Конспект заняття з навчання грамоті буква щ. План-конспект заняття на тему: Конспект логопедичного заняття з звуковимовленню "Звук щ"

мета:

  • Закріплення правильної вимови звуку, знайомство з буквою;
  • Розвиток досвіду звукового аналізу та синтезу слова;
  • Продовжувати вчити дітей складати речення за схемою і двом предметним картинок;
  • Формування навички правильного вживання прийменників в реченнях;
  • Розвиток уваги, пам'яті, уяви;
  • Виховання акуратності.

I Організаційний момент.

Хлопці, на минулому занятті ми вивчили скоромовку. Давайте згадаємо її.

Я по камінцях пішов,

Шубу шовкові знайшов.

- Промовимо скоромовку з рухами. Під неї ми будемо марширувати.

Промовимо її повільно.

Хто скаже її ще один раз самостійно?

Який звук зустрічається частіше за інших?

Який він? Чому?

Твердий або м'який?

Чи є у нього м'який братик?

Правильно, звук "ш" завжди твердий!

Твердий приголосний на схемі яким кольором позначаємо?

II Основна частина:

Послухайте загадку:

в'ється мотузка

На кінці головка. (Змія)

Уявіть, змія повзе і м'яко шипить: "щщщщщщ"

Зобразимо руху змії. Робимо хвилеподібні рухи руками в боки і вперед. Спочатку правою, потім лівою рукою і обома руками відразу і шіпіте "щщщщщщ".

Візьмемо дзеркало і подивимося, чи правильно у вас працюють губи мову, коли ви вимовляєте цей звук.

Зробити губи рупором. Кінчик язика піднятий до бугоркам і утворює з ними щілину. По середині мови йде тепла, плавна довга струмінь повітря.

Промовимо звук "щ". Який він голосний або приголосний?

Твердий або м'який?

А чи є у нього твердий братик?

Запам'ятайте, звук "щ" завжди м'який!

  1. Знайомство зі звуком.
  2. Знайомство з буквою:

Звук "щ" на письмі позначається буквою Ща.

Подивіться на неї. На що вона схожа?

На гребінець Щ схожа,

Три зубця всього? І що ж?

Щ грає щеня.

Догори лапками він ліг!

Буква Щ допоможе нам

Чистити зуби вранці.

Вистачати, ковтати вміють щуки -

Інший не потрібно їм науки!

На столі букви з оксамитового паперу. Проведемо пальчиком по букві, вимовив "щщщщщщ".

Ш Й Щ

Який звук зайвий? Чому?

У вас баночки з манною крупою. Напишемо букву Й. напишемо букву Ш. Що треба зробити, щоб вийшла буква Щ?

Всі хлопці дружно встали

І на місці рушили,

На носочках потягнулися

І один до одного потягнулися.

Як пружинки ми присіли

А потім тихенько сіли.

Візьмемо дзеркало і вимовив за мною.

Ща - что - щу - щі

Ащ - ощ - ущ - ищ

Промовимо чистоговорки:

Ща - ща - ща - Шура ходить без плаща.

Ащ - ащ - ащ - ми одягнемо плащ.

Щи - щі - щі - щавлю мені пошукай.

Щу - щу - щу - я цуценя шукаю.

Щи - щі - щі - де ж він пищить?

Придумаємо самі чистоговорки. Я буду вимовляти склад, а ви доповнюєте відповідним словом в риму:

На дошці картинки зі звуком "щ" Промовимо за мною.

Знайти слова, щоб звук "щ" був на початку слова, в середині слова, в кінці слова. (3 людини) Перевіримо!

Складемо схему до слова "щука"

Скільки складів? Чому?

Який склад ударний? Який він за рахунком?

Назвіть ненаголошений склад? Який він за рахунком?

Вимовте перший склад.

Виділяємо перший звук першого складу? Характеристика.

Який другий звук першого складу? Характеристика.

Вимовте другий склад.

