєння, картини)

2. Історичні джерела

Звідки історики дізнаються про минуле? Адже його немає, воно минуло, зникло! Зникло, але не безслідно, а залишивши СЛІДИ.

Слідами ми звикли називати відбитки ніг чи лап. Історики називають слідами все, що залишилося від минулого, що може нам розповісти про минуле.

- проаналізуйте текст «Історичні джерела» за допомогою таких значків.

Те, що я знав

Не зрозуміло, викликає сумнів

Хочу дізнатися

"Історичні джерела"

Історія - це серйозна, комплексна наука, яка вивчає минуле різних країн та міст, життя великих людей різних століть. Щоб відрізняти легенди реальних історичних фактів, історики використовують спеціальні джерела. Що таке історичне джерело, знають усі школярі, які навчають історію. Це одне з головних понять у науці, адже саме з вивчення історичних джерел починається дослідження того чи іншого історичного факту. Історичне джерело – це предмет чи документ, який належить до певної ери. Цей предмет є своєрідним свідком якоїсь події. Саме з цих показань розпочинається аналіз тієї чи іншої історичної події, складаються уявлення про причину дій того чи іншого історичного діяча.

Історичні джерела – будь-які сліди людської діяльності, випадково чи свідомо залишені землі. Це весь комплекс документів та предметів матеріальної культури, що безпосередньо відобразили історичний процеста окремі факти та події, на підставі яких відтворюється уявлення про ту чи іншу історичній епосі, висуваються гіпотези про причини чи наслідки тих чи інших історичних подій Історичні джерела дуже різноманітні. Усю сукупність історичних джерел у сучасній історичній науці прийнято ділити такі групи:

1. Письмові джерела – це всілякі твори, зокрема літературні твори досліджуваної епохи, дійшли до нас написи різного змісту;

2. усні;

3. Речові джерела – це різні пам'ятки матеріальної культури (залишки будівель, знаряддя праці та зброю, предмети побуту, монети тощо);

4. Етнографічні джерела – це звичаї, обряди, вірування тощо.,

5. Лінгвістичні джерела – це дані мови (лексика, граматичний устрій тощо. буд.);

6. Фольклорні джерела – це пам'ятники усного народної творчості(сказання, пісні, байки, прислів'я і т. д.), які дійшли до нас завдяки тому, що згодом були записані;

7. кіно – фотодокументи;

8. фонодокументи – звукові записи.

Наприклад, у печері, яка була притулком древніх людей, було виявлено наскельні малюнки. Печерні люди зобразили на стіні сцену полювання, де кілька чоловіків намагаються застрелити з лука бика, а решта мешканців кидає у тварини списи. Такий малюнок одразу дає історикам кілька реалістичних висновків. По-перше, вже в ті роки жителі печери полювали, по-друге, їх цікавив саме великий видобуток, а раз тварину вони вбивали разом, значить їхній розумовий розвиток уже тоді був на високому рівні. Крім того, вони вже вміли робити примітивну зброю.

Історичні джерела - Це все те, що може розповісти нам про минуле людей.

Навіть дитячі лічилки та приказки можуть бути слідами минулого. «Дощик, дощ пуще, дам тобі я гущі»! – кричать діти під час дощу і навіть не підозрюють, що це давня обіцянка подарунку богові дощу. Воно залишилося з тих часів, коли наші предки вірили у таких богів.

2) Робота з історичним джерелом за варіантами.

1 варіант.Джерело № 1.

«У сміттєвій ямі стародавнього селища археологи знайшли багато кісток. Більшість належала диким звірам і птахам, набагато менше було кісток свійських тварин: собак, свиней, кіз; коров'ячих кісток – жодної. Мозкові кістки, у тому числі й собачі, роздроблені гострим камінням. Серед сміття знайдено багато черепків глиняного посуду».

Зробіть висновки з цих знахідок:

1. Які заняття були знайомі мешканцям селища?

2. Що було розвинене більше – скотарство чи полювання?

3. Які тварини були вже приручені

2 варіант.Джерело №2.

Уявіть собі, що в горах ви бачите висічений на скелі напис:

«Я, цар великий, цар могутній, цар царів, вирушив у сусідню країну. Вороже військо я розгромив, шість тисяч воїнів убив, двадцять міст спалив, сто тисяч чоловіків і жінок взяв у полон, коней, верблюдів, овець викрав. Хто цей напис знищить, нехай покарають того грізні боги».

Про що розповість вченим це письмове джерело?

3) Практична робота. Фізмінутка.

Розподіліть джерела на речові та письмові.

Якщо називається джерело письмовий постає перший варіант.

Якщо називається джерело речовий встає другий варіант.

1. грамоти 2. зброя 3. монети 4. одяг. 5. взуття 6. документи 7. знаряддя праці 8. домашнє начиння 9. щоденники 10. билини 11. медалі 12. спогади.

Письмові: 1,6,9,10,12.

1. грамоти

6. документи

9. щоденники

10. билини

12. спогади

Речові: 2,3,4,5,7,8,11.

4. одяг.

7. знаряддя праці

8. домашнє начиння

11. медалі

5) Творче завдання :

Яку історичну інформацію можна отримати з російських казок?

Проблеми «прочитання» джерел: знайти, зрозуміти, зберегти.

3. Помічниці історії.

Вивчаючи джерела, вчені по крихтах відновлюють минуле. Іноді ця робота схожа на головоломку, невідомі літери, мову, матеріал, а вченим необхідно зібрати всю інформацію.

Хлопці, подивіться на екран, що ви бачите? (Стіл)

Уявімо, що кришка біля столу це історія, а ніжки - це її помічники. А давайте приберемо біля столу ніжки, він буде столом?

Значить і історія, не існуватиме як наука, якщо вона не матиме помічників. А допомогу історії надають наступні науки.

1) Робота зі словником. Ознайомтеся із допоміжними історичними дисциплінами.

- які вам відомі?

Перерахуйте науки – помічниці історії

1. –археологія 2. –палеографія 3. –ономастика 4. –геральдика 5. –сфрагістика 6. –нумізматика 7. –генеалогія 8. –метрологія

1. –археологія – історична дисципліна, що вивчає за речовими джерелами історичне минуле людства

2. –палеографія - Допоміжна історична дисципліна (спеціальна історико - філологічна дисципліна), що вивчає історію письма, закономірності розвитку його графічних форм, а також пам'ятники давньої писемності з метою їх прочитання, визначення автора, часу та місця створення.

3. – ономастика - наука, що вивчає власні імена всіх типів та їх походження.4. -5. -

4. – геральдика - Спеціальна історична дисципліна, що займається вивченням гербів, а також традиція та практика їх використання.

5. – сфрагістика - Допоміжна історична дисципліна, що вивчає печатки (матриці) та їх відбитки на різних матеріалах.

6. – нумізматика - Допоміжна історична дисципліна, що вивчає історію монетного карбування та грошового обігу.

7. – генеалогія - Допоміжна історична дисципліна, займається вивченням родинних взаємозв'язків людей, історією пологів, походженням окремих осіб, встановленням родинних зв'язків, складанням поколінних розписів та генеалогічних древ.

8. – метрологія – наука про вимірювання, методи та засоби забезпечення їх єдності та способи досягнення необхідної точності.

2) Бліц – турнір

Я пропоную вам Бліц – турнір, визначити, яка наука вивчає предмети, які я вам показуватиму.

    Аркуш старовинної книги – палеографія.

    Медаль – фалеристика.

    Герб – геральдика.

    Монета – нумізматика.

    Друк – сфрагістика

    Родовід дерево - генеалогія.

    Прапор – прапорознавство

Вексилологія – історична дисципліна, що займається вивченням прапорів та прапорів. Вона споріднена з геральдикою. Дійсно багато рис поєднують прапори з гербами, дуже часто прапори були лише одним із способів передачі гербового зображення. Але все ж таки не слід ототожнювати герби та прапори. Вони, хоч і «ягоди одного поля», але відмінностей у їхній історії достатньо.

    Совок – археологія

    Гіря – метрологія

4. Хронологія - наука про час.

Люди за всіх часів цінували час, вчилися правильно його рахувати, берегти. Для історії це особливо важливо. Без знання дат може бути знання історії. Я повинен виконати завдання на знання хронології. Згадаймо державні свята РФ.

1. Робота у парах, взаємоперевірка.

Державні свята Росії. Співвіднести свята та їх дати.

    Новий Рік;

    Свято Весни та Праці;

    День Захисника Вітчизни;

    Різдво Христове;

    День Перемоги;

    День народної єдності;

    День незалежності Росії;

    Міжнародний жіночий день.

2. Самостійна роботау зошитах, біля дошки.

Напиши віки римськими цифрами.

5. Про що розповість історична картка

«Моря є – плавати не можна,

Дороги є – їхати не можна,

Земля є - орати не можна. Що це?

Правильно це історична карта.

Добре знати історію, зримо уявляти події нам і допомагає історична карта.

- які держави Стародавнього світу ви вивчали?

- я пропоную порівняти римську державу у різні періоди її існування.

Римська республіка у 4 – 3 ст. до н.


Яку відповідь на основне питання уроку ми можемо дати? Чиї версії підтвердились?

IVЗакріплення.

«Історія – це минуле людства та наука про минуле людства»

Передбачуваний висновок із проблеми:

Історія потрібна для того, щоб зрозуміти минуле та розібратися в сьогоденні, і в цьому нам допомагають історичні знання.

ВИКОРИСТОВУЄМО НОВІ ЗАВДАННЯ

1) робота у групах

Як ти думаєш, ми, люди XXI століття, маємо пам'ятати про те, що було в минулому? Сформулюй свою позицію та аргументуй (поясни) її. Свою відповідь запиши.

Я вважаю, що _____________

_________________________

Аргумент(и)

Тому що _______________

_________________________

_________________________

_________________________

Ігровий прийом:

Учні по черзі (або за бажанням) повинні висловити свою думку про історію, розпочавши її зі слів «Світ історії – це…». Виграє той, чия думка сподобається більшому числуоднокласників.

V. Урок хочеться закінчити словами давньоримського оратора Цицерона: "Не знати історії - значить завжди бути дитиною".

Давайте вивчати історію, щоб стати дорослими! ВПЕРЕД! У СВІТ ІСТОРІЇ!

УРОК № 1

Що вивчає історія

Мета уроку: сформувати поняття «історія як наука»; показати, навіщо історія необхідна людям; ознайомити з особливостями роботи істориків та найважливішими питаннями історичного пізнання: що сталося, де сталося, коли сталося; розвивати вміння працювати з текстом підручника

Хід уроку

I. Вивчення нового матеріалу.

План

2. Як працюють історики.

1. Історія - наука про минуле.

Ви вперше прийшли на урок історії. Хтось із вас уже встиг прочитати оповідання, переглянути фільми на історичну тему. Але це були уривчасті відомості. Нині ж починається вивчення історичної науки. Ця робота триватиме до закінчення школи.