Виділяємо перший звук другого складу. Характеристика.

Виділяємо останній звук. Характеристика.

(Діти працюють індивідуально. Показ на дошці. Діти виділяють звуки і дають їм характеристику по ланцюжку)

Промовимо ще раз слова.

До якого слову підходить ця схема? (Щит, лящ)

А зараз ми в цирку. Це ваші дресировані тварини.

Хто ви? (Дресирувальники)

Катя, а ти хто? (Дресирувальниця)

Семен, а ти хто? (Дресирувальник)

На столі тварини, з якими ви будете виступати. Уявіть, що це арена. На арену виходить слон. Скільки складів у слові "слон"? Чому? (Діти показують потрібну цифру)

У назві яких тварин теж 1 склад?

На арену виходить кінь. Скільки складів у слові "кінь" Чому?

На арену виходить собака. Скільки складів у слові "собака" Чому?

Пограємо в гру "Ходимо як ..."

Циркова кінь;

велетні;

Послухаємо розповідь.

Запам'ятайте слова зі звуком "щ".

Катин щеня.

Жила - була дівчинка Катя. Їй подарували цуценя. Катя принесла його додому і посадила в ящик. Щеня згорнувся в клубок і заснув. Коли щеня прокинувся, він виліз з ящика, витягнув з - під столу щітку і став з нею грати.

Кого подарували Каті?

Куди посадила Катя цуценя?

Де заснув щеня?

Що зробив щеня, коли прокинувся?

Які слова зі звуком "щ" ви почули?

Перекажімо розповідь по ланцюжку.

Пограємо в гру "Їде поїзд"

Їде поїзд! (З чим?)

З Топотушки;

З хлопавками;

З поворотами;

З пріседушкамі;

З Моргалки;

З пріседушкамі;

З наклонялкамі;

З реготухами;

З тишею.

Які маленькі слова або прийменники ви знаєте? Згадаймо приводи за схемами.

Скласти пропозицію по двом картинкам з маленьким словом.

У дітей пари картинок: чашка ложка

жук квітка

птах годівниця

шашки дошка

дитина брязкальце

жаба озеро

кінь стайня

плащ вішалка

шафа книга

щітка ящик

  1. Тактильне сприйняття:
  2. Гра "Який звук зайвий?"
  3. Физминутку:
  4. Відтворення складових рядів:
  5. Відтворення чистоговорок:
  6. Робота над звуковим складом слова:
  7. Робота над складовим складом слів.
  8. Физминутку:
  9. Робота над розповіддю:
  10. Физминутку:
  11. Робота над приводами:
  12. Гра "путанку":

Пограємо в гру, яка називається "путанку". Я говорю пропозицію і роблю помилку, а ви виправляєте її.

На столі чобітки, під столом коржі.

А як треба сказати?

Овечки в річці, карасі біля печі.

А як правильно?

Під столом портрет, над столом табурет.

Щеня визирає під шафи.

М'яч викочує з столу.

Хлопчик дістає тапочки з стільця.

Дівчинка вимітає сміття з дивана.

III Підсумок:

З яким звуком сьогодні познайомилися? Який він?

Пограємо в гру. Підніміть і покажіть сигнальну картку, якщо почуєте звук "щ":

Пищати, друк, гуща, купа, тріщати, зустрічати, заколисати, пригощати.

Мовний матеріал для автоматизації звуку "Щ" у дітей. логопедія

мета:  автоматизація звуку "Щ" в мові дитини.
завдання:
  1. Відпрацювати правильну вимову звуку "Щ" в мові дитини за допомогою чистоговорок і віршів.
  2. Поліпшити ритмико-інтонаційну сторону мови.
  3. Підвищити мовленнєву активність дитини.
  4. Оптимізувати емоційний фон, поліпшити настрій.

опис:  Шановні колеги, продовжую публікувати скарбничку чистоговорок і віршів для автоматизації звуків у мові дитини, які використовуються мною в логопедичній роботі з дітьми. На цей раз дозвольте представити вашій увазі мовний матеріал, спрямований на автоматизацію звуку "Щ". Дана робота буде корисна логопедам, вихователям, батькам.