Кожен урок ставитиме нові питання, крок за кроком ми розкриватимемо цінність історії. Але найголовніше значення цієї науки полягає в тому, що вона дозволяє побачити справи людини, зрозуміти, що вона є.

Розгляньте ілюстрації у підручнику на с. 3, 4.

Що спільного з-поміж них?(На всіх ілюстраціях зображено те, що було у минулому).

Прочитайте у підручнику на с. 4 другий абзац. Знайдіть пропозицію, де міститься пояснення, що таке історія.

Записати на дошці (потім у зошит):

Наука, яка вивчає життя та діяльність людей у ​​минулому, називається історією.

Зверніть увагу на перше слово у реченні. Воно виділено жирним шрифтом. Наука – те, що дає нам знання, досвід, повчає. Математика вивчає числа та як з ними працювати. Зоологія вивчає все, що пов'язане зі світом тварин. Науки бувають різні. З багатьма з них учні познайомляться у школі.

Історія

Складання схеми

Вивчає минуле

Вивчає діяльність людей

Завжди пов'язана з людьми

Що дає людині історія?

Запис у зошит:

Історія допомагає дізнатися про людей:

Як жили;

Чим займалися;

Чого прагнули

Які прикрощі та радості відчували

Завдання: визначте за підручником, з якої мови прийшло до нас слово «історія» (з грецької). Запишіть його в зошит, вказавши значення та походження.

Запис у зошит: історія (слово грецьке) – розповідь про минуле, про впізнане.

2. Як працюю історики.

Батьком історії називають Геродота.

Наприкінці підручника є словничок. Визначте, які відомості про Геродот міститься в тексті словника. (Словник – перший помічник у вивченні історії. Словники бувають різні, але вони допомагають швидко дізнатися значення незрозумілого слова, його походження).

Читання підручника на сторінках 5-6.

Розгляньте ілюстрації на сторінках 5-6 підручника. Тут зображено події минулого.

Ці історичні події відбувалися в різних місцях. Ватерлоо – населений пункту Бельгії, на південь від Брюсселя. Помпеї – місто у Південній Італії біля підніжжя вулкана Везувій. Куликове поле – між річками Непрядва, Дон, Красива Меча (зараз це Тульська область). Значить, кожна подія має своє місце і час.

Що сталося, де сталося, коли сталося – це головні питання, з яких будь-який історик починає вивчати минуле.

Але відповіді на ці питання не достатні для історика. Перед ним постають нові питання: чому сталася подія, до яких наслідків вона привела і багато інших. Запитання можуть бути найнесподіванішими, відповіді на які доводиться шукати довгі роки.

Запис у зошит:

Головні питання історика:

Що сталося

Де сталося

Коли сталося

ІІ. Закріплення.

питання на стор. 6 підручника

Домашнє завдання:записи у зошити


ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ

«Що вивчає історія»

Цілі уроку:

  1. Предметна – учні зможуть дати визначення історії як науки, зможуть перерахувати історичні джерела, зможуть дати характеристику допоміжним історичним дисциплінам;
  2. Пізнавальна – учні зможуть порівнювати види джерел та назвати відмінні риси кожного;
  3. Регулятивна – учні зможуть приймати рішення у проблемній ситуації, оцінювати свою діяльність на уроці
  4. Комунікативна– учні зможуть викладати свою думку, вчитися домовлятися та приходити до спільного рішення у спільній діяльності, працюючи у парах.
  5. Особистісні – учні зможуть висловити свою думку про роль історії в житті людей, роль наук-помічниць.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Цілі:

Діяльність:

  • Формування в учнів здібностей до рефлексії корекційно-контрольного типу та реалізації корекційної форми (фіксування власних труднощів у діяльності, виявлення їх причин, побудова та реалізація проекту виходу із труднощів).
  • Закріплення та за необхідності корекція вивчених способів дій – понять, алгоритмів.

Освітня:

  • визначити значення історичного минулого для сучасності;
  • використовуючи знання учнів підвести їх до відповіді проблемне питання, що у темі уроку.

Розвиваюча:

  • продовжувати розвиток мови через відповіді питання;
  • продовжувати розвиток текстових умінь та навичок
  • здійснювати індивідуальний та диференційований підхід (творчі завдання);
  • розвивати мислення: вміння порівнювати, узагальнювати, робити висновки; розвивати картографічні вміння та навички.

Виховна:

  • виховувати любов до Батьківщини;
  • почуття гордості за її минуле, сьогодення та майбутнє
  • розвиток пізнавального інтересу до предмета;
  • з метою естетичного розвитку виховати в учнів почуття прекрасного.

Завдання: у результаті вивчення теми учні повинні вміти:

  • давати визначення поняттям історія, геральдика, історичні джерела, країна, гімн, прапор;
  • наводити приклади речових, письмових та усних джерел;
  • вміти співвідносити дату та вік;
  • знати та називати допоміжні історичні дисципліни;
  • сформувати вміння заповнювати таблицю;
  • визначати та пояснювати своє ставлення до подій досліджуваного періоду;
  • вирішувати навчально-життєві завдання з позиції людини XXI ст.

Форми роботи учнів:групові, індивідуальні, письмові, усні, парні.

Необхідне технічне обладнання:комп'ютер, проектор, презентації.

План уроку:

I. Організаційний момент.

ІІ. Вивчення нового матеріалу:

1. Що таке історія?

2. Історичні джерела.

3. Помічниці історії.

4. Хронологія

5. Про що розповість історична мапа.

6. Закріплення.

7. Домашнє завдання

8. Підсумок

Хід уроку:

1. Створення проблемної ситуації

Хід уроку:

I. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація знань.

1. Що ви бачите на слайдах? Назвіть ті, що вам відомі.

Легендарний співак Баян, який розповідає про давно минулі часи, наші предки слов'яни, які зустрічають заморських купців. На полотні Василя Івановича Сурікова зображено російського полководця Суворова, який здійснює зі своїми солдатами героїчний перехід через високі гори Альпи, це картина Олександра Павловича Бубнова «Ранок на Куликовому полі». У центрі розташована фотографія ракети, що символізує освоєння нашої країни космічного простору.

2. Поясніть, що поєднує картини (картини минулого нашої Батьківщини)

3. Як ви вважаєте, про що ми з вами сьогодні говоритимемо на уроці? Про науку історії

4. Що нам допоможе у роботі? Підручник,

2. Формування проблеми. (записується на дошці)

Сьогодні ми з вами поговоримо про історію. Це дуже цікавий, цікавий предмет. Ми подорожуватимемо у часі. Сьогодні ми будемо істориками.

Що таке історія? Навіщо потрібна історія?

Слово "історія" має багато значень. Ми часто говоримо: «Я розповім Вам цікаву історію…» або «Зі мною сталася цікава історія…»

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Що таке історія?

Навіщо потрібна історія?

- Які у вас є припущення, версії вирішення проблеми?

Під навчальною проблемою записує ключові слова, виділені самими авторами версій:

1) дізнатися про минуле;

2) зрозуміти, чому це відбувалося саме так;

– За допомогою словника поясніть, що означає «історія».

1) Робота зі словником.

Поняття «історія» має кілька тлумачень – подія; розповідь про те, що сталося (розповідь); наука.

Ось як визначає історію енциклопедичний словникІСТОРІЯ (від грец. historia - розповідь про минуле, про впізнане),

1) процес розвитку природи та суспільства.

2) комплекс суспільних наук (історична наука), що вивчають минуле людства у всій його конкретності та різноманітті.Досліджуються факти, події та процеси на базі історичних джерел, якими займаються джерелознавство та низка допоміжних історичних дисциплін.

З'ясовують два значення слова:

1) історія - процес розвиткулюдського суспільства;

2) історія – наука, що допомагає відновити минуле людства;

Отже, історія – наука, яка вивчає минуле людей. Вчорашній день – це вже історія.

2) Робота з історичним джерелом.

Прочитайте текст. Дайте відповідь на запитання і перекажіть його.

ІСТОРІЯ ЯК НАУКА

Історія – це наука про появу та розвиток людського суспільства! Людина існує Землі близько двох мільйонів років. Людське суспільство розвивається та змінюється. Процес розвитку людського суспільства має свої закони, а історія вивчає та пояснює ці закони. Історія розповідає нам, як жили люди багато тисяч років тому. Ця наука відіграє велику роль у вивченні життя суспільства та культури народу.

Дайте відповідь на запитання.

1. Що таке історія як наука?Історія – це наука про появу та розвиток людського суспільства!

2. Що вивчає історія?Історія розповідає нам, як жили люди багато тисяч років тому.

3. Чому ця наука відіграє у житті суспільства?Процес розвитку людського суспільства має свої закони, а історія вивчає та пояснює ці закони.

Діти, основні знання з історії ви отримуєте зі шкільного підручника.

А де ще можна дізнатися про минуле?

Я вам допоможу, подивіться таблицю та прочитайте, де ви ще зможете отримати знання з історії. – Але є проблема, усі визначення термінів перемішалися.

Діти, спробуйте правильно співвіднести визначення кожного терміну.

Гіпотези:

2. Історичні джерела

Звідки історики дізнаються про минуле? Адже його немає, воно минуло, зникло! Зникло, але не безслідно, а залишивши СЛІДИ.

Слідами ми звикли називати відбитки ніг чи лап. Історики ж називають слідами все, що лишилося від минулого, що може нам розповісти про минуле.

Проаналізуйте текст «Історичні джерела» за допомогою таких значків.

"Історичні джерела"

Історія - це серйозна, комплексна наука, яка вивчає минуле різних країн та міст, життя великих людей різних століть. Щоб відрізняти легенди реальних історичних фактів, історики використовують спеціальні джерела. Що таке історичне джерело, знають усі школярі, які навчають історію. Це одне з головних понять у науці, адже саме з вивчення історичних джерел починається дослідження того чи іншого історичного факту. Історичне джерело – це предмет чи документ, який належить до певної ери. Цей предмет є своєрідним свідком якоїсь події. Саме з цих показань розпочинається аналіз тієї чи іншої історичної події, складаються уявлення про причину дій того чи іншого історичного діяча.

Історичні джерела – будь-які сліди людської діяльності, випадково чи свідомо залишені землі. Це весь комплекс документів і предметів матеріальної культури, що безпосередньо відобразили історичний процес та окремі факти та події, на підставі яких відтворюється уявлення про ту чи іншу історичну епоху, висуваються гіпотези про причини чи наслідки тих чи інших історичних подій. Історичні джерела дуже різноманітні. Усю сукупність історичних джерел у сучасній історичній науці прийнято поділяти на такі групи:

1. Письмові джерела – це всілякі твори, зокрема літературні твори досліджуваної епохи, дійшли до нас написи різного змісту;

2. усні;

3. Речові джерела – це різні пам'ятки матеріальної культури (залишки будівель, знаряддя праці та зброю, предмети побуту, монети тощо);

4. Етнографічні джерела – це звичаї, обряди, вірування тощо.,

5. Лінгвістичні джерела – це дані мови (лексика, граматичний устрій тощо. буд.);

6. Фольклорні джерела – це пам'ятки усної народної творчості (сказання, пісні, байки, прислів'я тощо), які дійшли до нас завдяки тому, що згодом були записані;

7. кіно – фотодокументи;

8. фонодокументи –звукові записи.