зміст
  Чистоговорки на звук "Щ" я так само використовую на 2-х етапах роботи по звуковимовленню.
  Перший раз я їх використовую на етапі автоматизації звуку "Щ" в складах. Робота ведеться в такий спосіб: дорослий читає сам текст, а дитина вимовляє тільки склади (гра "Ехо").
  Наприклад: дорослий - "Смачні щі", дитина - "Щі-щі-щі"
  Таким чином в захоплюючій формі можна промовляти склади різної конфігурації досить довгий час і дитині це не набридає. Так само в процесі багаторазового промовляння чистоговорки дитина її запам'ятовує і потім може її розповісти на конкурсі читців.
Другий раз ці ж чистоговорки я використовую, коли йде автоматизація даного звуку в мові. Спочатку я використовую чистоговорки, т. К. Вони вже знайомі дитині. Тільки тепер всю чистоговорку говорити дитина. Другий варіант - це конкурс "Читців" - 2-3 дитини, добре вимовляють даний звук змагаються в читанні чистоговорок. Ще на цьому етапі ми граємо в гру "Хто швидше?" - береться так само 2-3 дитини, я називаю якийсь склад, наприклад, "ЩУ", а дитина повинна згадати і сказати на цей склад чистоговорку. Хто перший скаже, той отримає жетон. В кінці гри за кількістю жетонів визначається переможець. І в першій, і в другій грі важливо не тільки розповісти чистоговорку, а головне вимовити правильно звук.

Ось деякі з них.
  Ща-ща-ща - ми купили ляща.
  Щу-щу-щу - кліщі я шукаю.
  Ще-ще-ще - дай-ка щей ще.
  Щи-щі-щі - ми купили плащі.
  Щу-щу-щу - щуку я тягну.
  Щи-щі-щі - щіплем щавель ми на щі.
  Щи-щі-щі - ти нас мама не шукай.
  Ща-ща-ща - ми несемо ляща.
  Щи-щі-щі - мама варить борщ.
  Ще-ще-ще - я пішов гуляти в плащі.
  Щу-щу-щу - я гриби в лісі шукаю.
  Ещ-ещ-ещ - у Каті нова річ.
  Ощ-ощ-ощ - мама варить борщ.
  Ещ-ещ-ещ - в мережу попався лящ.
  Ащ-ащ-ащ - одягни плащ.
  Ющ-ющ-ющ - я вирощую плющ.

А ось кілька чистоговорок-віршів
  РИБАЛКА
  Ща-ща-ща - я тягну, тягну ляща.
  Що-що-що - щуку я тягну ще.
  Щи-щі-щі - не годиться щука в щі.
  Щу-щу-щу - я тягну і не сумую.

ЧИСТИМО РЕЧІ
  Ещ-ещ-ещ - вичистимо будь-яку річ.
  Ащ-ащ-ащ - стане чистим мамин плащ.
  Ще-ще-ще - ні смітинки на плащі.
  Щё-щё-щё - що почистити нам ще?
  Щи-щі-щі - річ для чищення пошукай.

ПЛЮЩ
  Ющ-ющ-ющ - виріс в будинку довгий плющ.
  Ща-ща-ща - багато листя у плюща.
  Ще-ще-ще - я дбаю про плющі.
  Щу-щу-щу - дам водичку я плюща.
  Щё-щё-щё - завтра плющ поллю ще.

На етапі автоматизації звуку після чистоговорок я використовую вірші, в яких часто зустрічається звук "Щ". На даному матеріалі потім проводиться конкурс "Читців". Ось деякі з них.

Хрящ хрусткий у цуценяти,
  Він хрумтить хрящем поки.

Пригощу цуценя хрящем,
  Пограємо з ним потім.
  Спритно шукає речі пудель,
  Мій щеня шукачем буде.