Наприклад, у печері, яка була притулком древніх людей, було виявлено наскельні малюнки. Печерні люди зобразили на стіні сцену полювання, де кілька чоловіків намагаються застрелити з лука бика, а решта мешканців кидає у тварини списи. Такий малюнок одразу дає історикам кілька реалістичних висновків. По-перше, вже в ті роки жителі печери полювали, по-друге, їх цікавив саме великий видобуток, а якщо тварину вони вбивали разом, то їхній розумовий розвиток уже тоді був на високому рівні. Крім того, вони вже вміли робити примітивну зброю.

Історичні джерела- Це все те, що може розповісти нам про минуле людей.

Навіть дитячі лічилки та приказки можуть бути слідами минулого. «Дощик, дощ пуще, дам тобі я гущі»! – кричать діти під час дощу і навіть не підозрюють, що це давня обіцянка подарунку богові дощу. Воно залишилося з тих часів, коли наші предки вірили у таких богів.

2) Робота з історичним джерелом за варіантами.

1 варіант. Джерело №1.

«У сміттєвій ямі стародавнього селища археологи знайшли багато кісток. Більшість належала диким звірам і птахам, набагато менше було кісток свійських тварин: собак, свиней, кіз; коров'ячих кісток – жодної. Мозкові кістки, у тому числі й собачі, роздроблені гострим камінням. Серед сміття знайдено багато черепків глиняного посуду».

Зробіть висновки з цих знахідок:

1. Які заняття були знайомі мешканцям селища?

2. Що було розвинене більше – скотарство чи полювання?

3. Які тварини були вже приручені

2 варіант. Джерело №2.

Уявіть собі, що в горах ви бачите висічений на скелі напис:

«Я, цар великий, цар могутній, цар царів, вирушив у сусідню країну. Вороже військо я розгромив, шість тисяч воїнів убив, двадцять міст спалив, сто тисяч чоловіків і жінок взяв у полон, коней, верблюдів, овець викрав. Хто цей напис знищить, нехай покарають того грізні боги».

Про що розповість вченим це письмове джерело?

3) Практична робота. Фізмінутка.

Розподіліть джерела на речові та письмові.

Якщо називається джерело письмовий постає перший варіант.

Якщо називається джерело речовий встає другий варіант.

1. грамоти 2. зброя 3. монети 4. одяг. 5. взуття 6. документи 7. знаряддя праці 8. домашнє начиння 9. щоденники 10. билини 11. медалі 12. спогади.

Письмові: 1,6,9,10,12.

1. грамоти

6. документи

9. щоденники

10. билини

12. спогади

Речові: 2,3,4,5,7,8,11.

2. Зброя

3. монети

4. одяг.

5. Взуття

7. знаряддя праці

8. домашнє начиння

11. медалі

5) Творче завдання:

Яку історичну інформацію можна отримати з російських казок?

Проблеми «прочитання» джерел: знайти, зрозуміти, зберегти.

3. Помічниці історії.

Вивчаючи джерела, вчені по крихтах відновлюють минуле. Іноді ця робота схожа на головоломку, невідомі літери, мову, матеріал, а вченим необхідно зібрати всю інформацію.

Хлопці, подивіться на екран, що ви бачите? (Стіл)

Уявімо, що кришка біля столу це історія, а ніжки - це її помічники. А давайте приберемо біля столу ніжки, він буде столом?

Ні.

Значить і історія, не існуватиме як наука, якщо вона не матиме помічників. А допомогу історії надають наступні науки.

1) Робота зі словником. Ознайомтеся із допоміжними історичними дисциплінами.

Які вам відомі?

Перерахуйте науки – помічниці історії

1. – археологія 2. – палеографія 3. – ономастика 4. – геральдика 5. – сфрагістика 6. – нумізматика 7. – генеалогія 8. – метрологія

1. – археологія – історична дисципліна , що вивчає за речовими джерелами історичне минуле людства

2. – палеографія - Допоміжна історична дисципліна (спеціальна історико - філологічна дисципліна), що вивчає історію письма, закономірності розвитку його графічних форм, а також пам'ятники давньої писемності з метою їх прочитання, визначення автора, часу та місця створення.

3. – ономастика - наука, що вивчає власні імена всіх типів та їх походження.4. -5. -

4. – геральдика – , що займається вивченнямгербів , а також традиція та практика їх використання.

5. - сфрагістика - Допоміжна історична дисципліна, що вивчаєдруку (матриці) та їх відбитки на різних матеріалах.

6. - нумізматика - Допоміжна історична дисципліна, що вивчає історію монетного карбування та грошового обігу.

7. – генеалогія - Допоміжна історична дисципліна, займається вивченнямлюдей , історією пологів, походженням окремих осіб, встановленням родинних зв'язків, складаннямта .

8. – метрологія – наука про вимірах , методах і забезпечення їх єдності та способи досягнення необхідної точності.

2) Бліц – турнір

Я пропоную вам Бліц – турнір, визначити, яка наука вивчає предмети, які я вам показуватиму.

  • Аркуш старовинної книги – палеографія.
  • Медаль – фалеристика.
  • Герб – геральдика.
  • Монета – нумізматика.
  • Друк – сфрагістика
  • Родовід дерево - генеалогія.
  • Прапор – прапорознавство

Вексилологія – історична дисципліна, що займається вивченням прапорів та прапорів. Вона споріднена з геральдикою. Дійсно багато рис поєднують прапори з гербами, дуже часто прапори були лише одним із способів передачі гербового зображення. Але все ж таки не слід ототожнювати герби та прапори. Вони, хоч і «ягоди одного поля», але відмінностей у їхній історії достатньо.

  • Совок – археологія
  • Гіря – метрологія

4. Хронологія - наука про час.

Люди за всіх часів цінували час, вчилися правильно його рахувати, берегти. Для історії це особливо важливо. Без знання дат може бути знання історії. Я повинен виконати завдання на знання хронології. Згадаймо державні свята РФ.

1. Робота у парах, взаємоперевірка.

Державні свята Росії. Співвіднести свята та їх дати.

  1. Новий Рік;
  1. Свято Весни та Праці;
  1. День Захисника Вітчизни;
  1. Різдво Христове;

XVII

XVIII

5. Про що розповість історична картка

«Моря є – плавати не можна,

Дороги є – їхати не можна,

Земля є – орати не можна. Що це?

Правильно це історична карта.

Добре знати історію, зримо уявляти події нам і допомагає історична карта.

Які держави Стародавнього світу ви вивчали?

Я пропоную порівняти римську державу у різні періоди її існування.

Римська республіка у 4 – 3 ст. до н.

Яку відповідь на основне питання уроку ми можемо дати? Чиї версії підтвердились?

IV Закріплення.

«Історія – це минуле людства та наука про минуле людства»

Передбачуваний висновок із проблеми:

Історія потрібна для того, щоб зрозуміти минуле та розібратися в сьогоденні, і в цьому нам допомагають історичні знання.

ВИКОРИСТОВУЄМО НОВІ ЗАВДАННЯ

1) робота у групах

Як ти думаєш, ми, люди XXI століття, маємо пам'ятати про те, що було в минулому? Сформулюй свою позицію та аргументуй (поясни) її. Свою відповідь запиши.

Позиція

Я вважаю, що _____________

_________________________

Аргумент(и)

Тому що _______________

_________________________

_________________________

_________________________

Ігровий прийом:

Учні по черзі (або за бажанням) повинні висловити свою думку про історію, розпочавши її зі слів«Світ історії – це…». Виграє той, чиє судження сподобається більшій кількості однокласників.

V . Урок хочеться закінчити словами давньоримського оратора Цицерона: "Не знати історії - значить завжди бути дитиною".

Давайте вивчати історію, щоб стати дорослими!ВПЕРЕД! У СВІТ ІСТОРІЇ!


Що вивчає історія як наука? Дайте визначення будь ласка. заданий автором Nikita Schmakovнайкраща відповідь це Саме поняття "історія" виникло в давнину. Воно означає в перекладі з давньогрецької "розповідь про те, що відомо". З часів античності наука минуле стає щодо самостійної областю людських знань. Вона спочатку була основою світогляду, без якої неможливе пізнання навколишнього світу та людської особистості в ньому. Поступово формувалося уявлення про історію народів та держав як пов'язану послідовність основних подій. Ще в Стародавню Греціюі Стародавньому Риміотримала визнання ідея вічної зміни у природі та суспільстві, було звернено увагу на послідовну зміну форм державного устрою, господарських укладів, звичаїв та звичаїв. У той же час у східній філософії історія розумілася як нескінченний ланцюг трансформацій людської сутності в межах тієї чи іншої божественної, космічної та соціальної єдності. Історична наука в сучасному її розумінні – як дослідницький напрямок та навчальна дисципліна – склалася значно пізніше. Нині вона ділиться всесвітню історію, в рамках якої вивчається походження людини та її розвиток, а також історію окремих країннародів, цивілізацій з найдавніших часів до наших днів, включаючи і вітчизняну історію.
Історія як наука оперує точно встановленими фактами. Як і в інших науках, в історії йде накопичення та відкриття нових фактів. Ці факти витягуються з історичних джерел. Історичні джерела – це всі залишки минулого життя, усі свідчення про минуле.
Минуле не зникає, а продовжує жити у накопиченому досвіді соціального життя. Узагальнення та обробка накопиченого людського досвіду – найперше завдання історії.
Важливо, що життя людей у ​​часі та просторі, що називається історією, будучи реальним буттям суспільного життя, охоплює собою її прояви, передбачає ніяких довільних вилучень.
Історія як наука та навчальний предметв сучасному світі: порівняльна характеристика
Історія завжди викликала величезний інтерес суспільства. Цей інтерес пояснюється природною потребою людини знати історію своїх предків. У минулі роки історія як наука багато в чому була політизована, пронизана односторонніми ідеологічними догмами. Багато сторінок історії відображалися в літературі односторонньо, а часом і спотворено, що накладало певний відбиток на формування історичного мислення людей, особливо молоді. Сьогодні ми відходимо від цих штампів і всього того, що заважає історикам бути гранично об'єктивними. Водночас слід звернути увагу на те, що сьогодні трапляється чимало випадків, коли низка дослідників кидається в протилежну крайність в оцінках історичних подій, відходячи від історичної об'єктивності, не бачать в історії нічого, крім трагедій та помилок. Такий підхід також далекий від об'єктивної оцінки нашого минулого та сьогодення.
В історичній науці нагромаджено великий досвід створення праць з історії. Численні роботи, видані в різні роки, як у нашій країні, так і за кордоном, відображають різноманітний спектр та концепції історичного розвитку, її взаємозв'язок із світовим історичним процесом
У кожній науці предмет вивчення складає система певних об'єктивних закономірностей. Історія як наука не виняток. Її предметом вивчення є закономірності соціально-економічного та політичного розвитку країни та її народів, конкретні форми яких виявляються в історичних подіях та фактах.