Над річкою хмари густіше,
  Дощик б'є ще дужче.
  Навіть щуки і лящі
  Шукають капелюхи й плащі.

Шукають кліщі хлопчики
  У ящику, в комірчині.
  Шукають, шукають, не знайдуть.
  Немає кліщів і там, ні тут.

Пише щука букву "Ща",
  Вчить грамоті ляща:
  "Щука, щебінь, щит, щавель,
  Щітка, щоки, тріска, щілину ".

Кліщ живе під тріскою в частіше.
  Чистить щіточкою кліщ плащик.
  В частіше часто б'є дощ.
  Без плаща в дощ пропадеш.

Доброго часу доби, дорогі мої читачі!

І для вас практичний матеріал  на букву «Щ», це і художнє слово, і гри, І варіанти картинок які можна використовувати при знайомстві з буквою.

Буква «Щ»

веселі вірші

на гребінець Щ  схожа.

Три зубця всього? Ну що ж!

Е. Тарлапан

Щука скарб знайшла на дні,

От би щуку в руки мені.

На галявині, як дзвінок,

Заливається щеня.

Щ  - грає щеня,

Догори лапками він ліг.

Г. Вієру

Літера Щ  допоможе нам

Чистити зуби вранці.

В. Степанов

Щітку красунчик поважає,

Щіткою красунчик пил счищает.

* * *

Щука проковтнула щітку,

Щітка їй лоскоче горлянку.

- Дивна річ!

Що ж я за рибку з'їла?

Щука добра була,

Дружбу з рибами вела.

З морської капусти щей

Щука наварила,

Окунців, бичків, лящів

Щами пригостила.

* * *

Можуть щітки чистити шуби,

Можуть щітки чистити зуби.

Щітки - це не тріскачки,

Нам завжди допоможуть щітки.

Щука в озері жила.

Черв'яка з гачка зняла.

Наварила щука щей,

Пригощала двох йоржів.

Розповіли всім йоржі:

- Щи у щуки гарні! ».

Г. Сапгир

Щука в річці жила,

Щіткою воду крейди.

Щи варила для гостей,

Пригощала пічкурів.

С. Чернов

Вистачати, ковтати вміють щуки -

Інший не потрібно їм науки.

Б. Заходер

Щиголь на березі щебече,

Мружиться, гріючись на сонечку,

Клацає в гаю співак-соловей,

Щипає теля траву біля річки ...

Щедрі, добрі нині деньки!

Щуку я тягну, тягну,

Щуку я не втрачу.

скоромовки

чистоговорки

Ща-ща-ща - ми несемо додому ляща.

Ащ-ащ-ащ - ми наділи плащ.

Щу-щу-щу - в частіше щуку пошукаю.

Щи-щі-щі - ти, мишеня, що не їжі.

ігри

Гра «Хто уважний?»

1. Знайдіть однаковий звук в словах: кліщі, щітка, ящик, ящірка, щука.

2. З якого звуку починаються слова: щі, щавель, щиглик, щока, щеня?

3. Стукніть олівцем по парті, якщо почуєте звук [ щ'] В словах: шовк, шепотіти, лоскотати, щелкунчик, чесний, чапля, шоколад, щипати, тріска, шапка, щипці, пищати, друк, гуща, купа, тріщати, зустрічати, заколисати, пригощати.

4. Скільки звуків [ щ'] В приказці: щі та каша - їжа наша?

Гра «складового аукціон»

Продовжіть слова складами чу-щу.

Те (- чу), Пі (- щу), Кри (- чу), Уго (- щу), Зустрів (- чу), Наві (- щу), Та (- щу), Відо (- щу), Кру (- чу), Зах (- щу), Зарахувати на раху (- щу).

Продовжіть слова складами ча-ща.

Ро (- ща), Све (- ча), Пі (- ща), Зустрів (- ча), Ку (- ча), Заду (- ча), Ча (- ща), Та (- ча).

Гра «Докажи слівце»

Гра «Буква загубилася»

Знайдіть загублену літеру:

- вка, ово - і, товари - і, ле -, - епка.

Гра «Перетворення слів»

Змініть одну букву в словах: гай ( троянда), Цуценята ( пінки), Шукай ( йди), Щука ( мука).

Гра «Знайдіть слово в слово»

тріска ( щока), Щілину ( ялина).

Гра «Складова лото»

1. Прочитайте склади і придумайте з ними слова: ща (Щавель, щадити), ще (щиглик, щеня), щу (щука, щупальця), щі (щі, щипати).

2. Складіть слова з складів:

Про т в е т: щука, гай, щока, щеня, щиглик, кліщі.

Гра «Знайди слова»

1. Ле з е н к а. 2. З до в о з н а я л і т е а

щ - - - щ -

щ - - - - щ -

щ - - - - - щ -

щ - - - - - - щ -

щ - - - - - - - щ -

щ - - - - - - - - щ -

Можливий варіант відповіді: Можливий варіант відповіді:

щі, щит, щука, щиглик, гуща, хащі, лящі, тягну,

  щавель, лоскіт. гай, мощі.

Гра «Доповніть слово»

Давай сьогодні зваримо щі!

Слова такі відшукай,

Щоб в кожному

Було щей трошки!

Про т в е т: шукай, пищить, щипці, ящик, кліщі  та ін.

Гра «Наборщик»

Складіть слова з букв слова товариші.

Про т в е т: товар, щі, шукай, вар, рот, ор, ось.

Гра «З одного слова - кілька»

Складіть телеграму з слів, що починаються з літер слова щука.

Про т в е т: «Щеня поцупив ключі - Андрій».

загадки

Тема: Звук і буква Щ. Подорож по країні Знань.

Мета: познайомити дітей зі звуком і буквою Щ.

завдання:

1.Коррекціонно-навчальні:

Навчання чіткої вимови звуку Щ, звуковому аналізу;

Знайомство з буквою Щ.

2.Коррекціонно-розвиваючі:

Розвиток лексико-граматичної будови мовлення;

Розвиток фонематичного слуху;

Розвиток дрібної моторики;

Розвиток довільної уваги.

3.Коррекціонно-виховні:

Виховувати вміння слухати логопеда та інших дітей.

устаткування:   ТСО (магнітофон), лялька Фея, дзеркала, іграшка Кіт, Щеня, зображення Чудовиська, плакат з картинками на звук Щ, зображення літери Щ, картинки із зображеннями, на що схожа Щ, конверти з індивідуальними завданнями для дітей, ручки, олівці, фломастери , дошка магнітна.

Хід заняття:

1. Організаційний момент:

За хвилину до початку заняття включається музика, щоб стоять за дверима діти почули перші казкові звуки.

Л: Хлопці, зараз ми увійдемо з вами в чарівну казкову країну. Ви чуєте ці звуки - казка чекає вас. Але увійти в чарівну країну може тільки той, хто вміє слухати те, що відбувається навколо нього. І тільки той, хто вміє ходити легко і м'яко, не порушуючи спокою в чарівній країні. Тому зараз ми тихесенько, не розмовляючи один з одним, м'яко і обережно ступаючи, ввійдемо в чарівну країну. А тепер ... (пошепки) - пішли!

2. Повідомлення теми заняття.

Діти входять в групу і бачать Фею.

Л: Хлопці, подивіться, нас зустрічає сама Прекрасна Фея Знань!

Логопед говорить від імені Феї: Я рада вітати вас в моїй казковій країні Знань. Я давно спостерігаю за вами, і ви мені дуже подобаєтесь! Ви справлялися з усіма моїми завданнями. Ви просто молодці! Вам не страшні ніякі труднощі і перепони. Сьогодні я запросила вас в свою країну Знань, для того, щоб зробити по ній цікаве захоплюючу подорож, а заодно і дізнатися щось нове. Сьогодні ви повинні познайомитися з новим звуком. Послухайте веселий вірш:

Два цуценя щока до щоки

Щипають щітку в куточку.