Відповідь від Moon[гуру]
людини в просторі та часі


Відповідь від Невідомо Невідомо[гуру]
Наука про взаємодію минулих подій, які фактори на них впливали і у що це все, згодом вилилося... Ось якось так 🙂
А взагалі історію треба вчити лише тому, що вона дозволяє уникати помилок минулого.


Відповідь від Kamil valeev[гуру]
Вивчає еволюцію суспільства.


Відповідь від YAr1K**[активний]
сфера гуманітарного знання, що займається вивченням людини (його діяльності, стану, світогляду, соціальних зв'язків та організацій тощо) у минулому; у вужчому значенні - наука, що вивчає письмові джерела про минуле для того, щоб встановити послідовність подій, об'єктивність описаних фактів і зробити висновки про причини подій. Вважається, що люди, не знаючі історію, схильні повторювати помилки минулого.
Початкове значення слова «історія» походить від давньогрецького терміну, що означало «розслідування, впізнавання, встановлення». Історія ототожнювалася із встановленням справжності, істинності подій та фактів. У Давньоримській історіографії (історіографія в сучасне значення- Галузь історичної науки, що вивчає її історію) це слово стало позначати не спосіб впізнавання, а розповідь про події минулого. Незабаром «історією» стали називати взагалі всяку розповідь про якийсь випадок, подію, дійсну чи вигадану.
Ніколаос Гізіс. Алегорія історії, 1892 р.
Історії, популярні в тій чи іншій культурі, але не підтверджувані сторонніми джерелами, наприклад легенди про короля Артура, вважаються зазвичай частиною культурної спадщини, а не «неупередженим дослідженням», яким має бути будь-яка частина історії як наукової дисципліни.

Історія - одна з найдавніших наук. Слово «історія» у перекладі з давньогрецької означає «оповідання, оповідання, дослідження». У сучасною мовоюпоняття «історія» вживається у двох основних значеннях: 1) минуле та все, що відбувалося в ньому; 2) наука, що вивчає минуле людства.

Наукове знання минуле є необхідним компонентом історичної свідомості. Але не єдиним. Усвідомлення історії може формуватися з урахуванням міфів, легенд, переказів, билин, пісень. Вони правда перемішана з вигадкою. Але цей вигадка нерідко набуває більшої реальності, ніж достовірні історичні факти. Наприклад, згідно з переказами битва на Куликовому полі в 1380 р. почалася з поєдинку між російським ченцем Пересвітом та «злим печенігом» Челу-беєм. Багатії вдарили один одного списами і обидва впали мертво. Цей епізод Куликівської битви багато хто представляє за відомою картиною М. І. Авілова «Поєдинок». Без нього дуже важко розповідати про одну з найгероїчніших сторінок вітчизняної історії. Адже, на думку авторитетних істориків, героєм першої сутички з татарами був не Пересвіт, який справді склав голову на Куликовому полі, а великий князьДмитро Іванович, який виїхав назустріч ворогам на чолі сторожового полку.

Таким чином, історична свідомість включає і достовірне знання, і міфи, створені народною фантазією. У прикладі легенда виконує важливу соціальну функцію. Вона сприяє усвідомленню величі та героїзму вітчизняної історії, спонукає пишатися нашими предками. І все-таки людині властиве прагнення історичної правди. Руйнування міфів та легенд при зіткненні з реальними фактамизагрожує суспільству глибокими розчаруваннями, духовними втратами, безвір'ям. Так, наша країна надзвичайно болісно переживає аварію міфів про Жовтневу революцію, Громадянській війні, колективізації та інших найважливіших подіяхрадянської історії. І хоча зараз багато легенд розвінчано, на зміну їм приходять нові, створювані телебаченням, радіо, пресою. Саме з них більшість людей одержують інформацію про минуле своєї країни.

Іншим джерелом історичних «знань» найчастіше служать романи та кінофільми. Наприклад, А. Дюма-батько говорив, що історія йому - лише «цвях», який він «вішує» свої романи. Проте більшість людей представляють Францію часів Людовіка XIII і кардинала Рішельє не за нудними науковими монографіями, а за знаменитим романом великого оповідача «Три мушкетери». Так само деякі наші співвітчизники «вивчають» історію Росії за романами В. С. Пікуля. І це легко зрозуміло. Художні версії історичних подій ближче та зрозуміліші за наукові описи та характеристики. Вони чіпають серце і полонять думку. Однак справжня освіченість та інтелігентність потребує не набору історичних анекдотів, а системи доказів, яка немислима без наукового підходу до вивчення історії. Щоб відокремити істину від вигадки, вміти розібратися в складних політичних і життєвих ситуаціях, оперувати різними видами історичних джерел, кожній освіченій людині необхідно опанувати певний науковий інструментарій. Світова та вітчизняна історична наука має багатий арсенал різноманітних, найчастіше дуже складних і навіть витончених методів дослідження.