Так у щітки статевої

Палка є над головою.

Палка клац цуценят з плеча,

Два цуценя пішли бурмочучи.

Про кого цей вірш? Який звук зустрічається в ньому найчастіше?

Правильно. Це звук Щ.

А тепер знайдемо звук Щ в моїх чарівних дзеркалах і подивимося, що повинен робити язичок коли ми вимовляємо звук Щ.

3. Характеристика звуку.

Дивляться в дзеркала.

Язичок піднімається до неба. Губи округлюються і витягуються вперед.

Діти відходять від дзеркал.

Фея: Дякую вам, чарівні дзеркала.

Л: Хлопці, мені здається, я чую стукіт коліс паровоза.

Діти разом з логопедом і Феєю підходять до звуковому поїзду.

Л: Подивіться, під'їхав паровоз з вагончиками. Є порожній вагончик. Там не вистачає звуку Щ, а щоб він там з'явився, ви повинні дати звуку Щ характеристику.

Є перешкода - звук приголосний, глухий, завжди м'який.

4. Розвиток фонематичного аналізу і синтезу.

Фея: Хлопці, я вас ненадовго залишаю, вирушайте в подорож по моїй країні. Я думаю, що ви впораєтеся з усіма моїми найскладнішими завданнями. А дорогу вам будуть вказувати стрілочки.

А) Д / і «Збери слово».

Л: Загадка: очиськами, вусища, хвостище, когтіщі, а миється всіх чистіше. Хто це?

Діти: Кішка.

Кішка: Доброго дня, хлопці. Давно я тут сиджу і вас чекаю. Скучила навіть. Давайте пограємо!

Логопед відкриває конверт із завданнями. Потрібно склади поміняти місцями, щоб вийшло слово.

Ка, щу ци, щип ща, ро щі, кле гол, ще щі, ле щик, я ка, ще

ка, трісок

Б) «Робота з картинками»

Л: Хлопці, подивіться, та у Чудовиська не очі, а що? (Очиська), що не вуса, а (вусища), що не ніс, а (носіще), що не руки, а (ручищи), що не ноги, а (ножищами). Але ми його не боїмося. Це добре велике Чудовисько.

На плакаті намальовані картинки зі звуком Щ. Провести лінію від картинки до схеми (початок, середина, кінець слова), в залежності від розташування звуку в слові.

Физминутку. Діти йдуть по стрілках, а логопед в цей час говорить:

Ми розправимо плечі

І зведемо лопатки.

Ось йдемо ми на носках,

А потім на п'ятах.

5. Знайомство з буквою.

Л: Хлопці, подивіться, а буква Щ давно нас тут зачекалася!

Щ: Доброго дня, діти. Я - буква Щ. У мене є для вас вірші про мене.

Логопед читає вірші про букву і показує картинки.

На гребінець Щ схожа.

Три зубця всього? Ну що ж!

Вистачати, ковтати вміють щуки -

Інший не потрібно їм науки!

Буква Щ допоможе нам

Чистити зуби вранці.

Щ: Я приготувала для вас завдання. Візьміть ці конверти. На них написані ваші імена. Кожен візьме свій конверт.

1.Заданіе: розставити букви по порядку відповідно до цифрами.

2.Заданіе: Звуковий аналіз отриманого слова з першого завдання. (Слова їжа, щавель, тягну, шукаю, гай, щука, щітка). У кожної дитини своє слово.

Щ: Молодці, хлопці. У мене є дружок, веселий Щеня і він хоче з вами пограти.

Щеня: А у мене є для вас кросворд!

Діти відгадую кросворд.

Виконавши завдання, діти підходять по стрелочкам до Феї.

6. Підсумок заняття.

Запитує, що з ними відбувалося в її країні знань. Фея хвалить їх. Дякує.

Діти розповідають Феї, що їм сподобалося. Кого вони зустріли і які завдання виконували.

Фея: Я не помилилася в вас. Після таких пригод ви стали розумнішими і кмітливим. Я думаю, що ви вже готові піти в школу і вчитися там, на одні четвірки і п'ятірки.

Я хочу вам подарувати невеликий солодкий подарунок від себе. Це одне з моїх улюблених ласощів. В його назві теж є звук Щ. Як ви думаєте, що це?

Щербет. Їжте і згадуйте мою казкову країну.

Але тепер вам пора додому. Чуєте чарівну музику ...

Фея прощається з дітьми. Звучить музика, і діти обережно виходять, так само як і входили.


Звуком [ш] і буквою Щ, щ

Завдання уроку:
1. Ознайомити дітей з новою буквою Щ, щ.
2. Виявити звук, який позначає буква Щ.
3. Визначити місце букви Щ в ряду приголосних букв.
4. Розвивати пізнавальний інтерес.
5. Формування інтересу до рідної мови як найважливішого засобу мовного спілкування.

хід заняття

I. Організаційний момент:

Поверніться до одна одній, подаруйте свої посмішки.

Дякуємо! Ваші усмішки розташовують до приємного спілкування.

Попереду вас чекає багато нового і цікавого. Будьте уважні, активні, акуратні.

Хлопці, сьогодні ми вирушимо на поїзді в далеку подорож. Закрийте очі і в путь. (Слайд 2)

Поїзд прибув, відкрийте очі. Щоб потрапити в свій вагон, треба показати свої знання! Чи готові!

Давайте згадаємо все, що ми з вами вивчили.

Які бувають звуки? (Звуки бувають голосні і приголосні)

Чим вони відрізняються? (Голосні звуки можна проспівати, а приголосні не можна. Коли ми вимовляємо голосні звуки, що видихається повітря не зустрічає в роті ніяких перешкод)

Які голосні позначають м'якість приголосних звуків? (Позначають м'якість приголосних звуків літери: я, е, є, і, ю)

Які голосні позначають твердість приголосних звуків? (Позначають твердість приголосних звуків літери: а, о, у, и, е)

Що ви знаєте про букви я, е, є, ю? (У цих букв буває два звуки, а буває і один звук)

Коли у букв я, е, є, ю два звуку і які? (У букви я [й / а], е [й / е], е [й / о], ю [й / у]. У букв я, е, є, ю два звуки, коли вони стоять на початку слова, після голосних, після розділового твердого та м'якого знака)

Коли у букв я, е, є, ю один звук і який? (У букви я [а], е [е], е [о], ю [у], коли вони стоять після приголосних)

Молодці, хлопці! Тепер можемо вирушати в казкову подорож!

III. Повідомлення теми уроку.

Хлопці! Сьогодні ми вирушимо в подорож до Королівства звуків і букв . (Слайд 3)

А ось з якою буквою ми будемо знайомитися, ви дізнаєтеся, отгадав загадку:

Він грає, голосно гавкає,

Нудьги він зовсім не знає.

На шляху збиває з ніг,

Спритний, маленький ... (щеня)

IV. Постановка мети уроку:

Жив-був в Королівстві маленьке цуценя. Він весь час сумував, тому що його ім'я зачарувала Королева звуків. Як не старався щеня дізнатися і розгадати цю таємницю, нічого не виходило. Адже він був ще зовсім маленький і завдання Королеви йому не під силу. Ось він перед нами.

Хлопці щеня просить нас про допомогу. Ви згодні?

3. Артикуляционная і акустична характеристика звуку Щ.

Перше завдання Королеви.

Перед вами картинки. Потрібно визначити, який перший звук частіше зустрічається. (Звук [Щ].)

Звук [Щ] - приголосний, глухий, завжди м'який.

Цей звук є першим в імені цуценя.

Щеня хоче познайомити нас з літерою, що позначає цей звук.