Методи історичного дослідження можна поділити на три групи: загальнонаукові (історичний, логічний та метод класифікації чи систематизації); спеціальні (хронологічний, синхронний, порівняльно-історичний, ретроспективний та ДР-); а також методи інших наук (математичний, конкретних соціологічних досліджень, психології та ін). В основі історичного методу лежить вивчення історії в русі, як процесу, що розвивається. Логічний метод передбачає дослідження системи через глибокий аналіз її елементів. Наприклад, аналіз такого найціннішого джерела, як «Руська Правда», дозволяє не лише дізнатися, як відбувався суд у Київській державі, а й відтворити широку панораму життя Стародавньої Русі. Активно використовують історики метод класифікації. Залежно від вибору критерію класифікація тих самих явищ може набувати різний вигляд. Так, політичні партіїу Росії початку XX століття можна згрупувати за соціально-класовим принципом (поміщицькі, буржуазні, дрібнобуржуазні, пролетарські), стосовно державному ладу(монархічні, конституційно-монархічні, які виступали за демократичну республіку і ставили за мету встановлення соціалістичної республіки), за методами боротьби (реформаторські та революційні). Кожна з цих класифікацій доповнює картину соціально-політичної ситуації Росії того часу новими штрихами.

Історики вивчають події минулого у часі. Тому вони часто користуються хронологічним методом, тобто вибудовують факти у їхній тимчасовій послідовності. Різновидом хронологічного методу є проблемно-хронологічний метод, яким блискуче володіли В. О. Ключевський та інші визначні вітчизняні історики. До дуже цікавих спостережень може призвести синхронний метод, що дозволяє зіставити події, що відбувалися одночасно в різних країнах. Наприклад, ми часто забуваємо, що герой «Слова про похід Ігорів» князь Ігор був сучасником англійського короля Річарда Левине Серце, імператора Священної Римської імперії Фрідріха Барбаросси, грузинської цариці Тамари та великого монгольського завойовника Чингісхана. На вмілому використанні синхронного методу побудовано багато книг відомого історика Л. Н. Гумільова. Активно використовується в історичних дослідженняхпорівняльно- історичний метод. Так, зіставлення подій липневої міжнародної кризи 1914 року з передвоєнною кризою 1939 року допомагає глибше дати раду механізму виникнення світових воєн.

Багаті можливості відкриває перед істориками використання інших методів наук. Цікаві дослідження створені у галузі «психоісторії», «нової соціальної історії». Застосування математичних методів започаткувало дуже перспективному напрямкуу вивченні минулого – «кліометрії». Донедавна математичні методи застосовувалися переважно під час роботи з масовими джерелами. Наприклад, математик І. М. Кисельов та історик С. В. Мироненко за допомогою ЕОМ опрацювали частину величезної колекції формулярних списків цивільних чиновників, що зберігається в Центральному державному історичному архіві в Петербурзі та охоплює все XIX століття. Це допомогло їм зробити цікаві висновки про те, як протягом XIX століття змінювалися віковий склад, майновий стан та соціальне походження правлячої еліти у Росії. Комп'ютерна техніка дозволяє вирішувати і складніші дослідницькі завдання: встановити авторство історичних творів, вивчити за допомогою методики контент-аналізу зміст середньовічних текстів і, таким чином, зрозуміти спосіб мислення людей минулого.

Отже, історична наука використовує досягнення сучасного науково-технічного прогресу. Але при цьому вона має власну специфіку. На відміну від природних і технічних науквона може використовувати метод експерименту. Історична наука вивчає життя людей та результати їхньої діяльності. Тому їй доводиться мати справу зі складним переплетенням об'єктивних факторів та суб'єктивного особистісного початку. Факти історії індивідуальні та важко піддаються типологізації. Нарешті, історія закономірність завжди сусідить з випадковістю. Ось як писав про це видатний російський філософ С. Н. Булгаков: «Хід історії обумовлюється не тільки вже відомими нам соціологічними причинами, загальними умовамиісторичного розвитку, а й діяльністю людей. Тим часом кожна людська особистість є щось абсолютно нове в історії, яке не піддається жодному передбаченню. На відміну від природознавства, якому доводиться мати справу з певною кількістю елементів і певними силами природи, історія має справу з невизначеною кількістю елементів, що постійно з'являються і знищуються ... ». Таким чином, використання в історії методів природничих наук має певні межі. Механічний перенесення дослідницьких прийомів з природознавства та техніки в історичну науку створює небезпеку примітивізації та спотворення наших уявлень про такий складний феномен, яким є минуле людства.

Підіб'ємо підсумки. ІСТОРІЯ - це наука, що вивчає минуле людства у всьому його різноманітті.

Оскільки історичний метод універсальний, ним користуються всі науки. З іншого боку, сама історія може розглядатися як комплекс наук, що вивчають різні аспекти життя суспільства, - від політичної та воєнної історіїдо історії науки та техніки. І все ж таки головним об'єктом наукового інтересу істориків була і залишиться людина. Чудово написав про це знаменитий французький історик М. Блок: «За зримими контурами пейзажу, знарядь чи машин, за самими, здавалося б, сухими документами та інститутами, зовсім відчуженими від тих, хто їх заснував, історія хоче побачити людей. Хто цього не засвоїв, той, найбільше, може стати чорноробом ерудиції. Справжній історик схожий на казкового людожера. Де пахне людиною, там, він знає, на нього чекає видобуток».