На гребінець Щ схожа.
Три зубця всього? Ну що ж?
Е.Тарлапан

Давайте візьмемо ручку і напишемо букву Щ в зошиті.

4. Розвиток фонематических процесів. Гра «Хто уважний».

Я вимовляю слова, якщо ви чуєте звук [ш '], хлопайте в долоні.

шепотіти лоскотати щелкунчик

чесний чапля шоколад зима

щипати тріска ящик щука

5. Читання складів - злиття.

ща щу щё ще щі

6. Розвиток дикції.

Наступне завдання королеви: повторіть чистоговорки.

Ща-ща-ща - ми несемо ляща ..
Щу-щу-щу - я гриби шукаю.
Ещі-ещі-ещі - складаю речі.
Ащ-ащ-ащ - купили новий плащ.
Орщ-орщ-орщ - мама варить борщ.
Щи-щі-щі - збирали овочі.

Хлопці, ви впоралися, і щеня говорить нам наступний звук в імені: це звук [Е].

7. Физминутку.

Ви, напевно, втомилися, давайте відпочинемо.

Закрийте очі, уявіть, що ви вийшли на вулицю і бачите високо в небі сонце. Підніміть руки, подумки привітайтеся з сонцем. Ви відчуваєте тепло його променів, воно пронизує все ваше тіло. Вам так добре! Тепло! Радісно! Ви наповнюєте силою знань, світлом сонця! Дізнайтеся більше енергією з сонцем ... Потягніться ... Посміхніться ... Відкрийте очі. Ми в кімнаті. Але сонячне тепло, світло і знання залишилися з кожним з вас. Посміхніться!

8. Смислове читання

Ой, подивіться, що тут (назвати хором зображення: щітка, ящик, кліщі, щеня)

Закрийте очі! (Прибираю цуценя)

Хто зник? (Щеня)

Зараз ми з вами прочитаємо розповідь «Катин щеня»

Каті подарували цуценя. Вона принесла його додому і посадила в ящик. Щеня згорнувся в клубок і заснув. Коли щеня прокинувся, він виліз з ящика, витягнув з-під столу щітку і став з нею грати.

А зараз дайте відповідь на питання:

    Кого подарували Каті?

    Куди посадила Катя цуценя?

    Де заснув щеня?

    Що зробив щеня, коли прокинувся?

    А які слова на «щ» ви можете назвати ще?

    1. Робота в парі: Гра «Наборщик» - придумати слова з букв слова «ТОВАРИЩИ» (на чернетках надрукуйте, хто більше)

      Робота в групі: Гра «Збери слово».

На аркушах на кульках написані літери.

Збери літери так, щоб вийшло слово. Скласти звукову схему.

Укща, яікщ, апщл (щука, ящик, плащ)

    Додатково: Розвиток зв'язного мовлення.

А ось і нове завдання Королеви: "Докажи слівце". Королева дуже любить ясну погоду, наші сонечка сьогодні повинні засяяти. Перед вами жовті кола і прищіпки. Назвавши правильне слово, ви чіпляєте прищіпку на круг.

    Лист опускають в поштовий ... (ящик).

    На городі виросли соковиті ... (овочі).

    У собаки синок - ... (щеня).

    Ємелін бажання виконувала ... (щука).

    Зуби чистять зубною ... (щіткою).

    У Стародавні часи люди жили в ... (печері).

Потрібне слово - картинка з'явиться на екрані

Підсумок заняття.

Ми приїхали назад. Який звук і буква були першими в імені цуценя. (Звук і буква Щ). Вам сподобалося наше подорож? Чому? (Відповіді дітей).

На столі у вас картки із зображенням веселого і сумного смайлик. Кому було цікаво на уроці, якщо ви запам'ятали букву і звук, кому все сподобалося на уроці, хто не відчував труднощів підійміть картку з веселим смайликом. А хто зазнавав труднощів, відчував себе невпевнено, підійміть сумний смайлик

……. Діти оцінюють свою роботу.